İTSO ve Muhasebeciler Odası İşbirliğiyle düzenlenen Eğitim semineri yoğun ilgi gördü

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler işbirliğiyle düzenlenen ‘E-Bildirge, E-Defter Beyan Sistemi, Muhtasar ve aylık Prim Belgesi Birleşmesi ile E-Uygulamalar’ konulu seminer yoğun ilgi gördü.
İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda düzenlenen seminerde TÜRMOB Eğitmeni Fatih Topkan ve İ.Serhat Özdemir tarafından seminere katılan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere sunum yapıldı.

İSMO Başkanı Yıldırım: “Teknolojiye yatırım yaparak bilgilerimizi güncelliyoruz”
Seminerin açılış konuşmasını yapan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım, “Eğitim seminerimizin düzenlenmesinde emeği geçenlere başta İTSO yönetimi, Meclisi ve yetkililerine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Muhasebeciler olarak defter kayıtları ve bu kayıtların elektronik ortama hızla geçilmektedir. Bizler de bu bağlamda sürekli eğitim seminerleri düzenleyerek meslektaşlarımızı ve üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Bir anlamda teknolojiye yatırım yaparak bilgilerimizi güncelliyoruz. Muhasebeciler Odası olarak her zaman eğitimin önemine dikkat çekiyoruz ve bu eğitimlerimiz artarak devam edecektir. Bu tür seminerler sayesinde son gelişmeleri en yetkili ağızdan aldığımız gibi, sorunların çözümü için de en yetkili mercilere dertlerimizi anlatma imkanı buluyoruz” dedi. İSMO Başkanı Merih Hasan Yıldırım konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Muhasebeciler olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri de tahsilat. Tahsilat yapmayınca da makbuz kesmemiş oluyoruz. Haksız rekabetin önlenmesi ve maliye ile sıkıntı yaşanmaması için makbuz kesilmesi konusuna özen gösterelim.”

Seminer öncesi söz alan TÜRMOB Genel Başkan yardımcısı Prof.Dr. Cemal Yükselen, “Bu gün Dijital muhasebe ve vergi düzenleme konuları ve güncel bilgileri paylaşmak için buradayız. Bu kapsamda 74 odamıza eğitmen arkadaşlarımız ile birlikte eğitimler vermeyi hedefliyoruz. Bu camiada en çok eğitim veren sürekli bilgiye yatırım yapan kuruluşların başında gelmekteyiz. Çünkü çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm içerisindeyiz. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Sürekli zorunlu mesleki eğitim gerekliliği her an yayımlanabiliriz ve biz bunu hayata geçirdiğimiz andan itibaren bütün dünya da olduğu gibi hepimiz bu zorunlu mesleki eğitim çalışmaları içerisinde olma zorunluluğumuz vardır. TÜRMOB olarak ücretle değil hizmetle rekabet edebilmenin ortam ve koşulları ile ilgili çalışmalarımızın da son aşamasına geldik. Bu arada zamana endeksli ücret tarifesi bizim temel yaptırım uygulamalarımızdan bir tanesi onunla ilgili komite çalışmaları yaptık. Hatta Aralık ayında bunu Gelir İdaresi Başkanlığına da sunduk ve Gelir İdaresi Başkanlığı da çok mantıklı buldu. Ama bunu 2019’a hazırlayalım çalışalım denildi. Dolayısıyla biz de müşterilerimize verdiğimiz emeğin harcadığımız zamanın karşılığı hakkımızı alabilecek bir ücret tarifesini kısmet olursa 2019’a yönelik olarak çalışmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra kurumlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sorunları TÜRBOM olarak en yetkili birimlere ulaştırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Mesleğimiz çok teknolojik yazılımlarla ileriye doğru gidiyor. Birkaç yıl içerisinde mesleğimiz tam anlamıyla bir danışmanlığa doğru gidiyor. Dolayısıyla her şey artık elektronik ortamda yer almaya başladı. Evraklar da, elektronik ortamda ve Gelir İdaresi Başkanlığı da bizi o tarafa doğru götürüyor. Kısaca, işlemler artık elektronik ortamda yapılacak diyebiliriz. Artık biz o Bağımsız Denetim raporlarını o finansal tablodaki raporlarla müşterilerimize yön vereceğiz. Yeni değişim ve dönüşümlerle kendimizi hızlı bir şekilde hazırlamamız gerekir. Bu eğitimler de bu neden son derece önemlidir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

TÜRMOB Eğitmeni Fatih Topkan ve İ.Serhat Özdemir tarafından seminere katılan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere sine vizyon destekli olarak ‘E-Bildirge, E-Defter Beyan Sistemi, Muhtasar ve aylık Prim Belgesi Birleşmesi ile E-Uygulamalar’ konularında bilgiler verildi.
Seminer sonunda ise, İSMO Onursal Başkanı Alaaddin Özbübül tarafından TÜRMOB Genel Başkan yardımcısı Prof.Dr. Cemal Yükselen’e katılımlarından dolayı plaket takdim edilirken, İSMO Başkanı Merih Hasan Yıldırım tarafından da, TÜRMOB Eğitmeni Fatih Topkan ve İ.Serhat Özdemir’e plaket takdim edildi. Seminer sonunda ayrıca, İSMO Genel sekreteri İbrahim Kaynak tarafından Yusuf Gençoğluna Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı da takdim edildi.

Arsuz, eğitimde Hatay’da 4. sırada

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, yeni eğitim öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası dolayısıyla Arpaderesi İlkokulu ve Ortaokulu’nda düzenlenen törene katıldı. Okula yeni başlayan minik öğrencilerin heyecanının yanısıra, özledikleri okullarına ve arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşayan öğrencilerin Başkan Culha’ya yoğun ilgi gösterdiği törene Başkan Nazım Culha’nın yanısıra, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, kamu – kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“Arsuz, eğitimde Avrupa standartlarına ulaştı”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında ilçe genelinde 15 bin 706 öğrencinin eğitim – öğretime başladığını belirterek, ” Arsuz’da beş anaokulu, özel ve resmi 47 ilkokul, 38 ortaokul, 18 lise, bir halk eğitim merkezi, bir özel eğitim uygulama merkezi olmak üzere toplam 88 eğitim kurumu ve 23 özel eğitim kurumu olmak üzere toplamda 126 eğitim kurumu bulunmaktadır. Arsuz’daki eğitim kurumlarında resmi okullarda bin, özel okullarda 190 olmak üzere toplam 1190 personel görev yapmaktadır. Resmi okullarımızda öğrenim gören 15 bin bir ve özel okullarımızda öğrenim gören 2 bin 505 öğrenci olmak üzere ilçemizde toplamda 17 bin 506 öğrencimiz eğitime devam etmektedir. Yapımı devam edip bu yıl teslim edilecek olan 62 derslikle beraber toplamda derslik başına düşen öğrenci sayımız 20 olacaktır. Bu da takdir edersiniz ki Avrupa ölçütlerinde olduğunu göreceksiniz. Okullaşma oranlarına baktığımızda okul öncesinde yüzde 99,19, ilkokulda yüzde 99,98, ortaokulda 98,41 ve ortaöğretimde yüzde 61,48’dir” şeklinde konuştu.

Hatay’daki 15 ilçenin eğitim sıralamasında Arsuz’un dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “2017 – 2018 eğitim öğretim yılının başta ilçemize olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum. Arsuz ilçe olduktan sonra pek çok alanda olduğu eğitim alanında da ciddi bir hamle yapmıştır. Gerek TEOG’daki başarı, gerekse LYS’deki başarı bunu gözler önüne seriyor. İlçemizde bulunan 15 ilçe arasında Arsuz, eğitimde çok iyi bir yerde bulunuyor. Arsuz olarak 15 ilçe arasında eğitim sıralamasında 4. sıradayız. Bir çok devasa ve köklü ilçeler arasında bu sırada olmamaz bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bu başarıda olmamızda emeği geçen herkese başta öğretmen arkadaşlarımıza, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarının devamını diliyorum” dedi.

“Dünyanın geleceğini şekillendirecek gençler yetiştirmek zorundayız”

Eğitimin önemine vurgu yapan AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da, “En önemli gücümüz, yarınlarımızın teminatı olan öğrencilerimizin sevgiyle yoğrulması için büyük bir çaba sarfediyoruz. Eğitimde 60 – 70 kişilik derslik ortalamasını bugün 20 kişilik sınıflara düşürdük. Öğrencilerimiz Avrupa standartlarının üzerinde imkanlara kavuştular. Öğretmenlerimiz geçmişe nazaran daha donanımlı, daha bilgili, teknolojiye uyum sağlayan ve gençlerimizi de o doğrultuda yetitiren arkadaşlarımız oldular. Arsuz ilçemizde göstermiş oldukları başarıda tüm öğretmenlerimizi, velilerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Hatay’da 4. olmak kolay değil. Yeni bir ilçeyiz, eksiklerimiz var. İnşallah ilerleyen süreçte Arsuz’u birinci sıraya taşıyacaklarından endişem yok. Ülke olarak yeraltı ve yer üstü kaynaklarımız olabilir, çok büyük zenginliklerimiz olabilir ama insan yetiştirmemişseniz, nesillerinizi geleceğe hazırlamamışsanız bu değerlerin, bu kaynakların hiçbir anlamı olmuyor. Bunu diğer komşu ülkelerde gördük. Irak’ta petrol yatakları, petrol zenginliği var. Ortadoğu’da her türlü imkanlar var. Ama dünyaya hükmedecek, beyin gücünü kullanacak nesiller yetiştirmediğiniz zaman inanın hiçbiri bir işe yaramıyor, bir anlam taşımıyor. Bizler artık gençlerimizi öyle bir yetiştireceğiz ki, sadece Arsuz, Hatay, Türkiye için değil dünyaya hükmedecek, dünyayı tanıyacak, dünyanın geleceğini şekillendirecek gençler yetiştirmek zorundayız. Çünkü dünyanın kör olduğunu söylüyorduk. Şu anda dünya bir telefon ekranı oldu. Telefon ekranından dünyanın her yerine ulaşabiliyorsunuz, her yerine alakalı yorumlar yapıyorsunuz, projeler ve fikirler üretebiliyorsunuz” dedi.
Öğrencilerin okudukları şiir ve kompozisyonların ardından, tören Halk Oyunlarında Hatay birincisi olan öğrencilerin folklor gösterisiyle son buldu.

İSTE’de “TERÖR VE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE” Konferansı Düzenlendi

Şehitlerimiz için Saygı Duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan, İSTE’li öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa İskenderun ilçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği’nden Mehmet Şahin Kaçar konuşmacı olarak katıldı.

İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Bürosu’nda görevli olan Mehmet Şahin Kaçar, konferansta yaptığı konuşmada; terörün farklı tanımları olmasına karşın, terör örgütlerinin ortak noktasının cebir, şiddet ve zor kullanarak mevcut anayasal düzeni yıkmak, parçalamak ve bölmek olduğunu söyledi. Terör deyince ilk olarak siyasal ekonomik ve sosyo-kültürel amacı olan çıkar gruplarının akla geldiğini ifade eden Kaçar, “Terör örgütleri kirli emellerine ulaşmak için gençliğimizi kullanıyorlar. Öğrenci oldukları için özellikle 14-27 yaş grubu gençleri hedef alıyorlar” şeklinde konuştu. Terörle etkin bir mücadele için halk desteğinin şart olduğunu dile getiren Mehmet Şahin Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleceğimizin teminatı olan siz gençler, lütfen kendinize ve çevrenize saygı duyun. Bireyler, özellikle gençler grup ortamında güç, aidiyet ve güven kazanmaktadır. Terör örgütleri, işyeri okul ve mahalle gibi yoğun arkadaşlık duygularının var olduğu ortamları istismar ederek yanlış arkadaş seçimiyle gençlerimizi kendi bataklıklarına çekmeye çalışmaktadır. Bu ve benzeri ortamlarda gerek hemşericilik, gerekse ideolojik yakınlık ve benzeri gibi etkenleri kullanarak gençlerimizin beyinlerini yıkıyor, ötekileştiriyor ve ağlarına düşürüyorlar”.

İSTE Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Yunus Emre Amcalar ise konuşmasında; ülkemizin en büyük sorunlarından olan ve isimleri farklı olsa da amaçları aynı olan terör örgütlerinin son 30 yılda özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde kadın-çocuk-yaşlı demeden, vatandaşlarımızın canına kıydığını, binlerce vatandaşımızın yaralanmasına sebep olduğunu söyledi. Yunus Emre Amcalar, Terörün dili, dini, ırkı, milliyeti, haklısı olmadığını belirterek, terörün tek amacının toplum içinde kaos ortamı oluşturmak ve propaganda yapmak olduğunu söyledi. Amcalar; “Terör örgütleri bu kirli amaçlarına ulaşmak için de farklı kültür, inanış, ideoloji ve yaşam biçimlerini karşı karşıya getirerek düzeni bozmaya ve kaos oluşturmaya çalışırlar. Kimsenin kuşkusu olmasın ki, Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden bu örgütlere karşı canını feda etmeye hazır milyonlarca Ömer Halisdemir’ler, Fethi Sekin’ler vardır, var olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. Uyuşturucu ile mücadele konusunda ise eğitimin önemine değinen Amcalar, eğitim seviyesi arttıkça, uyuşturucu madde kullanımının azaldığını sözlerine ekledi.

Ultraslan Üni Taraftar Grubunu temsilen konuşan İSTE Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mahmut Ekiz konuşmasında; Utlraslan Üni Taraftar Grubu olarak yaptıkları çalışmalar ve sosyal faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi ve ayrıca her zaman terör ve uyuşturucu ile mücadeleye destek olacaklarını belirtti.

Nazım Culha, tatiline giren öğrencilere“Bol bol kitap okuyun” tavsiyesi

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Gökmeydan İlkokulu ve Ortaokulu’nda düzenlenen karne törenine katılarak, öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. Gerçekleşen törende büyük bir sevgi seliyle karşılanan Başkan Nazım Culha, öğrencilerle sohbet ederken, onlara eğitimin önemini anlattı ve oturduğu sırada kendi öğrencilik yıllarından anılarını paylaştı.
Başkan Culha ayrıca, yarıyıl tatiline giren öğrencilerden çok çalışmalarını, tatillerini bol bol kitap okuyarak ve dinlenerek değerlendirmelerini isterken, velileri de karnesinde kırık notları olan çocuklarına olumsuz bir davranış sergilemek yerine, onları daha çok okumaya motive etmeleri gerektiği yönünde uyardı.
Öğrencilere karnelerini törenle dağıtan Başkan Nazım Culha, iyi bir gelecek için çalıştıklarını belirterek, “”Geleceğin büyükleri olarak sizler hedefleriniz doğrultusunda eğitim alırken, bizler de sizlere daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalışıyoruz. Kiminiz öğretmen, kiminiz doktor, kiminiz mühendis, belki de kiminiz bir belediye başkanı, bir vali olacaksınız. Sizler geleceğimiz ve yarınlarımızsınız” derken, öğrencilere sömestre tatilini iyi değerlendirmeleri nasihatinde bulundu.

Başkan Vurucu’dan Yarıyıl Mesajı

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci döneminin tamamlanmasıyla, öğrencilerin karne heyecanını yaşadıklarına dikkat çeken Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “2016-2017 eğitim-öğretim yılının yarısını bu gün tamamlıyoruz. Eğitimde yarıyılımız hayırlı uğurlu olsun. Ülke kalkınmasında, refah seviyesinin yükselmesinde eğitimin önemi yadsınamaz.
Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak, bölgemizi ve ülkemizi geliştirmek, geleceğe güvenle bakmak, gerekli bilgi ve donanıma sahip nesiller yetiştirmek eğitimle mümkündür.”
Karne başarısı, tutum ve davranışların güzelliği ile taçlandığını belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 2016 – 2017 eğitim – öğretim yılı birinci yarıyılın sona ermesi dolayısıyla yayımladığı mesajında, eğitim camiasına iyi bir tatil temennilerini dile getirdi.
Veli ve öğretmenlerimizin çocuklarımıza olan tutumları başarılı bir evlat yetiştirmeyi getirmenin kapılarını araladığın ifade eden Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, iyi bir karnenin elbette önemli olduğunu ancak, davranış ve tutumlarıyla da çocuklarımızı değerlendirmenin önemli olduğunu belirtti.
Başkan Vurucu, öğrencilerin; tatili dinlenerek, okuyarak, çevresine zaman ayırarak, verimli geçirmelerini öneren Başkan Vurucu, Ailelerin kötü karne getiren çocuklarına ılımlı davranmalarını, ikinci dönemde kırık notları telefi edecek yönelmeleri geliştirmelerini istedi.
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Sevgili öğrencilerimize, öğretmen ve idarecilerimize ikinci dönemde de sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum” diyerek mesaj verdi.

Fırtınada Zarar Gören Okullarda Onarım Yapılıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Hatay genelinde oluşan fırtına nedeniyle zarar gören yerlerde bakım onarım çalışmasını sürdürüyor.
İskenderun ve çevre ilçelerinde etkili olan şiddetli rüzgâr nedeniyle birçok okul, ev ve iş yerlerinde oluşan hasarları gidermeyi amaçlayan HBB, okulların tatil olmasıyla birlikte zarar gören yerleri tespit ederek onarım çalışması başlattı.
İSKENDERUN İLÇESİNDE 25 OKULDA ONARIM ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Eğitim öğretim alanlarına her zaman destek veren ve öncelik olarak eğitimin önemini gösteren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın önderliğinde koordineli bir şekilde oluşan sorunlara müdahale eden HBB ekipleri, İskenderun ilçesinde oluşan fırtına sonrasında zarar gören 25 okulda onarım çalışmasını sürdürüyor.
Okullarda devrilen ağaçların dikkatli bir şekilde kaldırıldığını ve rüzgârla birlikte gelen çevresel atıkları temizlenmeye başlandığını belirten Hatay Büyükşehir Belediyesi, kar ve fırtınadan dolayı vatandaşların mağdur olmaması amacıyla bütün ekiplerin seferber edildiğini aktardı.

Eğitime katkı, geleceğe katkıdır

Arpagedik İlköğretim Okulu yöneticileri, bakım ve onarım işini üstlenerek okulun modern bir eğitim yuvasına dönüşmesine katkı sunan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, hayırsever işadamı Rasim Gümüş ve Arpagedik Mahallesi Muhtarı Süleyman Sürmelioğlu’nu plaketle onurlandırdı. Okul bahçesinde düzenlenen törene Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Hayırsever işadamı Rasim Gümüş’ün yanı sıra Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, Arsuz İşadamları Derneği (ARİAD) Başkanı Avukat Nadir Urcun ve yönetim kurulu üyeleri ile öğretmen, öğrenci ve veli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı açılış konuşmada, eğitime yaptıkları katkılardan dolayı hayırseverlere teşekkür eden Arpagedik İlköğretim Okulu Müdürü Sinem Kaymak, okulu güzelleştirme ve çocuklara daha iyi şartlarda eğitim imkânı sunmak adına verdikleri mücadelenin hayırsever katkılarıyla başarıya ulaştığını söyledi.
Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul ise okul yaptırmanın tatlı bir hastalık olduğunu belirterek, bu mutluluğu tadan hayırseverlerin yardım yapmadan duramayacağını belirtti.

“Ülkenin aydınlık yüzleri eğitimle yetişiyor”
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise imkanlar dahilinde tüm okulların taleplerini karşılamaya çalıştıklarını belirterek, “Konu eğitim olunca akan sular duruyor. Gerek işadamlarımız, gerek bizler hepimiz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çünkü, bu ülkenin aydınlık yüzleri burada gördükleri eğitimle yetişiyor. Burada çok değerli beyinler yetişecek ve ülkeye faydalı bireyler olarak katkı sunacaklar. Ben de bir köy okulundan mezun oldum. Malumunuz, Milli Eğitim bir bütün ilçeye yetişemiyor. Bazılarına hayırsever insanlarımız, bazılarına da yerel yönetimler olarak bizler elimiz uzandığı yere kadar yetişmeye çalışıyoruz. Bu okulumuza da katkıda bulunan hayırseverlerimize teşekkür ediyor, öğretmenlerimize başarılı bir eğitim – öğretim yılı diliyorum. Bu yıl eğitim öğretim yılına buruk başladık. Bildiğiniz gibi, il genelinde 298 öğretmenimiz açığa alındı. Bunlardan bazıları da görevden uzaklaştırıldı. Öğretmen arkadaşlarımızın suçlu olduğuna inanmıyoruz. İnşallah onlar da biran önce görevlerine dönerler, öğrencilerimiz de öğretmenlerine kavuşmuş olurlar” dedi.
Hayırsever İşadamı Rasim Gümüş ise, eğitim-öğretim kurumlarına, Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocukların yarınlara katkı vermeye devam edeceğini belirterek, eğitimin önemine dikkat çekti.
Konuşmaların ardından, Arpagedik İlköğretim Okulu Müdürü Sinem Kaymak, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Hayırsever İşadamı Rasim Gümüş ve Arpagedik Mahallesi Muhtarı Süleyman Sürmelioğlu’na katkılarından dolayı plaket takdim etti.

img_2910 img_2940

13. Denizcilik Eğitim Konseyi Toplantısı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nin Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Konferans Salonu’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Daryna Trofimova ve ekibinin yan flüt dinletisiyle başlayan toplantıya; Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkan Yardımcısı Kadir Doğan, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Başkanı Feramuz Aşkın, Denizcilik Eğitim Konseyi Koordinasyon Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar ile farklı üniversitelerden ilgili dekanlar ve öğretim üyeleri katıldı.

Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu konuşmasında; Hatay genelinde İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) önemli, güçlü lobisi olan bir teknik üniversite olduğunu söyledi. Hersanlıoğlu, “İSTE’nin en avantajlı yönü İskenderun gibi bir lobinin arkasında olması, bunu ciddi bir avantaj olarak şahsen değerlendiriyorum ve bu bölgenin bir çocuğu olarak söylüyorum” diyerek İSTE’nin bölge için önemine dikkat çekti. Vali Yardımcısı Herşanlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin büyük olma gibi bir iddiası var büyük olmayı da neden istiyor, çünkü hayatın merkezine insanı koymuş bir milletin temsilcileriyiz biz… Eğer biz büyürsek, gelişirsek ben şahsen dünyadaki birçok adaletsizliğin ortadan kalkacağına inanıyorum. Eğer çok çalışmayı öğrenirsek denizcilikte de iyi bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Güzel bir söz söyledi sayın Rektörüm; ‘Akdeniz’in bittiği değil başladığı yerdir İskenderun’ inanıyorum ki, bu konsey toplantısının burada yapılması bile İskenderun’un bir ağırlığının olduğunun göstergesidir. Mevcut fakültemiz ile üniversitemizin hem İskenderun’un hem Hatay’ımızın ve ülkemizin önünü açarak daha güzel günlere doğru yol alacağına inanıyor ve Konsey toplantısının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum hepinize saygılar sunuyorum.”
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise konuşmasında: “Bugün yine bazı ilkleri yaşıyoruz. Bu toplantı, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültemiz tarafından düzenlenen ilk toplantı olması nedeniyle ayrı bir anlam ifade etmektedir. Ayrıca, bu toplantı yeni hizmete giren bu konferans salonumuzda yapılan ilk organizasyondur. Bir anlamda, ileride amiral gemilerimizden birisi olacak Fakültemiz, İSTE’nin rotasına doğru yol almasında demir almıştır.

Her fakültemizin önüne önemli hedefler koyuyoruz. Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültemiz de inşallah uzun vadede uçak/eğitim gemisi yapmak vb gibi Türkiye için önem arz eden projeleri üretecek veya onlara ortak olacak”” ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Dereli, konuşmasını; “17 000 m2 kapalı alana sahip 300 kişilik bir adet, 80 kişilik iki tane olmak üzere toplam üç konferans salonu, kütüphane, öğrenci ve personel yemekhanesi, 5 simülasyon merkezi, 24 derslik ve 45 araştırmacı ofisinden oluşan, gemi görünümlü bir fakülte binası İskenderun Sanayi ve Ticaret Odası ve İskenderun Deniz Ticaret Odası başta olmak üzere İskenderun sivil toplum kuruluşlarının önemli katkılarıyla Üniversitemize kazandırılmıştır. En kısa zamanda Eğitim/Öğretim’in başlaması için çaba sarf edilmektedir” sözleri ile sonlandırdı.

Koordinasyon Kurulu adına konuşan Doç. Dr. Ersan Başar, konsey faaliyetleri ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunarak; misyon, vizyon ve hedef belirlediklerini kaydettiği açıklamasına şöyle devam etti: “Konsey olarak uluslararası kongre düzenlenmesinde rol aldık, dernekleşme çalışmalarında son aşamaya gelindi, resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından aktif hale gelecek. Türkiye’deki tüm denizcilik okulları birbirini çok daha iyi tanır hale geldi. Bu da yüksek seviyede bir sinerji ortaya çıkarmamıza vesile oldu. Konseyimizin amacı, eğitim öğretim araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini ulusal ve uluslararası standartlarda sürdürmeyi sağlamak, üye kurumlar arası işbirliği, ilgili alanda üniversiteler arası kurula görüş bildirmek geleceğin eğitim programları için akreditasyon değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Türkiye’deki denizcilik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak, yine yükseköğrenim düzeyinde Türk denizcilik eğitiminin bilimsel kriterlere göre layık olduğu seviyeye ulaşması için gerekli faaliyet alanları oluşturmak konseyin temel amaçları arasında bulunmaktadır” .

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kadir Doğan, konuşmasında; 13.ncü Denizcilik Eğitim Konseyi Toplantısını açılışını heyecanla bekledikleri “Barbaros Hayrettin Gemi inşaatı ve Denizcilik Fakültesi Konferans salonunda yapmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek, en kısa zamanda öğrencilerini alarak eğitime başlayacağı günleri de heyecanla beklediklerini dile getirdi. Kaliteli eğitimin önemine değinen Kadir Doğan, ülkemizde denizciliğin gelişmesinin, denizcilik eğitimindeki kalitenin yükselmesine ve sistemleştirilmesine bağlı olduğuna vurgu yaptı.

GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın ise, Türkiye’de Denizcilikle ilgili eğitim veren kurumların nitelikli hale gelmesinin önemine işaret ederek, dünyadaki örneklerine bakıldığında Türkiye’de verilen denizcilik eğitiminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Feramuz Aşkın, konuşmasında; denizcilik eğitiminde ihtiyaç duyulan eksiklikleri vurgulayarak, öncelikle “işsiz mühendis mi, işsiz kaptan mı yetiştirmek istiyoruz” sorusunun cevaplanması gerektiğini kaydetti. Gemi Makine Mühendisliği önemli olduğunu vurgulayan aşkın, bu nedenle eğitime alınacak öğrencilerin seviyesinin yüksek olması gerektiğinin altını çizdi. Feramuz Aşkın, sözlerini “Konseyimizin denizcilik eğitimine katkı sağlayacak bir sonuçla bitmesini ve herkes tarafından iyi değerlendirilmesini temenni ediyorum. Çok çalışmamız gerekiyor, etkin görev alınarak sorunların çözümüne yönelik adım atılması gerekiyor” diyerek tamamladı.
Fakülte binasının tasarımı ve yapılan etkinlik organizasyonu katılımcılardan tam not aldı. Divan oluşturulması ve divan gündeminin belirlenmesinin ardından kahve molası ile devam eden program, öğle yemeği arasının ardından yapılan çalıştaylarla devam etti. Toplantının ilk günü; Limak Port, İskenderun Liman Gezisi, ve gala yemeği ile son buldu.

1 10

Öğrencilere Acil Yardım Eğitimi

Hatay Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrencilerine Hayat Kurtarma Eğitimi verildi.
Okul binasında Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç’in koordinatörlüğünde ve ‘Acil Servis Araçları Eğitimi ile Acil Yardım-Kurtarma Çalışmaları’ kapsamında, ‘Acil Servis Araçları, Donanımları ve Doğada İlkyardım Eğitimi’ verildi.
Eğitim programında eğitmen Zerrin Katipoğlu ve Ezgi Çelikel tarafından kırsalda mesleklerini icra edecek öğrencilere acil durum ve afet durum gibi zor şartlarda ve bu alanlarda olası kaza ve doğal afetlerde hayat kurtarma teknikleri anlatıldı. Bu kapsamda yüksek öneme haiz olan olay yeri yönetimi, kalp masajı, kırıklar, yabancı cisim batmaları, tıkanmalar, yanıklar, kanamalar ve doğada taşıma teknikleri konuları hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rana Can, Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum itibariyle deprem, sel, heyelan gibi doğal afetler ile sık olarak karşılaşıldığını, bu amaçla da üniversitemizde Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümünün lisans düzeyinde açılarak öğrencilere nitelikli temel mesleki eğitim verildiğini ifade etti, verilen eğitimin önemine değindi.
Ayrıca öğrencilere Sağılık Bakanlığının başlatmış olduğu ‘Yaşama Yol Ver’ projesi hakkında da bilgiler verildi.

acil yardım (2) acil yardım (3) acil yardım (4)

Belen Belediyesi’nden Hizmet İçi Eğitim Seminerleri Devam Ediyor

Belen Belediyesi, personeline yönelik hazırladığı “Hizmet İçi Eğitim Semineri”nin ikincisini gerçekleştirdi. Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Amirleri ve personelin katıldığı Hizmet İçi Eğitim Seminerleri İnsan Kaynakları ve Satış Uzmanı Ethem Çağatay Şenel, tarafından Atakaş Nikâh ve Konferans Salonunda verildi. Personel eğitimlerinin ilkinde “Kurum Kültürü” ikincisinde ise “Sempati- Empatik İletişim” konuları ele alındı.

Belediye Başkanı Adnan Vurucu, kurum içi eğitimin önemine işaret ederek “Belediyeler hizmet yeridir. Bizler halkımıza hizmet verirken kurumsal bir anlayışla hareket edip kurumsal bir yapıya kavuşturmak adına personel ve yöneticilerimize yönelik Hizmet İçi Eğitim Çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Her şeyden önce bir Kurum Kültürün oluşması için, insanların belirli esaslara göre bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çeken İnsan Kaynakları ve Satış Uzmanı Ethem Çağatay Şenel, “Toplumlar gibi kurumların da amaçları, iş yaşamına bakış açıları, değerleri, ilkeleri, yani kendilerine özgü nitelikleri vardır. Bir işletmenin tüm çalışanları tarafından paylaşılan inanç, anlayış ve kurallar bütünü kurum kültürünü oluşturur. Kurum Kültürü; Çalışanlar arasında birlik ve beraberlik sağlar motivasyonu ve verimliliği artırır. İnsan mutlu olduğu yere daha fazla bağlanır. Kişilerin birbirleriyle olan ilişki, iletişim ve etkileşim biçimini belirler. Çalışanlara kurumda aidiyet hissi verir. İnanç ve değerlere bağımlılık yaratır. Çalışanlar arasında sinerji yaratır.” dedi.

“Empatinin Sempatiden Farklılığı Var!”

Empati ve sempatinin insan yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Ethem Çağatay Şenel, “Empati kurduğumuzda karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini doğru anlamak esastır, ama aynı duygu ve düşüncede olmamız anlamına gelmez. Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakmasıdır. Bu durumun karşı tarafa iletilmesi sürecidir. Sempati ise; İnsanın sahip olduğu duygu ve düşüncelerin aynısına sahip olmak demektir. Karşımızdaki kişiye sempati duyuyorsak, onunla birlikte acı çekeriz ya da seviniriz. Kendimizi sempati kurduğumuz kişinin yerine koymamız ve onu anlamamız şart değildir. Anlamış olalım ya da olmayalım, karşımızdakine hak vermek söz konusudur” diye konuştu.

Ethem Çağatay Şenel, etkili iletişim de ise; uygun dili seçmenin, açık ve doğru mesajı vermenin, saygı duymanın, güven vermenin, göz teması sağlamanın önemine dikkat çekti. İnsan Kaynakları ve Satış Uzmanı Ethem Çağatay Şenel, “Beden diline dikkat etmek, iki yönlü iletişim kurmak, geri bildirimde bulunmak, dinlemeyi öğrenmek, Empati kurmak etkili iletişimde önemlidir” dedi.

belen (1) belen (2)