RİSKLİ GEBELİKLERDE TAKİP NEDEN ÖNEMLİDİR?

Gebelik takibinin, her gebelik süreci için önem arz ettiğini ifade eden İskenderun Palmiye Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Selahattin Mısırlıoğlu, özellikle riskli gebeliklerde, anne adayının oluşabilecek risklerin farkında olması ve bu sürecin sık aralıklarla takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

RİSKLİ GEBELİKLERDE TAKİP NEDEN ÖNEMLİDİR?

Op. Dr. Mısırlıoğlu, “Gebelik, normal ve doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda gebe kalmadan önce anne adayının vücudunda bulunan hastalıklar (annenin mevcut hastalıkları) veya hamilelikten dolayı sonradan gebelik döneminde ortaya çıkan sorunlar, çeşitli risklerin ortaya çıkmasına yol açar. Böyle gebeliklere, riskli gebelik veya yüksek riskli gebelik denir. Riskli ve yüksek riskli gebelikler, mutlaka bir riskli gebelik uzmanı (perinatolog) tarafından takip edilmelidir” açıklamasında bulundu.

 

Yüksek Riskli Gebelikte Risk Faktörleri Nelerdir?

Gebelikte yüksek risk içeren temel nedenlerden söz eden Op. Dr. Selahattin Mısırlıoğlu, “Anne adayının yaşı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları anne adayının geçiş gebelik öyküsü gibi nedenler riskli gebelik ihtimalini arttırabilir” dedi. 

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.