KUYUMCULAR ODASI’NDAN ‘AHİLİK BAYRAMI’ HAZIRLIĞI

KUYUMCULAR ODASI’NDAN ‘AHİLİK BAYRAMI’ HAZIRLIĞI

İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, yapacakları ‘Ahilik Haftası’ kutlama etkinlikleri hazırlıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Oda yönetimi ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Fırat, oda olarak hafta boyunca gerçekleştirecekleri etkinliklere işaret ederek “Kutlamalarımız ilçe kaymakamımıza ‘Ahilik Kaftanı’ giydirilmesiyle başlayacak. İskenderun Kuyumcular, Saatçiler, Fotoğrafçılar, Çiçekçiler Odası olarak, bu senede 35. yılını kutladığımız Ahi Esnaf Bayramının programını sizlerle paylaşmak üzere toplandık. İnşallah ülkemize, şehrimize, milletimize, en önemlisi esnafımıza hayırlı olur diyoruz” dedi.

KAYMAKAM DEMİRYÜREK’E AHİLİK KAFTANI GİYDİRİLECEK
35 senedir alınan kararla esnaf bayramı olarak kutlanan Ahilik haftasını oda olarak kendileri de İskenderun’da önümüzdeki hafta kutlamaya başlayacaklarının altını çizen Başkan Uğur Fırat “19 Eylül Pazartesi günü sabah saatlerinde Sayın Kaymakamımıza kaftan giyme töreni düzenlenecek. 20 Eylül Salı günü Şehitpamir Caddesi, Ulucami Caddesinde boydan boya esnafa, vatandaşa çiçek dağıtımı yapacağız. 21 Eylül Çarşamba günü Yeni Kuyumcular Çarşısı önünde ve Eski Kuyumcular Çarşısı önünde ahi pilavı ve tatlı ikramımız olacak vatandaşlarımıza her sene olduğu gibi bu sene devam edecek. 22 Eylül Perşembe günü İşçi Bulma Kurumu-Müftülüğün oradan Mehter takımı eşliğinde Anıt Alanına kadar yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yürüyüşümüze bütün esnaf, sanatkarlar ve vatandaşlar davetlidir, katılabilirler. Mehter takımı eşliğinde Anıt Alanına kadar yürüyeceğiz, orada da bir iki etkinlikten sonra dağılacağız. 25 Eylül Pazar günü saat 10.00’da İsa Taş Plaza’da düzenleyeceğimiz kahvaltıda yılın ahisi, olgun esnafı ve usta esnafı seçilmiştir onların kaftanları giydirilecek. Pazar günü de programımız sona erecek” şeklinde konuştu.

‘ELİNDEKİNİ PAYLAŞACAKSIN’
Ahiliğin önemine de değinen Başkan Fırat “Ahi, diline, eline, beline sahip olacaksın der. Sabahleyin gelip siftah etmişsen, yan komşun siftah etmemişse gelen müşteriyi ona yönlendireceksin, onun da siftah etmesini sağlayacaksın, paylaşacaksın. Elindekini paylaşacaksın, cebindekini paylaşacaksın. Her şeyden önce insan öz değerine layık olmaya çalışacaksın. ‘Önemli olan kişilik sahibi olmak, toplumda sevilen insan olmak, toplumca beğeni kazanan insan olmak’ bunlar ahi’nin sözleridir” dedi.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.