Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar: “EVİNİZDE HAREKETLİ YAŞAMINIZI SÜRDÜRÜN”

Yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınının; hızlı gelişen, solunum yetmezliği ile ilerleyen bulaşıcı bir enfeksiyon olduğuna dikkat çeken İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, genel sağlık açısından evde yapılabilecek bazı yaklaşımlardan söz etti.
“Koronavirüsü atlattıysanız, fizik tedavi desteği alabilirsiniz”
Evde yapılabilecek, basit ve güçlü bağışıklık için önerilerde bulunan Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar, “Odaları sık sık iyi havalandırın ve temizliğe dikkat edin. Burnunuzdan nefes alın. Burun içindeki tüyler ve iç duvardaki zarlar içinize çektiğiniz havayı nemlendirir. Solunum egzersizleri, diyaframla ilgili farkındalığınızı artırır. Gün içinde pek çok kez derin solunum egzersizleri yapabilirsiniz. Hava şartları uygun oldukça dış mekânlarda veya ev içinde pencereler açıkken yürüyüş yapın. Bu yürüyüşler sırasında, diğer kişilerle mesafenizi korumaya özen gösterin. Hastalığı geçirdikten sonra akciğerlerinizin etkilenmesi nedeni ile kalıcı solunum sıkıntınız olursa, toplumsal izolasyon süreci bittikten sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerine başvurunuz” dedi.

Nilay kilic cinar
Nilay kilic cinar
Önceki İçerikİtso Bulvar’da Sona Geliniyor
Sonraki İçerikHizmet-İş Sendikası Her Daim Üyelerinin Yanında
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.