Diyabet Hastalığında Psikolojik Desteğin Önemi

Diyabet Hastalığında Psikolojik Desteğin ÖnemiDiyabet psikolojik, sosyal ve fizyolojik süreçlerin tam orasında yer alan bir hastalık modelidir. Diyabet hastalarında depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu,yeme bozuklukları, şizofreni, demans ve cinsel işlev bozuklukları sık görülmektedir.
Diyabet hastalarının sinirli olduklarını, çabuk sinirlendikleri sıkça duymuşsunuzdur. Diyabet hastalarında öfke bir anksiyete belirtisi olarak diyabetiklerde sık rastlanan bir bulgudur ve özellikle de glikoz düzeyi yükseldiğinde ortaya çıkmaktadır. İlerlemiş diyabetlerde sürekli insülin kullanımı kişiyi diğerlerinden farklı olmak algısıyla rahatsız edebilir. Kişiyi bir çeşit yetersizlik, yardımsızlık ve eksiklik duygusuna itebilir. Biyolojik açıdan bakılırsa, insülinin ardından kan şeker düzeyinde oynamalar olur. Eğer kişi insülini düzensiz kullanıyorsa bu oynamalardan dolayı da ruhsal bir gerilim hissedebilir.
Diyabetin diğer bir komplikasyonu ise cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel işlev bozukluğu nedeniyle kişi yetersizlik hisseder, partneriyle uyuşmazlıklar yaşar, depresyon, paranoid bir takım düşünceler vb. psikiyatrik sorunlar bunun alışılmış sonuçlarıdır. Son zamanlarda cinsel işlev bozukluğunun sadece erkeklerde değil kadınlarda da ortaya çıktığına dair bazı ipuçları vardır.
Diyabet hastalarında ilaç tedavisinin yanında kognitif davranışçı tedavi yöntemi ile psikoterapi de ciddi olumlu sonuçlar vermektedir. Psikoterapi, depresyona, anksiyeteye, yaşam kalitesine, tedaviye uyuma da büyük yardım sağlamaktadır. Bu nedenle bir uzman desteğine başvurulmalıdır.
Gamze Uygun Ekenel
Uzm.Klinik Psikolog
Detaylı Bilgi veRandevu
0850 305 77 55

Önceki İçerikKAYMAKAM DEMİRYÜREK’TEN VE MEHMETÇİK’TEN AMANOS DAĞININ ZİRVESİNDE ‘TERÖRE GEÇİT YOK’ MESAJI
Sonraki İçerikDENİZCİLER MUSTAFA KEMAL İLKOKULU BASIN AÇIKLAMASI
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.