BU HASTALIKLAR BAHAR AYLARINDA ARTIYOR!

Bahar mevsimiyle beraber cilt hastalıklarında artış görüldüğüne dikkat çeken İskenderun Palmiye Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mine Kaya; özellikle bu dönemde polenlerden, alerjik gıdalardan, tozdan ve stresten uzak durmanın faydalı olabileceğini ifade etti.
Bu dönemde sıkça görülen cilt hastalıkları hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Mine Kaya, “Mevsim değişikliğiyle beraber, alerjik cilt hastalıklar da artıyor. Cilt hastalıkları arasında en fazla halk arasında kurdeşen diye bilinen ürtiker geliyor. El ve ayaklarda kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı ile kendini gösteren ürtikerde, tedavinin geciktirilmeden yapılması önem arz ediyor. Ayrıca bahar aylarında egzama hastalığı olanlarda, ayrıca cilt hastalıkları oluşabiliyor. Bununa beraber güneşe fazla maruz kalan yerlerde; deri döküntüleri, güneş yanıkları, kızarıklık oluşabiliyor. Bu nedenle güneş ışınlarına maruz kalmamak için korunma önlemlerine dikkat etmek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Mantar enfeksiyonu önlenebilir”
Bahar mevsimiyle beraber sıklıkla; deri, tırnaklar, vajina, makat, eller, ayaklar ve kasık gibi bölgelerde oluşan mantar enfeksiyonuna karşı uyarıda bulunan Uzm. Dr. Mine Kaya, “Baharla birlikte, mantarlara bağlı deri hastalıkları sıcak ve nemli ortamlarda daha fazla görüldüğünden, derinin temizliğine dikkat edilmeli, hastalığı olan kişilerle temastan kaçınılmalı, pamuklu giysiler tercih edilmeli, özel eşyaları ortak kullanmamaya özen gösterilmelidir” dedi.

Önceki İçerikHbb Personeline Arsuz’daki İşletmelerden İndirim
Sonraki İçerikTürkiye genelinde Mart ayında 111 bin 241 konut satıldı
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.