Keman yapım ustasından Kaymakam Soytürk’e Ziyaret

İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu ile beraberindeki marangoz ve keman yapım ustası İsmail Kaya, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk’ü makamında ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette, Kaymakam Recep Soytürk’e kendi resminin işlendiği bir tablo ile İskenderun’un yerel değerlerinden keman yapım ustası İsmail Kaya tarafından yapılan keman figürlü bir tablo hediye olarak takdim edildi.

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ve beraberindeki kurum amirleri ile birlikte geçtiğimiz günlerde atölyesine teşrif ederek, gösterdiği ilgi ve alaka dolayısıyla çok memnun olduğunu belirten keman yapım ustası İsmail Kaya, nazik ve duyarlı yaklaşımı ile sanata ve sanatçıya olan hassasiyetinden dolayı Kaymakam Soytürk’e teşekkür etti.

 

Kunduracılar Oda Başkanı Alkaya Güven tazeledi

İskenderun Kunduracılar Odası; 2018- 2021 dönemini kapsayan Genel Kurulunu yaparak Başkanlığına yeniden Mehmet Ergün Alkaya getirildi. 114 üyesi olan Odanın genel kurulunda tek aday olarak gidilen seçimde Başkan Alkaya, 54 oy aldı.

Faaliyet raporlarının oy birliği ile onaylandığı Genel Kurul ile İskenderun Kunduracılar Odası’nın yeni yönetim şu isimlerden oluştu: Mehmet Hamdi Güler, Pervin Horuz Tümkaya, Zekeriya Kayıkçı, Yusuf Uçar, Hamza Göyce, Muhammet Bestami Güler.

Denetim kurulu ise Mustafa Kesikoğlu, Cuma Çoğalan, Zübeyde Tan’dan oluştu.

Oda olarak yapılan faaliyetlerin oy birliği ile onaylandığı Genel Kurul’da üyelere hitaben bir konuşma yapan İskenderun Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Ergün Alkaya, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek yapılacak faaliyet ve toplantılara tüm üyelerin katılımını beklediklerini ifade etti.

Tek liste ile gidilen Genel Kurulun Divan Başkanlığını Hatay Esnaf Odaları Başkan vekili ve İskenderun Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği Başkanı Uğur Fırat, Divan Üyeliklerini ise İskenderun Radyo ve Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Musa Mert, İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu yaptı.

İskenderun İlçe Seçim Kurulu Müdürü Hikmet Aksoy ve İskenderun’da faaliyet gösteren Oda Başkanları ve üyelerin hazır bulunduğu genel kurulda konuşan İskenderun Esnaf ve Sanatkârları Odalar Birliği Başkanı Uğur Fırat, yapılan genel kurulun hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak seçilen yeni yönetime başarı dileklerinde bulundu.

Esnaf Oda Başkanları Belen Kaymakamı Aydın’a Nezaket Ziyaretinde Bulundu

İskenderun Esnaf Odası Başkanları Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın’a nezaket ziyaretinde bulundular. Hatay Esnaf Odaları Başkan vekili ve İskenderun Esnaf Odaları Başkanı Uğur Fırat ve Birliğe bağlı diğer Oda Başkanları Belen İlçe Kaymakamı Abdulaziz Aydın’ı makamında ziyaret ederek, yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerini ilettiler. Ziyaretin anısına İskenderun Esnaf Odaları Başkanı Uğur Fırat Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın’a çiçek ve plaket takdiminde bulunurken, İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu da Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın’a mobilya işlemeli sehpa hediye etti. Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, “Esnaf Odalarımız her zaman şehrimizin en önemli sivil toplum kuruluşları olmuştur. Belen Kaymakamlığı olarak halkımıza birlik ve beraberlik içerisinde hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemiz çok önemli süreçlerden geçiyor. Bu vatan topraklarına hep birlikte sahip çıkıyoruz. Devletimiz ve milletimiz el ele verdiği müddetçe daha güçlü bir ülke olacağız. Esnaf Odalarımız ise, her zaman ülkemiz için, halkımız için, her türlü fedakârlığı yapmaları da bizleri onurlandırmaktadır. Her zaman kendilerini yanımızda gördüğümüz Esnaf Oda Başkanlarımıza ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette konuşan İskenderun Esnaf Odaları Başkanı Uğur Fırat ise, “Vatanımızın birlik ve beraberliği, ülkemizde barış ve huzurun sağlanması noktasında hep birlikteyiz. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin, güvenlik güçlerimizi korusun, Bu ülkede kardeşliğin hakim olmasını, birlik ve beraberliğimizin devam etmesini istiyoruz. Bu bağlamda devlet millet el ele hareket etmesi halinde, Türkiye daha güçlü bir konuma gelecektir. Bizler Esnaf Oda Başkanları olarak, her zaman devletimizin yanındayız ve ne gerekiyorsa hep birlikte yapmaya hazırız. Bu bağlamda Belen’de yapmış olduğunuz başarılı hizmetlerden dolayı sizlere şahsım ve Esnaf Oda Başkanlarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette Belen ve esnafların sorunları görüşüldü.

ESN.OD.BEL.KAYM (3) ESN.OD.BEL.KAYM (5)

Ak Partili Aday Alğan’ı Esnaf Odaları çiçekle karşıladı

Ak Partili Aday Alğan’ı Esnaf Odaları çiçekle karşıladı…
Alğan: Küçük esnaf ekonominin gizli kahramanlarıdır

Ak Parti vekil adayı Mehmet Alğan, beraberinde İlçe Başkanı Vedat Tosun, yönetim kurulu ve partililer Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkan Yardımcısı ve İskenderun Esnaf Odaları Başkanı Uğur Fırat’ı ve Oda Başkanlarını ziyaret etti.
Mehmet Alğaün ve ekibini; Radyo ve Elektrik Teknisyenleri Oda Başkanı Musa Mert, 1 No’lu Esnaf Kefalet Kooperitifi Başkanı Şaban Kekeç, İskenderun Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, İskenderun Berberler Ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, İskenderun Bakkallar Ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, İskenderun Hızarcılar Ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu, Madeni İşler Odası Başkanı Ahmet Çardak, İskenderun Kahveciler Esnaf Odası.

Oda Başkanı Orhan Gezgin, İskenderun Lokantacılar Ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu, İskenderun Sebze Meyve Satıcıları ve Manavlar Odası İhsan Bilen karşıladı. Her Oda başkanı Mehmet Alğan’dan beklentilerini dile getirdi. Oda başkanları, beklentilerini sıralarken kendilerinin değil halkın beklentilerine cevap verilmesini istedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi İskenderun İlçe Başkanı Vedat Tosun, “Ak Parti hizmet partisidir. Böyle genç bir vekil ile yola çıktığımız için şanslıyız. İskenderun şanslı. Güçlü ve yeni Türkiye’yi bu genç Ak Kadrolar götürecektir” diyerek sözü milletvekili adayı Mehmet Alğan’a bıraktı.
Küçük esnafı ekonominin gizli kahramanları olarak tanımlayan Vekil Adayı Mehmet Alğan, “Biz vitrine bakan bir toplumuz. Ekonominin sessiz ve gizli kahramanlarısınız. Üretem vebu ülkeye katma değer üreten, istihdam sağlayan kesim sizsiniz. Sizlere vefa borcumuz var İnşallahyapacağımız hizmetlerle bu borcumuzu ödeme fırsatı yaratacağız” dedi.
Konuşmasında Mehmet Alğan kendisi ile ilgili esnaf oda başkanlarına kısa bir bilgi verdi. Alğan, 1986 yılında Beyrut’ta doğduğunu. Mardin Midyat asıllı bir ailenin çocuğu olarak İskenderun’da büyüdüğünü anlattı. İlk ve orta öğrenimini İskenderun’da tamamladığını, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümündeki lisans eğitimine devam ettiğini söyledi. Alğan konuşmasına “Genç Siviller kurucularından olan Alğan, Türk ve Arap aktivistleri bir araya getiren ve uluslararası çalışmalar yaptım. Nahda Network’un koordinatörlüğünü yürüttüm. Aynı süreçte Free Press Unlimited adlı sivil toplum örgütünün saha koordinatörlüğünü yaptım. Dünya 5’ten büyüktür kampanyasının sözcülüğünü yürüttüm. Abdurrahim Boynukalın’ın Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine gelmesinden sonra Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanlığı görevine getirildim. Halen bu görevime devam etmekteyim. Anadil düzeyinde Arapça ve iyi düzeyde İngilizce biliyorum.” Dedi.
Ziyaret sonrasında da Oda Başkanları, İlçe Başkanı Vedat Tosun ve vekil Adayı Alğan’la hatıra fotoğrafı çektirdi.

DSCF8095 DSCF8100 DSCF8106 DSCF8118

Küçük Sanayi Sitesi İstişare Toplantısı Yapıldı

İlçemiz Kaymakamı Sayın H.Hasan Özyiğit başkanlığında 15 Aralık 2014 Pazartesi günü saat: 10.00’da Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda İskenderun Küçük Sanayi Sitesi’nin fiziki ve coğrafi durumu ile ilgili istişare toplantısı yapıldı.

Screenshot_1

Toplantıya;

İlçe Yazı İşleri Müdür Vekili Mehmet Gök, Milli Emlak Müdür Yardımcısı Halil Özel, Kadastro Birimi Sorumlusu Erkan Avcı, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği İkinci Başkanı ve İskenderun Esnaf Odası Başkanı Uğur Fırat, Madeni İşler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Çardaklı, Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Açıkgöz ve diğer ilgililer katıldı.

Kaymakam Özyiğit; Sanayi Sitesinde yürütülen faaliyetler ve sanayi esnaflarının yaşadığı sorunlar hakkında bilgi almak üzere Esnaf ve Meslek Odası Başkanları ile bir araya gelindiğini ifade ederek, bu birlik ve beraberlikten dolayı çok memnun olduğunu ve İlçemizin kalkınması ve gelişmesi için el birliğiyle hareket edileceğini söyledi.

Sanayileşmenin temelinin sanayi siteleri ile başladığını vurgulayan Kaymakam Özyiğit; Bu nedenle sanayi sitelerini ve esnaflarını önemsediklerini belirterek, esnaflarımızın daha rahat ve kolay bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeleri ve vatandaşlarımızın da sanayi hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmelerini sağlamak amacıyla bir takım çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi.

Küçük Sanayi Sitesi’nin yeni bir yere taşınması konusuna da değinen Kaymakam Özyiğit; Esnaf ve Meslek Odaları Temsilcilerimiz ve bu konuda İlgili kişilerinde görüşüne başvurulmak suretiyle yeni bir sanayi sahasının belirlendiği ve İlçemize yakışır bir küçük sanayi sitesinin oluşturulması yönündeki çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Toplantı; Milli Emlak Müdürlüğü ile Kadastro Birimi Yetkililerinin yaptığı sunum eşliğinde, katılımcıların da görüş ve önerilerini sunmasıyla devam etti.

Kaymakam Özyiğit; Yapılan toplantının İlçemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Screenshot_3 Screenshot_2 Screenshot_1

İskenderun Küçük Sanayi Sitesi Kadastral Durum İstişare Toplantısı

Screenshot_1

İlçemiz Kaymakamı Sayın H.Hasan Özyiğit başkanlığında 31 Ekim 2014 Cuma günü saat: 10.00’da Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda İskenderun Küçük Sanayi Sitesi’nin fiziki ve coğrafi durumu ile 1/25000 Çevre Düzeni Planındaki Küçük Sanayi Sitesi’nin Kadastral Durumu ile ilgili istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıya;
İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Başkanvekili Çağrı Belibağlı ve Meclis Başkanı Servet Uğütmen, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği İkinci Başkanı ve İskenderun Esnaf Odası Başkanı Uğur Fırat, Milli Emlak Müdürü Fuat Andırın, Kadastro Birimi Sorumlusu Erkan Avcı, Madeni İşler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Çardaklı, Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Sanayi Sitesinde yürütülen faaliyetler ve sanayi esnaflarının yaşadığı sorunlar hakkında bilgi alan Kaymakam Özyiğit; Esnaflarımızın daha rahat ve kolay bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeleri ve vatandaşlarımızın da sanayi hizmetlerinden daha rahat bir ortamda faydalanabilmeleri açısından gerekli adımların atılacağı yönünde bilgi verdi.

Küçük Sanayi Sitesi’nin yeni bir yere taşınması konusuna da değinen Kaymakam Özyiğit; Esnaf ve Meslek Odaları Temsilcilerimiz ve bu konuda İlgili kişilerinde görüşüne başvurulmak suretiyle yeni bir sanayi sahası belirlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Toplantı; Milli Emlak Müdürlüğü ile Kadastro Birimi Yetkililerinin yaptığı sunum eşliğinde, katılımcıların da görüş ve önerilerini sunmasıyla devam etti.

Yapılan toplantının İlçemiz için hayırlara vesile olmasını temenni eden Kaymakam Özyiğit; katılımcılara teşekkür ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Screenshot_3 Screenshot_2 Screenshot_1

Sanayi esnafının şalteri atıyor

mobilyacılar odası  (3)
İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu, sanayi sitesinde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili tepkisini dile getirdi.
Yardımcıoğlu sanayi esnafının yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı oldukça zor günler yaşadığını belirterek, “Artık iş yapamaz hale geldik. Bu konuda yetkili muhatap bulamıyoruz. Bir yetkili bizlere bilgi versin! Aksi taktirde sanayi sitesi esnafı tepkilerini TEDAŞ önüne yürüyerek gösterecek. Çünkü işimize bakamaz duruma geldik. Ne zaman işe başlasalar elektrik kesiliyor. Hem iş yetişmiyor, hem de sorun sıkıntılar peş peşe geliyor. Elektrik konusunda Sabancı burayı alınca çok ümitliydik. Hala da ümidimizi koruyoruz. Ama kesintilerin bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi.

Abdulkadir Yardımcıoğlu güven tazeledi

hizarci secim2

İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası olağan genel kurulunda Abdulkadir    Yardımcıoğlu güven tazeledi. Büyükçarşı İş hanında Esnaf Odaları Birliği toplantı salonunda gerçekleştirilen ve iki adayın yarıştığı olağan genel kurulda Abdulkadir Yardımcıoğlu, yeniden Başkanlığa seçildi.

İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası’nın 2014-2017 yılları başkan, yönetim ve denetim kurulu seçimlerine Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın’ın yanı sıra oda başkanları ve oda üyeleri katıldı.

Hatay Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz kongrede yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı vererek, “Önemli olan yaptığımız işte birlikte hareket etmek ve işimizi en iyi şekilde yapmaktır. Esnaf olarak her zaman bir olmamız, diri olmamız ve birbirimize güven içerisinde olmamız lazım. Bu bağlamda seçime katılan her iki aday da bizim kardeşimizdir ve her ikisi ne de başarılar diliyoruz” dedi.

Kongrede Başkanlığa aday olan Esat Gümüşbaş ve Abdulkadir Yardımcıoğlu, selamlama konuşmaları yaptılar ve birlikte objektiflere poz vererek, birlik ve beraberlik örneği sergilediler. Yapılan kongrede Abdulkadir Yardımcıoğlu’nun listesi 108 oy alırken, Esat Gümüşbaş 76 oy aldı. Kongre sonrası İskenderun Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası yönetimi şu isimlerden oluştu; Başkan Abdulkadir Yardımcıoğlu. Yönetim kurulu üyeleri; Yılmaz Değirmen, Mustafa Törer, Fevzi Çetin, Abdullah Kuyubaşıoğlu, İbrahim Güneşbakan ve Mustafa Karasayar..  Denetim kurulu üyeler ise: Sedat Balcı, Sedat Kızgın ve Hayrettin Açıkgöz olarak belirlendi.

2050 Yılında Dünya Mobilya Pazarının Hacmi 1 Trilyon Doları Geçecek‏

müsiad5
İskenderun Anemon Otel’de gerçekleştirilen ‘Dayanıklı Tüketim ve Mobilya Sektörü Zirvesi’ne katılım oldukça yoğundu. Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı, son yıllarda mobilya sektöründe çok büyük adımlar atıldığını belirterek, yeni bakış açıları ve tasarımların sektörün canlılığını arttırdığı gibi nihai kullanıcılarda da memnuniyetin bir hayli yükseldiğini gördüklerini ifade etti. Sektördeki yatırımlardan ve yapılan AR-GE çalışmalarından dolayı bunun her geçen gün artacağı yönünde ümitli olduklarını kaydeden Başkan Tosyalı, Hatay’ın sektördeki konumu ile ilgili de bilgiler vererek, “şu anda 50 civarında firmamız ihracat kapasitesine ulaşmış durumdadır. 2006 yılında 6 milyon dolar olan ihracat rakamımızın 55 milyon dolar seviyelerine yükseldiği görülmektedir. Irak ve Libya başta olmak üzere Türki Cumhuriyetlerinin bölgemizdeki talepleri her geçen gün artmaktadır. Bu bölgelerin hedefini sayın valimizin de destekleri ile 250 milyon dolar olarak belirlemiş durumdayız. Dayanıklı tüketim malları ve markalaşmayı oluşturmak ve belirlenen hedeflere doğru yol almak için üreticimizin her zaman destekçisiyiz” diye konuştu.
MÜSİAD Dayanıklı Tüketim ve Mobilya Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş ise, Türkiye’de mobilya sektörünün diğer sektörlere göre en eski ve devamlı sektörlerden biri olduğunu ifade etti. Ülkemizde uzun yıllar boyunca daha çok atölye tarzı küçük yerlerde varlığını devam ettiren bu sektörün aynı şekilde lokal olarak hayatını devam ettirdiğini vurgulayan Aktaş, “Bir diğer yönden bakıldığında ise, mobilya atölyelerini birbirinden bağımsız ve küçük olması hem aralarındaki ilişkiyi sınırlı hale getirmiş ve teknolojik gelişmeyi bir nevi yavaşlatarak el emeğinin yoğun olduğu bir sektör olmasına sebebiyet vermiştir. Mobilya sektörü ülke ekonomisi açısından son derece önemlidir. Çünkü üretim aşamasında yerli kaynaklardan yararlanması ve bu açıdan dışa bağımlılığa çok düşük düzeyde ihtiyaç duyulması, bu sektörü katma değer anlamında daha verimli hale getirmiştir” diye konuştu. Sektörün ülke coğrafyasındaki konumu hakkında da katımcıları bilgilendiren Aktaş, “Başta İstanbul ve Kayseri olmak üzere İzmir, Bursa, Ankara ve Adana gibi illerde yoğunlaşmaktadır. Tüm dünyada gerçekleşen mobilya ticaretinin hacmi 2010 yılında 94 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2011 yılında ise 98 milyar dolar olarak gerçekleşmektedir. 2050 yılına gelindiğinde dünya mobilya pazarının hacminin 1 Trilyon Doları geçeceği tahmin edilmektedir” diyerek sözlerine son verdi.
Daha sonra panele geçildi. Dayanıklı Tüketim Malları Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş’ın yönettiği panelde konuşan Antakya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, bir zamanlar mobilya sektörünün çok zor günler geçirdiğini, ancak gelişen zamana paralel olarak şu an ise yapılan tüm ürünlerin rahatlıkla satılabildiğine dikkati çekti. İskenderun Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu ise kentimizdeki mobilya sektörü hakkında bilgiler verdi. Yardımcıoğlu, İskenderun’da yıllarını vermiş işin ehli ustaların olduğunu belirterek, sektörün daha da gelişmesi iş hacminin oluşması için ellerinden gelen tüm imkan ve gayreti gösterdiklerini belirtti.

SEKTÖRÜN SORUNLARI BELLİ
Panele konuşmacı olarak katılan Sanayi Genel Müdürlüğü Sektörler Daire Başkanı Hacı Ali Özen, Markalaşma ve Tasarım konusunda yaşanan sorunları masaya yatırdı. Özen, en önemli sorunların sermaye finans yetersizliği, ham madde sıkıntısı, kalifiye eleman yetersizliği, enerji maliyetleri, lojistik maliyetler, yüksek ham madde maliyetleri, markalaşma-tasarım ve AR-GE eksikliği, tanıtım ve pazarlama eksikliği, mesleki eğitim yetersizliği, Çin ve ucuz üretim olarak sıraladı. Özen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Mobilya sektörünü desteklemek için sanayi destek programı, teknogirişim sermaye programı, teknolojik ürünlerin tanıtım ve pazarlama desteği ile paralel olarak yurt dışı için 50 bin TL, yurt içi için 25 bin TL desteği ve AR-GE Merkezi desteği olduğunu açıkladı.

KLASİK DEVLET ANLAYIŞINDAN UZAKLAŞILDI
TPE Endüstriyel Tasarımlar Daire Başkanı Naim Uğur da klasik devlet anlayışından uzaklaşıldığını ifade ederek, müşteri dostu bir devlet olduğunu, merak edilen ve tüm soruların devlet kademeleri tarafından yanıtsız bırakılmadığını, böyle bir imkâna sahipken, kendimizi geliştirmenin sektörler tarafından önemli bir fırsat olduğunu söyledi.
‘Dayanıklı Tüketim ve Mobilya Sektörü Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde ise, Kamunun uluslar arası alanda rekabetçiliğin desteklenmesi için gerek Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, gerek Ekonomi Bakanlığı ve gerekse diğer bakanlıklar nezdinde hayata geçirdiği program ve projelerin desteklendiği, bu desteklerin firmalara ulaştırılması konusunda sivil toplum kuruluşlarının daha aktif çalışması, orta ve küçük ölçekli işletmelerde marka bilincinin oluşturulabilmesi için “Marka Merkezleri” kurulmalı, tecrübe paylaşımları, eğitimler, danışmanlık hizmetleri, imaj çalışmaları ve tüm analizlerin bu merkezlere başvuranlara sunulması, Uluslar arası kalite standartları el kitabı oluşturulabilmesi için tüm tarafların bir araya getirileceği bir konsorsiyum oluşturulmalı, bu oluşuma kamunun moderatörlük yapması, AR-GE ve tasarıma sağlanan devlet desteklerinin arttırılması, desteklerin kullanımının yaygınlaştırılması, Devlet tarafından tasarım ve AR-GE’nin teşvik edilmesi gerektiği yer aldı.

Milletvekili Karasayar ayağının tozuyla ziyaretlere başladı

milletvekili karasayar (7)
AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, meclisin tatile girmesinin ardından İskenderun’da gelerek ziyaretlere başladı. Milletvekili Karasayar, beraberinde AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Uğur Feriz, AK Parti İskenderun İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Bestami Kılıç, parti ilçe yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ile birlikte esnaf oda başkanlarına konuk oldu. İlk olarak 1 Nolu Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Şaban Kekeç’i ziyaret eden Milletvekili Karasayar, bölgemizdeki ekonomik gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. İskenderun’un her geçen gün hızla artan bir ekonomiye sahip olduğunu kaydeden Milletvekili Karasayar, “Limanımızın özelleşmesiyle, artan sanayi hacmimizle İskenderun’da her geçen gün büyük hareketlilik yaşanıyor. Bunun dönüşümü de insanlarımıza oluyor. Esnaflarımız için çok düşük faizlerle kredi imkanları sunduk. Buda onları oldukça rahatlattı. Esnaflarımız bizim gözbebeğimizdir” diye konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren 1 Nolu Esnaf Kredi Kefalet Başkanı Şaban Kekeç ise, esnaflara ayda 1 1,5 milyon TL kredi dağıttıklarını, bunun da piyasalarımıza olumlu katkılarını olduğunu söyledi. Kekeç Milletvekili Karasayar’a kendilerine yapmış oldukları hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar beraberindeki partililerle birlikte Elektronikçiler Odası Başkanı Musa Mert, Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulkadir Yardımcıoğlu, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mihail Tabaş ve yönetim kurulu üyesi Hayrettin Keseroğlu’nu da ziyaret etti.