Okul Çağı Çocuklarında Beslenme Çantası Nasıl Olmalı?

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme Çantası Nasıl Olmalı?Hızlı kilo vermenin kolay ve sağlıklı adresi, ‘Macrofit Studio’ Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi, diyetisyenlerinden Canan Değer, okul çağındaki çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesi için önemli tavsiyelerde bulundu.
Günün belirli kısmını okulda geçirmek durumunda olan okul çağı çocukları için beslenme çantalarının, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmada büyük rol oynadığını belirten Diyetisyen Canan Değer şu ifadeleri kullandı;
“Çocuklara çok lezzetli gelen, kantinlerde hızlı tüketilebilen ve kolay ulaşılabilen besinlerin çoğu sağlıksız besin olarak adlandırılmaktadır. Bu besinlerin tüketim sıklığı, tüketim miktarı ve hazırlanma şekli çocuğun sağlığını ve okul başarısını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda günün belirli kısmını okulda geçiren çocuklar için sadece evdeki beslenmelerini düzenlemek yeterli olmayacaktır. Kantinlerde satılan sağlıksız, içeriği bilinmeyen besinlerin yerini evde hazırlanmış, besleyici değeri yüksek, sağlıklı besinler almalıdır. Dolayısıyla burada devreye beslenme çantaları girmektedir.
Peki sağlıklı, yeterli ve dengeli bir beslenme çantası nasıl olmalıdır?
Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak amacıyla beslenme çantasında 4 besin grubundan besinlerin olmasına dikkat etmek gerekmektedir. 1. Grup; süt ve süt ürünleri, 2. Grup; et,tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller, 3.grup; sebze ve meyveler, 4.grup; tahıllar ve bu gruplara ek olarak sağlıklı yağlar da sağlıklı beslenme için önemlidir. Tam buğday veya çavdar ekmeğiyle hazırlanmış ton balıklı sandviç, yeşillik ve domates, taze meyve ve ceviz sağlıklı, besin değeri yüksek bir örnek beslenme çantası modeli olmaktadır. En önemlisi ve unutulmaması gereken şey, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak amacıyla beslenme çantasına su koyulmasıdır.”

Önceki İçerikAnne Memesi Bebeğin Dünyasıdır
Sonraki İçerikYükseliş Koleji Öğrencilerinden Duyarlı Davranış
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.