EKLEM AĞRILARINA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücre tedavisi hakkında bilgiler veren İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Aslan; omuz, diz ve kalça bölgelerinde ciddi eklem ağrılarında, özellikle cerrahi uygulanamayan hastalarda kullanılan kök hücre tedavisinin başarıyla sonuçlandığını ifade etti.
Kök Hücre Nedir?
Op. Dr. Ahmet Aslan, “Kök hücre tedavisi; vücudun (genellikle yağ dokusu veya kemik iliği gibi) bir yerinden izole edilen kök hücrelerin, vücudun hasarlı bölgesine enjekte edilmesi sonucunda, bedenin kendi iyileşme potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Kök hücre tedavisi, erken dönemde ağrılı ekleme sahip, ameliyat olmayı istemeyen hastalarda, kıkırdak hasarının ilerlemesini durdurmak ve iyileşmesine destek olmak amacıyla kullanılmaktadır. Ortopedi alanında kas-iskelet sistemi hasarlı dokuların onarım ve yenilenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok kök hücre elde etme yöntemi bulunmaktadır. Gerek kök hücre zenginliği, gerekse hazırlanma ve uygulama kolaylığı gibi faydaları nedeniyle en sık kullanılan yöntem yağ dokudan elde edilen kök hücre yöntemidir” açıklamasında bulundu.
Kök Hücre Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hastanın kendi yağ dokusundan ayrıştırılarak kendi kök hücreleri ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemi olan kök hücrede uygulanan işlemler hakkında bilgi veren Op. Dr. Ahmet Aslan, “Hastanın yağ dokusundan alınan kök hücreler, yarım saatlik bir işlem sonrasında enjeksiyon yardımıyla hastaya uygulanır. Kök hücre hastanın kendi hücreleri olduğu için tedavide dokunun kendini iyileştirip yenilemesi amaçlanmaktadır. Kök hücre tedavisinin yan etkisi bulunmamaktadır” dedi.

EKLEM AĞRILARINA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Önceki İçerikHbb Başkanı Savaş: Ak Parti Grubu Bizi Kanunsuzluğa İtmekte Kararlı. Biz Yasalar Ne Emrediyorsa Onu Yaparız
Sonraki İçerikÖzçelik-iş Sendikasından İsdemir Genel Müdürüne Ziyaret
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.