ANNE MEMESİ BEBEĞİN DÜNYASIDIR

Dünya Emzirme Haftası kapsamında açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, emzirmenin anne ve bebek psikolojisine etkilerinden söz etti.
Psikolojik açıdan emzirmenin önemine değinen Gamze Uygun Ekenel, “Bir bebek için annesini emmek hem fiziksel gelişimi için hem de ruhsal sağlığı için çok önemlidir. Emmek bebeğin dünya ile bağ kurabilmesi, uyum sağlayabilmesi, kendini güvende hissetmesi açısından daha büyük anlamlar taşımaktadır. Emmek anne ve bebek arasındaki duygusal bağın anahtarıdır. Bebeğinizi emzirirken göz teması kurun, onu güvenle sarın ve ten teması sağlayın, bebeğinizle mutlaka konuşun, ona olan duygularınızı onunla paylaşın, ona rahat olacağı güvenli ve sessiz bir ortam yaratın, emzirme saatlerinizi ve uyku saatlerini rutine dönüştürün, ona değerli olduğunu, güvende olduğunu sıklıkla tekrar edin, çalışmaya başlasanız bile bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emziremeyen, sütü gelmeyen anneler ise bu konuda lütfen stres yapmayın. Biberon kullansanız bile; ten ve göz teması, sevgi dolu kucaklama, anne bebek arasındaki güvenli bir bağ kurulmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

ANNE MEMESİ BEBEĞİN DÜNYASIDIR

Önceki İçerikPamuk Okul Öncesi Eğitim Kurumları Müdürü Selma TÜRKOĞLU; İşinde Bal Gibi, Evinde Arı Gibi Çalışıyor
Sonraki İçerikİskenderunspor’da Ümit Karan İle Yollar Ayrıldı
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.