ROMATOLOJİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

ROMATOLOJİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

İskenderun Gelişim Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Yılmazer, romatizmal iltihabi hastalıklar hakkında bilgilendirmede bulundu.

ROMATOLOJİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Romatoloji Nedir?

Doç. Dr. Barış Yılmazer, “Romatolojik hastalıklar, vücudun sadece belirli bölgelerini değil, birçok farklı organı tutabilen ve bu nedenle çok farklı belirti ve bulgular ile ortaya çıkabilen sistemik hastalıklardır. Sık görülen romatizmal hastalıklardan bazıları arasında; Gut hastalığı, Romatoid artrit, Ankilozan spondilit, Sedef romatizması, Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz ateşi, Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), Skleroderma, Sjögren sendromu gibi daha birçok romatizmal hastalığın tanı ve tedavisi romatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır” dedi.

 “Romatizmal hastalıklarda erken tanı çok önemli”

Romatizmal hastalıklara şikâyetlerin başladığı erken dönemde doğru tanının konması ve uygun tedaviye başlanmasının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Yılmazer, “Erken dönemde tanısı konularak uygun bir şekilde tedavi edilen birçok romatizmal hastalığın ilerlemesini geciktirmek, hatta önleyebilmek mümkün olabilmektedir. Başlangıçta yapılan uygun tedavi hastanın sonraki yaşamı için de çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile sakatlık gelişimini, çalışma ile ilgili kısıtlılıkları, hastalığa bağlı tıbbi ve ekonomik maliyetleri azaltmak mümkün olabilmektedir. Romatoloji uzmanının temel hedefi, romatolojik hastalıkların erken tanısını koyarak tedavi ve takiplerini düzenli bir şekilde yapmaktır. Romatizmal hastalıkların birçoğu kronik hastalıklardır. Bu nedenle belirli aralıklarla takipleri gereklidir. Takipler sırasında hem hastalığın seyri, hem de verilen tedavinin etkinliği değerlendirilir. Takipte hastanın tedavisinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra tedavi ile ilişkili bir yan etki olup olmadığı da kontrol edilmektedir” açıklamasında bulundu.

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.