BEYAZ BASTON GÖRME ENGELİLER FARKINDALIK HAFTASI

Engelliyim Engel Tanımam Derneği Başkanı Kamil Göçmen ve yönetim kurulu üyeleri 10 Ocak Basın Bayramı nedeniyle HGC İskenderun Temsilciliğini ziyaret ettiler.
Ziyaret için çok teşekkürlerimi iletiyorum.
ENGELLİYİM ENGEL TANIMAM
Engellilik alanında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 7-14 Ocak tarihleri arası ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ olarak anılmaktadır.
Beyaz Baston kavramı, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Zamanla bu kavram yayılmaya ve tüm dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişmeler sonucunda da dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Farkındalık Haftası’ olarak kabul edilerek, resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına ilişkin çözüm yollarının bulunması ve farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.
Engelli bireylerle ilgili toplumsal duyarlılığı artırmak adına yapılan her çalışma anlamlı ve değerlidir. Emeği geçenlere teşekkür eder, ‘engelsiz bir dünya’ dileriz.

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELİLER FARKINDALIK HAFTASI BEYAZ BASTON GÖRME ENGELİLER FARKINDALIK HAFTASI

Önceki İçerikİskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Sistemleri Belgelendirme Denetiminden Başarı İle Geçti
Sonraki İçerikMasaj Salonlarına Baskın
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.