OMURGA EĞRİLİĞİNDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ YÖNTEMİ

‘Skolyoz Farkındalık Ayı’ kapsamında yaptığı açıklamada, skolyozun erken tanı ve tedavi ile önlenebilen bir omurga eğriliği olduğunu ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, skolyozun tedavi edilmediği takdirde zamanla kişide; akciğer ve kalp hastalıkları, felç gibi önemli sağlık problemlerine sebebiyet verebileceğine dikkat çekti.
Belirtileri nelerdir?
Skolyozun belirtileri hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar, “Skolyoz; omurganın laterale eğilmesi, bir dizi vertebranın normal spinal akstan sapması olarak tanımlanır. Oldukça sık görülen bir deformitedir. Çoğunlukla büyüme çağında ortaya çıkar. Etyolojiye göre yapısal ve yapısal olmayan skolyoz olarak ikiye ayrılır. Skolyozların çoğu idiopatik dediğimiz nedeni tam olarak bilinmeyen tiptedir. Hastalar, hekime bir omzunun daha yüksekte olduğu, kalçanın belirginliği ya da kürek kemiğinin dışa çıkması ve nadir de olsa çocukluk çağında çabuk yorulma, bel sırt ağrısından şikâyetlerle başvurabilirler” dedi.
“Erken tanı ile skolyoz tedavi edilebilir”
Erken tanı ve tedavi ile önlenebilen skolyozun, tedavi edilmediğinde ilerleyebileceğini belirten Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar, “Tanı, klinik ve radyolojik olarak konur. Klinik tanı, genellikle vücut asimetrisinin fark edilmesi ya da tarama testleri aracılığıyla konmaktadır. Radyolojik inceleme önemlidir ve tedavinin takibi açısından 6 ay aralıklarla tekrarlanmalıdır. Skolyoz tedavisinde ilk önce cerrahi olmayan yöntemler kullanılır ve hastaların çoğu cerrahiye gereksinim duymaz. Cerrahi olmayan yöntemler; kişiye özel egzersiz programı, elektrik stimülasyon, traksiyon, gerekirse korselemedir. Erken tanı ve hastanın takibi, tedavinin planlanmasında ve başarıda önemlidir” açıklamasında bulundu.

 

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.