TÜKETİCİ, POŞETİN REKLAM BEDELİNİ ALMALIDIR

Saadet Partisi Hatay İl Başkanlığı’ndan, haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına tüketici hakları hakem heyetine başvuru yapacağı belirtildi.

Hatay İl Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Poşetler madem ücretli oldu, o halde bir müşteri alış veriş yaptığı o mağazanın poşetini taşıyarak yaptığı reklamın bedelini de talep etme hakkına sahip olmalıdır” denildi.

Açıklamanın devamında; “Ücret karşılığında alınan poşetin tüketici tarafından reklamsız olması talebi değerlendirilmesi gerekir. Tüketici ücretini ödediği poşeti ya reklamsız almalı ya da reklamlı aldığı poşetin reklam bedelini almalıdır. Verilen poşetlerin üzerinde marketin ismi ve amblemi var. Oysa para ile satın alındığı için poşetler markasız olmalı. Marka varsa, reklam sayılıp ücreti market tarafından karşılanmalıdır.

Bu şekilde haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına Saadet Partisi olarak tüketici hakları hakem heyetine başvuru yapacakları belirtildi.

Tüketici yasasında karşılığı olmadığı için konu market çalışanları için zor bir denkleme dönüşmüş durumda. Poşeti iade eden, 4 tane getirip karşılığında ekmek alayım diyen, kendi parti, firma gibi reklamını yapma hedefiyle poşet getirip resmini çekip sosyal medyada paylaşan, market önünde 10 kuruşu poşet satan gibi trajikomik örnekler gösteriyor ki son zamanlarda ekonomik sıkıntının yansıması niteliğindedir.

Ayrıca bu konu Sayıştay raporlarında açıkça görülen yolsuzluklarla mukayese edildiğinde çok önemsiz gibi görülse de aynı ölçüde değerlendirilebilecek düzeyde büyük rakamlar dönmektedir. Vatandaşın sırtından yine bir gelir kapısına çevrilerek 15 kuruşu bakanlığa 10 kuruş mağazaya gelir sağlanmaktadır. 10 kuruşu maliyet 15 kuruşu vergi olan bu rakam bazı büyük alışveriş merkezlerinde yüksek ücrete satıldığı da görülmektedir. Böylece küresel kapitalist mantalite buradan vatandaş aleyhine haksız bir kazanç elde etmektedir.

Bu konuda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun açıklaması da önemlidir.

Ağaoğlu çevre gibi kutsal bir konu kullanılarak vatandaşlardan para toplanıldığını belirterek, Marketlerin poşetleri parayla satması yanlış bir uygulamadır. Eğer siz çevreyi korumak istiyorsanız poşetleri parayla satmayın parayla toplayın. Kimse 25 kuruş verdi diye poşetleri evinin başköşesinde saklamayacak. Ama siz ‘poşetleri 10 kuruşa alıyorum’ deseniz herkes poşetlerini biriktirip size getirecek. Çevre kirliliği böyle daha sağlıklı önlenir.” İfadelerine yer verilen açıklamada son olarak “poşetle mücadele ettiğiniz kadar ülkedeki yolsuzluklarla mücadele edin” çağrısında bulunuldu.

Çevreye Duyarlı Bir Şehir Kuruyoruz

Arsuz Belediyesi’nin İlk ve Ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlediği “Ambalaj Atığı Geri Dönüşümü” konulu eğitim seminerinde Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, öğrencilere çevre temizliği ve geri dönüşümün önemini anlattı.

Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce İlçe genelindeki İlk ve Ortaokul öğrencilerine yönelik verilecek olan ‘Geri Dönüşüm ve Çevre Bilinci’ eğitimi kapsamında Konacık Ortaokulu’nda “Ambalaj Atığı Geri Dönüşümü” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, Belediye Zabıta Müdürü Sinan Altan, Konacık Mahalle Muhtarı Ersoy Aslan ve Konacık Ortaokul Müdürü Adem Dolucan’ın katılımıyla düzenlenen eğitim seminerinde Envitec Çevre Teknolojileri Firması Çevre Mühendisi Ümran Anılan, ‘Çevre Nedir, Çevre Kirliliğinin Nedenleri ve Çeşitleri, Geri Dönüşümün Önemi, Ambalaj Atıkları, Bitkisel Atık Yağlar ve Atık Pillerin Sağlığa Zararları’ gibi benzeri konuları detaylı olarak öğrencilere aktardı.

“Öğrencilerimizin Sağlıklı Bir Geleceği Önceliğimizdir”

Öğrencilerin sorularıyla katkı sağladığı eğitim seminerinde çevre ve insan sağlığı hakkında bilgiler aktaran Başkan Nazım Culha, yeni bir şehir kurduklarını ve bu şehri kurarken de doğaya saygılı, çevreye uyumlu bir politika izlediklerini belirtti. Başkan Culha yaptığı konuşmasında, “Mavi ve yeşilin eşsiz birleşimi Arsuz’umuzu, çevremizi korumak son derece önemli görevlerimizdendir. Bu bağlamda Envitec Firması ve Belediyemize bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce düzenlediğimiz “Ambalaj Atığı Geri Dönüşümü” konulu bilinçlendirme seminerinde özellikle kimyasal atıkların, ambalaj atıklarının ve plastik atıkların toprağa ve insan sağlığına verdiği zarar üzerinde duruyoruz. Çevreye duyarlı bir şehirleşme adına firmamız ve belediyemize ait geri dönüşüm kutularımızı her noktada bulundurarak bu kutularımızla hem çevreyi temiz tutma hem de geri dönüşümle ekonomiye katkı bulunmaktayız. Fakat öğrencilerimizin sağlıklı bir geleceği önceliğimizdir. Bu nedenle eğitimlerimizi bütün okullarda gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz ” ifadelerini kullandı.

Eğitim seminerinin akabinde Başkan Nazım Culha, okul ve öğrencilerin ihtiyaçları konusunda Öğretmenler Odasında okul müdür ve öğretmenleriyle bir araya geldi.

Anne Olmak İçin Geç Kalmayın

Hamilelik yaşının ertelendikçe, kısırlık sorununun arttığına dikkat çeken Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek, İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Op. Dr. Ozan Turgut, çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavi için geç kalmamaları gerektiğini vurguladı.

“Kadınlarda 35 yaş sonrası doğurganlık azalmakta”

Kısırlığın görülme sebepleri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ozan TURGUT, “İnfertilite, bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen, çocuk sahibi olamama durumudur. İnfertilite, her yedi çiftten birinde görülebilen yaygın bir toplum sağlığı sorunudur. Kısırlık; yüzde 40-50’sinde kadın kaynaklı, yüzde 25-40’ında erkek kaynaklı ve yüzde 10-15’inde her iki faktör kaynaklı görülmektedir. Yüzde 15-20 civarında ise hiçbir sebep bulunamamaktadır. Çevre kirliliği, toksik maddelerle temasın artması, doğal olmayan beslenme ve anne olma yaşının yükselmesi gibi nedenlerle kısırlık, toplumda yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Özellikle 35 yaş sonrası kadınlarda doğurganlık ciddi şekilde azalmaktadır. Yumurtalık rezervinin azalması da ciddi bir sorun olduğundan, vakit kaybetmeden tedaviye başlanması önem arz etmektedir. Tıbbın her alanında olduğu gibi kısırlık tedavilerinde de önemli gelişmeler kaydedilmiştir” açıklamasında bulundu.

“Tedavi için vakit kaybetmeyin”

Kısırlık tedavisinde, sebebe yönelik tedavi uyguladıklarını ve yüzde 60’a yakın ifade eden Op. Dr. Ozan Turgut, “İnfertilite tanısı konulan hastalara; yumurtlama tedavisi, IUI (Aşılama) ve IVF (tüp bebek) gibi etkili tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Aşılama yönteminde, yüzde 15-20 civarında başarı elde edebilmekteyiz. Kısırlık tedavisinde anne adayının yaşı, yumurtalık rezervi durumu önemli olup; 35 yaş üzeri ve yumurtalıklarda yumurta sayısı azalan hastalarda, vakit kaybetmeden tedaviye geçilmelidir. Biz de İskenderun Gelişim Hastanesi’nde mevcut bilgi birikimimiz ve deneyimimizle, en etkili tedavi şekillerini uygulayarak, hastalarımızın il dışına gitmelerine gerek kalmadan, gerekli tedavilerini yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Arıtma Tesisleri Çevre Kirliliğini Önlüyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), çevre sağlığını ön planda tutan projelerin yanı sıra Hatay genelindeki arıtma tesislerinin temiz çevre oluşumuna önemli derecede katkı sağladığını duyurdu.

Evsel atıkların sağlıklı bir şekilde arıtıldıktan sonra doğaya bırakılmasındaki süreçte en önemli etken olan arıtma tesislerinin bakım ve ölçüm çalışmalarının düzenli olarak yapıldığına dikkat çeken Genel Müdürlük, Payas ilçesine bağlı Yenişehir Mahallesi’nde bulunan 2 No’lu (tüten bacalar) ve İskenderun Karayılan Mahallesi’nde bulunan atıksu arıtma tesisinde yapılan kontroller sonucunda suyun daha temiz bir şekilde tahliye yapıldığını açıkladı.

Görüntü kirliliğini önlemek ve kötü kokuları ortadan kaldırmak amacıyla bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını da aksatmayan HATSU, tesiste arıtılan suyun kapalı bir şekilde denize deşarjının yapılmasının sağlanması için daha önceden bir çalışma yapıldığını ve çevre kirliliğini önleyerek vatandaş odaklı hizmetleri gerçekleştirmek için mücadelenin devam edeceğini hatırlattı.

DCIM100MEDIADJI_0018.JPG

Dünya Çevre Haftası Etkinlikleri Dörtyol’da Başladı

5-10 Haziran tarihleri arasında kutlanan “Dünya Çevre Haftası” etkinlikleri münasebetiyle Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından çevre temizliği ve sağlığına dikkat çeken organizasyonlar Dörtyol’da başladı.

5 Haziran Pazar günü Dörtyol’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın “Temiz Hatay, Temiz Toplum” anlayışı doğrultusunda etkinlik tertiplenmiştir. Tertip edilen etkinliğe, Başkan Savaş’ın yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, HBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Dolğun, Çevre Koruma Şube müdürleri, çok sayıda vatandaş ve çevre gönüllüsü katılım gösterdi.

Çevre kirliliğinin en büyük ana sebeplerinden biri olarak vatandaşların bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilmediğine vurgu yapan Başkan Savaş, “Halkımız, ben çevreyi kirleteyim nasıl olsa belediye temizliyor düşüncesinden uzaklaşmalı ve daha duyarlı olmalıdır. Bizler HBB olarak çevre temizliğine çok büyük önem veriyor ve bunun göstergesi olarak da bu türlü etkinliklerle halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Sadece Hatay halkı değil dışarıdan gelen misafirlerimiz de Hatay’ın temizliğini görmeli ve temiz olan denizlerimize gönül rahatlığı ile girebilmelidirler. Samandağ ve Çevlik Sahili’nde can güvenliğini arttırmak için can kurtaranlarımızı yerleştirdik. İnşallah bu sene ve bundan sonra can kaybının yaşanmadığı bir yaz geçiririz. Büyükşehir Belediyesi olarak kardeş ilçe belediyeleri ile iş paylaşımı yapıyor ve çevre temizliğini gerçekleştiriyoruz. Sahillerimizin daima temiz kalmasını temenni ediyor ve halkımızın da bulunduğu çevreyi temiz tutması konusunda duyarlı olmaya çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

“BU YIL DÖRTYOL’A HEM İÇME SUYU HEM DE KANALİZASYON ŞEBEKESİ HİZMETİ VERMENİN GURURUNU YAŞAYACAĞIZ”

Konuşmasının devamında Dörtyol’a yapılması planlanan altyapı çalışmalarından bahseden Başkan Savaş, “Önümüzdeki günlerde Dörtyol mezbahanesini ve içme suyu şebekeleri ile kanalizasyonların ihalelerine çıkacağız. Bu yıl Dörtyol’a hem içme suyu, hem de kanalizasyon hizmeti vermenin gururunu birlikte yaşayacağız. Yapımını tamamladığımız bir arıtma tesisimiz de var. Yayla yolları ile ilgili çalışmalara başladık ama güvenlik problemleri nedeniyle çalışmalarımız durdu. Farklı bir formül üzerinde çalışıyoruz. Güvenlik problemlerini de çözdüğümüzde hemşehrilerimize söz verdiğimiz gibi çalışmalara en kısa zamanda devam edeceğiz. Ayrıca mübarek Ramazan ayınızı kutlar, ilimizdeki sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşliğin ülkemize ve tüm dünyaya yayılması dileği ile inşallah bereket ve bolluk içinde ibadetimizi gerçekleştireceğimiz bir Ramazan ayı geçiririz” ifadelerine yer verdi.

DOLĞUN: BU ETKİNLİK SAYESİNDE HATAY’DA ÇEVRE KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAYI AMAÇLIYORUZ

HBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Dolğun ise HBB’nin bugüne kadar titizlikle yürütmüş olduğu sahil ve çevre temizliklerinden bahsederek, bu etkinlik sayesinde Hatay’da farkındalık yaratmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Konuşmaların ardından Dörtyol Balıkçı Barınağı’nı ziyaret eden Başkan Savaş, kıyıya atılan çöpleri bizzat toplayarak çöp kutularına attı. Başkan Savaş daha sonra HBB Deniz Temizleme Teknesi ile birlikte sahil ve kıyı temizliğine katılarak temizlik çalışmaları hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

dörtyol (1) dörtyol (2) dörtyol (3) dörtyol (4) dörtyol (5)

Erzin Atıksu Arıtma Tesisi’nin Yer Teslimi Yapıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon şebekesi tamamlanan Erzin’in içmesuyu ile birlikte en büyük eksiği olan Erzinlilerin beklediği Atıksu Arıtma Tesisinin yer tesliminin yapıldığını bildirdi.

Finansmanı İller Bankası A.Ş.’den (SUKAP) kapsamında temin edilen kredi ile sağlanmış, ihalesi İller Bankası Genel Müdürlüğünce yapılarak yapılan ve 29.12.2015 tarihinde sözleşme imzalan işin yer tesliminin yapıldığını belirten HATSU İdaresi, işin yapım süresinin 400 gün olduğunu aktardı.

Yapı denetimi HATSU Genel Müdürlüğü Etüd Plan Dairesi tarafından yapılacak olan projenin hayata geçirilmesi ile günde 5,760 m3 atıksuyun arıtımını sağlanacak. “Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur” prensibine göre dizayn edilen tesiste evsel atıksuyun “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık %90 giderim verimi ile Erzin Deresi’ne deşarjı sağlanacak.

Erzin ilçesinin atıksuları Erzin Deresi’ne direk deşarj edildiğinden Çevre Kirliliği ve koku problemlerinin yaşanmasına yol açmaktaydı. Erzin Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile birlikte Çevre Kirliliği ve kötü koku önlemiş olacak.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Erzin ilçemizin yapılan Erzin Atıksu Arıtma Tesisi ile kanal probleminin kalmayacağını ve 2016 yılı içerisinde ihale edilecek içmesuyu projesi ile de temiz ve kesintisiz içmesuyuna kavuşacağını söyledi.

ERZİN ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN YER TESLİMİ YAPILDI

Görsel temsilidir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı Hatay’da

Hatay’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Antakya ilçesi Alahan Mahellesi’nde kadastro çalışmaları ile tespit edilen ‘’Hak Sahipleri Tapu Dağıtım Töreni’’ne katıldı.

Antakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanı sıra Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı burada yaptığı konuşmada terörle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Sarı, ‘’Sözlerime başlamadan önce Diyarbakır Çınar ilçesinde düzenlenen hain saldırı sonucu Hakkın rahmetine kavuşmuş olan şehidimize ve onun çok kıymetli evladına Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca pazartesi günü defnedilen şehidimize ve bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ise Allah’tan sabır diliyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde İstanbul Sultanahmet Meydan’ında gerçekleşen terör saldırısı da bütün dünyaya terörle mücadelemizin ne kadar elzem ve önemli olduğunu tekrar göstermiş oldu. ‘’ dedi.

-Dünya Bizim Bu Vicdani Tablomuzu Örnek Almalıdır-

Türkiye’nin yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir ülke olduğuna değinen Bakan Sarı, ‘’Yüzyıllardır barış içinde yaşamayı sürdürdük ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Bütün dünya bilmelidir ki hiçbir terör örgütünün bu barış, huzur ve güven ortamını bozmasına izin vermeyeceğiz. Tarih boyunca bu topraklar mazlumun sığındığı bir liman olmuştur. Bu yüzden özellikle Suriye’de yaşanan vahşeti büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Her gün ölen yaşlıların, çocukların, kadınların, Ege ve Akdeniz’de sahile vuran cansız bedenlerini gördükçe üzerimize düşen sorumlulukları çok daha derin hissediyoruz. Dünya ve uluslararası kurumlar ne kadar sessiz kalırlarsa kalsın Türkiye olarak hiçbir zulmü göz ardı etmedik, etmeyeceğiz. Suriye’de yaşadıkları zulümden kaçıp ülkemize sığınan insanlara dil, din, mezhep ayırt etmeden kapılarımızı açacağız ve onları misafir edeceğiz. Kendilerine sadece kalplerimizi değil sofralarımızı da açıyor olmanın vicdani rahatlığı içinde bütün dünyaya emsal oluyoruz. Dünya bizim bu vicdani tablomuzu örnek almalıdır. Türkiye çevresinde yaşanan bu elim hadiselere, terörist faaliyetlere ve uluslararası finans krizlerine rağmen bazı kirli odakların beklentilerini boşa çıkaracak şekilde büyümesini sürdürmektedir.’’ şeklinde konuştu.

Bakan Sarı, şehirlerimize ve çevreye yönelik büyük adımlar attıklarını belirterek, ‘’Kentsel dönüşüm projelerimizle şehirlerimizin çehresini değiştirmeyi, insanımızın daha güvenli ve konforlu evlerde yaşamasını hedefledik. Çalışmalarımız süratle devam etmektedir. Çevre kirliliğine yönelik olarak atık su arıtma ve katı atık depolama tesislerinin sayısını ve hizmet kalitesini arttırdık. Deniz ve sahil temizliğine büyük önem verdik. Temiz sahiller için belirlenen mavi bayrak sıralamasında dünya ikincisi olduk. ‘’ dedi.

Türkiye’nin mülkiyet sorununa değinen Bakan Sarı, ‘’Türkiye’nin bu büyük yürüyüşünün en büyük adımlarından biri de mülkiyet konusunda yaptığımız çalışmalardır. İnşallah geride kalan mülkiyet sorunları da zaman içerinde hızla çözüme kavuşturulacaktır. Son 13 yılda Türkiye kadastrosunun tamamlanması, tapu-kadastro bilgi sisteminin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi, tapu arşiv bilgi sisteminin kurulması, tapu ve kadastro modernizasyonu, harita bilgi bankası, orman ve 2/B kadastrosunun bitirilmesi hizmet takip masası gibi projeleri hayata geçirerek ülkemizin gelişmesine katkı sağladık. Yaptığımız çalışmalarla harita-kadastro sektörünü güçlendirdik, yurtdışında faaliyet gösterebilecek hale geldik. Bugün de tarihi, kültürü ve insanlık barışına kattığı yüksek değerlerle adeta bir barış memleketi olan Hatay’da hak sahiplerine tapularını dağıtıyoruz. Bu sayede Hatay’ın tapu sorununu da çözüme ulaştırmış olduk. Ama burada kalmayacağız bundan sonra 1926 yılında yapılmış olan kadastro çalışmalarını güncelleyeceğiz, bütün Hatay’ın tapu ve kadastrosunu tek bir seferde elden geçirip inşallah siz vatandaşlarımızın daha rahat faydalanabileceği bir noktaya getireceğiz.’’ dedi.

Bakan Sarı şöyle devam etti: ‘’Bugün özellikle kırsal bölgelerde uzun zamandan beri yaşamakta olan vatandaşlarımızın tapu ve kadastro mağduriyetlerini gidermek için Hatay’a iline bağlı Alahan Mahallesi’nde bulunan ve 1926’da kadastro harici bırakılan alanın tespitini yaptık. Bu alanda 229 dönümlük bölümün kadastro çalışmaları tamamlandı. Toplam 153’ü özel şahsa ait olmak üzere toplam 192 adet parselde hak sahipleri belirlendi ve 90 yıllık mülkiyet sorunu çözüme kavuşturuldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

Öncelikle yurdumuzun savunmasında şehit olan bütün kardeşlerimize, bugün defnedeceğimiz şehidimize, ülkemizdeki bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, Hatay’ın Türkiye’nin en özellikli illerinden birisi olduğunu ifade etti. Sayın Topaca, ‘’ Kentimiz dünyaya barış, hoşgörü ve kardeşlik anlamında örnek teşkil etmektedir. Hatay’ın bu huzurunun bozulmaması, bunun katlanarak devam etmesi halkımızın, ülkemizin en öncelikli isteklerinin başında gelmektedir. Bu hayat devam ederken vatandaşlarımızın sahip olduğu, işlediği, alın terini akıttığı toprakların tapusunun olmaması da düşünülemez. ‘’ dedi.

-Bu Çalışmaların Süratle Devam Etmesi Arzusu İçindeyiz-

1926 yılında Fransızlar tarafından yapılan kadastro çalışmalarının ve paftalarının güncellenmesinin önemine dikkat çeken Sayın Topaca, ‘’Fransızların yaptığı paftaların müzemizde sergilenmek üzere hukuken mümkün olursa müzemize teslim edilmesini Sayın Bakanımızdan arz ediyorum. İnsanın en önemli ihtiyaçlarından birisi de yaşadığı, ekip-biçtiği yerlere sahip olma duygusudur. İnsanın olduğu ilk andan itibaren bu duygu vardır ve insanlar arasındaki birçok anlaşmazlığın sebebi mülkiyete dayanmaktadır. Bütün dünyada insanlar mülk sahibi olabilmek için bir mücadele içerisindedir. Bu mücadelenin kavgasız yapılması için de yapılması gereken en önemli şey kadastrodur. Bizim ilimizde bu alanda ciddi çalışmalar olmakla birlikte henüz daha başlanmamış 64 tane yerleşim yerimizde bu çalışmaların hızla tamamlanması gerekmektedir. Sosyal barışın sağlanması anlamında ve insanlarımızın alın teri akıttıkları, çalıştıkları, yıllardır işledikleri bu toprakların tapularının ellerinde olması ve çocuklarına miras olarak bırakabilmesinin inanılmaz bir motivasyon ve insani bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu çalışmaların süratle devam etmesi arzusu içindeyiz. ‘’ dedi.

Kentimizin aynı zamanda tarihi bir şehir olduğuna vurgu yapan Sayın Topaca, ‘’İlimizin M.Ö 43 binli yıllara giden bir tarihi var, çok sayıda tarihi eserimiz ve eski yapımız var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendiren bu riskli yapılar ile ilgili tespitlerimiz var. Bunların yıkılması ve yenilenmesi ile ilgili olarak vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm bu kentin gerçek anlamda turizme kazandırılması, tarihin yaşatılması, o eski değerlerin ortaya çıkarılması anlamında başvurabileceğimiz tek yöntemdir. Dolayısıyla bu kentsel dönüşüm konusunda desteklerinizi bekliyoruz.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve Hatay Valisi Ercan Topaca 15 kişiye tapularını dağıttı.

6 12 13 16

İskenderun Belediyesi yemekhaneleri denetim altına aldı

İskenderun Belediyesi ilçe genelinde faaliyet gösteren yemekhaneleri denetim altına aldı. Denetimlere katılan İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, denetimlerin aralıksız süreceğini söyledi. Bu kapsamda; yemekhaneler başta olmak üzere fırınlar ve lokantalar gibi gıda üretimi ve satışı yapan birçok işyerinde denetimleri titizlikle sürdürdüklerini belirten Gözüküçük;”hafta başından beri yapılan denetimlerde; işletme ve mutfağın genel temizlik ve hijyeni, gıda ürünlerinin muhafazası ve depolama hijyeni, kılık-kıyafet, eldiven ve bone gibi personelin genel temizliği, tezgah, vitrin ve kullanılan alet ekipmanların temizlik ve şartlara uygunluğu, havalandırma ya da davlumbazları bulunup bulunmadığı, ambalajlı, etiketsiz veya tarihi geçmiş ürünlerin kontrolü ve muhafaza koşulları, satışa sunulan gıda ürünlerinin fiyatlandırılması, işyeri sahibinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının bulunup bulunmadığı gibi hem insan sağlığını hem de çalışma koşullarını içeren konular titizlikle denetlenmektedir.

Bu denetlemelerdeki amacımız İskenderun’da vatandaşların sağlıklı ortamlarda sağlıklı gıda tüketmelerini ve güven içinde yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak, gıda üretimi yapan işyerlerin şartlara uygunluğunu denetlemek ve halk sağlığını olumsuz etkileyebilecek işyerlerinin faaliyetlerini kontrol altında tutmaktır”dedi. İskenderun Belediyesi Zabıta ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki fırınlara yönelik denetimlerini Ramazan ayı boyunca sıklaştırırken, diğer yandan da ruhsatlı olarak yemek üretimi yapan yemekhaneleri denetliyor. Denetim ekiplerinin, belirlenen 5 ana başlık çerçevesinde mekanları kontrol ettikleri belirtilirken, bu 5 başlık; Çevre kirliliği, yangın güvenliği, genel güvenlik, imar yönünden sıhhi şartlar ve hijyen kuralları olarak sıralandı.

Ruhsatlı olarak üretim yapan firma yetkilileri Belediye ekiplerinin denetimlerinden dolayı memnun olduklarını belirterek, ‘Vatandaşların sağlığıyla oynayan ruhsatsız üretim yapan yerlerin tespiti ve bunların piyasadan arındırılması noktasında denetimlerin sürekli şekilde yapılması gerekiyor” diye görüşlerini dile getirdiler.

YEMEKHANE DENETİM  2 YEMEKHANE DENETİM  3 YEMEKHANE DENETİM  4 YEMEKHANE DENETİM 1 YEMEKHANE DENETİM 5

DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), İskenderun ilçesinde yapımı tamamlanan Atıksu Arıtma Tesisi’nin incelenerek faaliyete geçtiğini duyurdu.

İskenderun ilçesi Denizciler Mahallesi’nde kurulan Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde, Eşşekgeçmez deresine direkt deşarj edilen ve İskenderun Körfezini kirleten atıklar engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oldu.

Denizciler – Bekbele Atıksu Arıtma Tesisi, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Adana Bölge Müdürlüğü ve HATSU Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan geçici kabul komisyonunca gerekli incelemeler yapılarak faaliyete başladı.

Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi ile çalışan tesis, İller Bankası’nca ihale edilip, denetimi İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü ve HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı’nca müştereken yürütülmektedir.

Tesiste evsel atık suyun “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak ortalama %90 giderim verimi ile İskenderun Körfezine deşarjı sağlanmaktadır. Sahil şeridi boyunca denize girilmesi sağlık açısından tehlike arz etmekte iken tesisin işletmeye alınması ile birlikte “Çevre Kirliliği” önlenmiş ve “Daha Sağlıklı Koşullarda Sahil Şeridi ” sağlanmış oldu.

DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (1) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (2) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (3) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (4) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (5) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (6) DENİZCİLER ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK (8)

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ergin, İTSO’yu ziyaret etti

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak İskenderun deniz sahillerinde oluşan veya oluşabilecek çevre kirliliği konuları ele alındı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun deniz sahilinde özellikle Karaağaç bölgesinde denize karışan lağım sularının çevreyi kirlettiğini ve bu bölgede insanların denize girdiğini belirterek, “Çevre kirliliğinin yanı sıra bu bölgede denize giren insanların sağlığı da tehlikeye giriyor. Çevre konusunda özellikle sahillerimize gerekli önemin verilmesini bekliyoruz” dedi. Ziyarette söz alan Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, Sorunların çözümü noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın talimatı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalar yapıyoruz.

Şu an deniz sahillerinin çevre temizliği ve çalışma yetkisi HATSU’nun elinde. Bizlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak çalışmalar yapacağız ve sahildeki çevre kirliliği konularını da görüşerek ele alcağız Yapılacak toplantılarda bu konuları da ele alacağımızı ve gündeme getireceğimizi belirmek isterim.” Dedi.

çevre ve şehircilik il müdürü itso ziy (1) çevre ve şehircilik il müdürü itso ziy (2) çevre ve şehircilik il müdürü itso ziy (3) çevre ve şehircilik il müdürü itso ziy (4)