YAZ AYLARINDA KALP SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN!

Yazın sıcaklıklarının, özellikle kalp hastaları açısından risk teşkil ettiğini ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yücel Uzun, olası bir kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin kendilerini güneşten korumalarının ve bol sıvı tüketmelerinin önemli olduğunu belirtti.
Uzm. Dr. Yücel Uzun, “Özellikle yaz sıcakları, kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Stres, endişe, heyecan, korku, sıcak hava, üzüntü durumu, kafein tüketimi, kalp kapak hastalıkları ve tiroit bezinin fazla çalışması gibi birçok faktör, çarpıntıya neden olabilir. Özellikle kalp krizi riski, yaz mevsiminde artış göstermektedir. Sıcak havada kalp krizi vakalarının sık görülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesinin, yazın sıvı kaybından ötürü kanın pıhtılaşma oranının artmasından kaynaklanmaktadır. Kalp krizini önlemek adına, bol sıvı tüketmek ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak önem teşkil etmektedir” açıklamasında bulundu.

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.