DİYABET HASTALIĞI PSİKOLOJİYİ NASIL ETKİLER?

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, diyabet
hastalığında psikolojik desteğin öneminden söz etti.
Diyabetin; psikolojik, sosyal ve fizyolojik süreçlerin tam orasında yer alan bir hastalık modeli olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Gamze Uygun Ekenel, “Diyabet hastalarında; depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, yeme bozuklukları, şizofreni, demans ve cinsel işlev bozuklukları sıkça görülmektedir. Diyabet hastalarında öfke bir anksiyete belirtisi olarak diyabetiklerde sık rastlanan bir bulgudur ve özellikle de glikoz düzeyi yükseldiğinde ortaya çıkmaktadır. İlerlemiş diyabetlerde sürekli insülin kullanımı kişiyi diğerlerinden farklı olmak algısıyla rahatsız edebilir. Kişiyi bir çeşit yetersizlik, yardımsızlık ve eksiklik duygusuna itebilir.
Biyolojik açıdan bakılırsa, insülinin ardından kan şeker düzeyinde oynamalar olur. Eğer kişi
insülini düzensiz kullanıyorsa bu oynamalardan dolayı da ruhsal bir gerilim hissedebilir.
Diyabetin diğer bir komplikasyonu ise cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel işlev bozukluğu
nedeniyle kişi yetersizlik hisseder, partneriyle uyuşmazlıklar yaşar, depresyon, paranoid bir
takım düşünceler vb. psikiyatrik sorunlar bunun alışılmış sonuçlarıdır. Son zamanlarda cinsel işlev bozukluğunun sadece erkeklerde değil kadınlarda da ortaya çıktığına dair bazı ipuçları vardır. Diyabet hastalarında ilaç tedavisinin yanında, kognitif davranışçı tedavi yöntemi ile psikoterapi de ciddi olumlu sonuçlar vermektedir. Psikoterapi, depresyona, anksiyeteye, yaşam kalitesine, tedaviye uyuma da büyük yardım sağlamaktadır. Bu nedenle bir uzman desteğine başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Önceki İçerikŞube Başkanı Güngör ve Yönetiminden Teşekkür Ziyaretleri
Sonraki İçerikArsuz, Dörtyol ve Antakya’da Elektrik Kesintisi Meydana Gelecek
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.