TÜKETİCİ, POŞETİN REKLAM BEDELİNİ ALMALIDIR

Saadet Partisi Hatay İl Başkanlığı’ndan, haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına tüketici hakları hakem heyetine başvuru yapacağı belirtildi.

Hatay İl Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Poşetler madem ücretli oldu, o halde bir müşteri alış veriş yaptığı o mağazanın poşetini taşıyarak yaptığı reklamın bedelini de talep etme hakkına sahip olmalıdır” denildi.

Açıklamanın devamında; “Ücret karşılığında alınan poşetin tüketici tarafından reklamsız olması talebi değerlendirilmesi gerekir. Tüketici ücretini ödediği poşeti ya reklamsız almalı ya da reklamlı aldığı poşetin reklam bedelini almalıdır. Verilen poşetlerin üzerinde marketin ismi ve amblemi var. Oysa para ile satın alındığı için poşetler markasız olmalı. Marka varsa, reklam sayılıp ücreti market tarafından karşılanmalıdır.

Bu şekilde haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına Saadet Partisi olarak tüketici hakları hakem heyetine başvuru yapacakları belirtildi.

Tüketici yasasında karşılığı olmadığı için konu market çalışanları için zor bir denkleme dönüşmüş durumda. Poşeti iade eden, 4 tane getirip karşılığında ekmek alayım diyen, kendi parti, firma gibi reklamını yapma hedefiyle poşet getirip resmini çekip sosyal medyada paylaşan, market önünde 10 kuruşu poşet satan gibi trajikomik örnekler gösteriyor ki son zamanlarda ekonomik sıkıntının yansıması niteliğindedir.

Ayrıca bu konu Sayıştay raporlarında açıkça görülen yolsuzluklarla mukayese edildiğinde çok önemsiz gibi görülse de aynı ölçüde değerlendirilebilecek düzeyde büyük rakamlar dönmektedir. Vatandaşın sırtından yine bir gelir kapısına çevrilerek 15 kuruşu bakanlığa 10 kuruş mağazaya gelir sağlanmaktadır. 10 kuruşu maliyet 15 kuruşu vergi olan bu rakam bazı büyük alışveriş merkezlerinde yüksek ücrete satıldığı da görülmektedir. Böylece küresel kapitalist mantalite buradan vatandaş aleyhine haksız bir kazanç elde etmektedir.

Bu konuda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun açıklaması da önemlidir.

Ağaoğlu çevre gibi kutsal bir konu kullanılarak vatandaşlardan para toplanıldığını belirterek, Marketlerin poşetleri parayla satması yanlış bir uygulamadır. Eğer siz çevreyi korumak istiyorsanız poşetleri parayla satmayın parayla toplayın. Kimse 25 kuruş verdi diye poşetleri evinin başköşesinde saklamayacak. Ama siz ‘poşetleri 10 kuruşa alıyorum’ deseniz herkes poşetlerini biriktirip size getirecek. Çevre kirliliği böyle daha sağlıklı önlenir.” İfadelerine yer verilen açıklamada son olarak “poşetle mücadele ettiğiniz kadar ülkedeki yolsuzluklarla mücadele edin” çağrısında bulunuldu.

1 YORUM

 1. Ne yazıkki Saadat Partisi Hatay İl Başkanlığı plastik poşetlerin neden paralı yapıldığını tam kavramışa benzemiyor ve bu yüzden reklamlı poşetlerin parasız verilmesi gerektiğini savunuyor!
  İzah edelim: plastik poşetlerin paralı yapılmasının amacı, doğaya çok zarar veren plastik poşetlerin kullanımını mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Çünkü plastik poşetler doğada yüzyıllar boyunca erimiyor ve denizleri, gölleri, kanalizasyonları, sokakları, ormanları kirletiyor, hayvanlara zarar veriyor ve hatta ölümlerine yol açıyor. Plastik poşetlerin yakılarak imha edilmesi durumunda ise zehirli gazlar oluşuyor.
  Kısacası plastik zararlı bir maddedir ve mecbur olmadıkça kullanılmamalı!

  Gelişmiş Avrupa ülkelerinde uzun süredir plastik poşetler ve pet şişeler paralı. Plastik poşetin ve şişelerin ücreti 2 TL cıvarında. Ücretin yüksek oluşunun nedeni kullanımını azaltmak!
  Boş pet şişeler geri verildiğinde parası alınıyor ve böylece dönüşüm sağlanıyor. Plastik poşetler ise ücretli olduğu için tercih edilmiyor ve satın alınsa bile atılmayıp defalarca tekrar kullanılıyor.

  Reklamlı veya reklamsız söz konusu olan zararlı plastik poşetler bence daha da pahalı olmalı ki kullanımı azalsın ve vatandaşlar file, çanta, bez poşet v.s. gibi alternatif şeyler kullanmaya teşvik edilsin.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here