SİGARA BEYNİ TAHRİP EDİYOR!

Sigara ve tütün kullanımının; beyin damar tıkanıklığı, beyin kanaması ve inme gibi beyin damar hastalıklarına sebep olduğunu ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, sigaranın zararlı etkilerinden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için atabilecek en önemli adımın, sigarayı bırakmak olduğunu söyledi.
Sigara inme riskini arttırıyor!
Beyin damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinin başında sigaranın bulunduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Beyin damar hastalıkları; sigara kullananlarda, kullanmayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Sigara ve tütün ürünleri içenlerde; damar tıkanıklığına neden olmakta, inme yani felç riski artmakta, beyin kanaması gibi önemli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal maddeler haz duygusu meydana getirdiğinden, kişi daha fazla sigaraya yönelmekte ve bağımlı hale gelmektedir. Sigara bağımlılığı ayrıca, algılama ve hafıza problemlerine yol açmaktadır. Aynı şekilde alzheimer hastalığı ve depresyon sebeplerinin başında sigara kullanımı bulunmaktadır” dedi.
“Sigarayı bırakın, risk faktörlerini önleyin”
Sigara bırakma konusunda sorun yaşayanların uzman desteği alabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Atilla Kara, “Sigara ve tütün ürünü kullananlar, sadece kendilerine zarar vermekle kalmayıp, çevresindeki insanları da pasif içiciliğe maruz bırakarak beyin damar hastalıklarına sebep olmaktadır. Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adım, sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakın, risk faktörlerini önleyin” açıklamasında bulundu.

SİGARA BEYNİ TAHRİP EDİYOR!

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.