HAŞYAD, ŞAİR VE OZANLARI BELEN’DE BULUŞTURDU

 

HAŞYAD, ŞAİR VE OZANLARI BELEN’DE BULUŞTURDU HAŞYAD, ŞAİR VE OZANLARI BELEN’DE BULUŞTURDU HAŞYAD, ŞAİR VE OZANLARI BELEN’DE BULUŞTURDU HAŞYAD, ŞAİR VE OZANLARI BELEN’DE BULUŞTURDU
Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği (HAŞYAD) İskenderun Temsilcisi Eşref Azğın Türkeri, Hatay’ın kültür mirasları olan gönül insanları şair ve ozanları Belen’in serin havasında bir araya getirdi. Kıcı’nın inciri ikram edilirken, çaylar içildi, şiirler ve türküler eşliğinde muhabbet edildi.

Konukların söz aldığı gecede şiirler ve türküler harmanladı. Kültür, sanat ve sanatçıya verilen değer hakkında görüşler dile getirildi. HAŞYAD İskenderun Temsilcisi Eşref Azğın Türkeri de, duygularını terennüm eden kültür elçilerinin seslerine tercüman oldu.

Başta HAŞYAD Başkanı Ali Parlak (Ozan Türkmen) olmak üzere, ozan ve şairler, sahipsizlikten ve unutulmuşluktan yakındılar. Hatay’ın değerleri olan ve ozanlık geleneğini sürdüren Âşık Sefil Ali, Âşık Mustafa İncedil, Aziz Tok ve İbrahim Kurtuni gibi halkın bağrından kopup gelen sanatçıların kolay yetişmediği gündeme geldi. Bunun bir Allah vergisi olduğu, mektebinin olmadığı belirtildi.

Bazı istisnalar hariç belediye başkanlarının, siyasilerin ve mülki amirlerin gerekli özveri göstermediğinden yakınıldı. Milletine aşık, vatanına ve bayrağına sevdalı ozan ve şairler adına konuşan HAŞYAD İskenderun Temsilcisi Eşref Azğın Türkeri, “Eğer bir milletin ozanları çığırıyor, şairleri haykırıyorsa, o millet ayakta demektir. Temennimiz ozanlar ve şairler susmasın” dedi.

Belen’deki bu güzel buluşmamızda bizleri onurlandıran HAŞYAD Başkanı Ali Parlak hocama, Aşık Sefil Ali’ye, Aşık Mustafa İncedil’e, Suna Kalkan’a, İbrahim Kurtini’ye, Mustafa Cengiz’e, Muhittin Alaca’ya, Hüseyin Celil’e, Adil Çetin’e, Onur Konukları İTÜ’den Doç.Dr. Alparslan Ateş’e, Öz Çelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör’e ve Mali Sekreter Veysel Yayla’ya, Fuat Kaya’ya, Duran Aydın’a, Cumhur Göğer’e, Mehmet Azğın’a ve yükü omuzlayan aileme sonsuz teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
Gecede, İskenderun’un parlayan şairi Suna Kalkan’ın büyük ilgi gören ‘Gönül Çığlıkları’ isimli kitabından şiirler okundu.

Önceki İçerikMurat Boz 30 Ağustos’ta Expo’da!
Sonraki İçerikPROF. DR. AYDEMİR ÖLMEZ GELİŞİM’DE
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.