DERİ TESTİ İLE NEYE ALERJİNİZ VAR ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Alerjik hastalıkların tanısında ‘Deri (Prick) testi’ uyguladıklarını ifade eden İskenderun Palmiye Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mine Kaya, deri alerji testlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdi.
Uyguladıkları testle kişinin alerjilerinin kapsamlı bir şekilde ortaya çıktığını açıklayan Uzm. Dr. Mine Kaya, “Prick alerji testi, epidermal uygulanan bir alerjen tespit etme yöntemidir. Atopik dermatit, kronik ürtiker, gıda alerjisi şüphesi olan hastalara Prick testi yapılarak; gıda (inek sütü, yumurta akı, sarısı, fındık, domates, ceviz, yer fıstığı gibi gıdalar), ev tozu, hayvan tüyleri, polenler ve çeşitli otlara karşı alerjen durum belirleniyor” dedi.
Deri Prick Testi Nasıl Uygulanır?
Prick allerji testinin her yaş için uygulanabileceğini belirten Uzm. Dr. Mine Kaya, “Prick alerji testi, epidermal olarak uygulanan bir alerjen tespit etme yöntemidir. Uygulamada, hastanın derisine allerjen maddeleri içeren sıvılar birer damla sürülür ve her biri için mikro delikler açılır. Ortalama 15-20 dakika sonra deride oluşan reaksiyon (şişlik) ve reaksiyonun büyüklüğüne göre değerlendirme yapılır” açıklamasında bulundu.

DERİ TESTİ İLE NEYE ALERJİNİZ VAR ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Önceki İçerikİSKENDERUN SPOR KESTEL MAÇI HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR
Sonraki İçerikCHP’Lİ BAŞKANLAR HATAY’DA TOPLANIYOR
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.