Çocuklarınızı Koronavirüsten Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kış aylarında artış gösteren hastalıkların, en çok çocukları etkilediğine dikkat çeken İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eser Taşçı, özellikle koronavirüse karşı ailelerin önlem alınması gereken konular hakkında açıklamalarda bulundu.
“Sık sık ellerini yıkamalılar”
Koronavirüse karşı en önemli maddelerden birinin, el hijyeni olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Eser Taşçı, “Koronavirüsten korunmak için alınabilecek önlemlerin başında elleri yıkamak gelmektedir. Su ve sabunla en az 20 saniye boyunca çocuklarınızın ellerini yıkamasını sağlayın. Suyun bulunmadığı zamanlarda ise dezenfektan veya kolonya yardımıyla ellerin temizlenmesine özen gösterin. Ayrıca çocukların ellerini yıkamadan yüzlerine dokunmamalarını öğretin. Çocuğunuz hapşırdığı veya öksürdüğü zaman, ağızlarını elleriyle değil; mendil veya kollarıyla kullanmalarını gerektiğini anlatın” dedi.
“Bağışıklıklarını güçlendirin”
Hastalıklardan korunabilmenin en önemli şartlarından birisinin, güçlü bir bağışıklık sistemi olduğunu belirten Uzm. Dr. Eser Taşçı, “Sağlıklı bir beslenme düzeni ve yeterli uyku, çocukların bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Çocukların beslenmeleri, bu süreçte çok büyük önem taşımaktadır. Beslenmelerinde dört gruptan yiyecek olmasına özen gösterilmelidir. Süt ve süt ürünleri, protein içeren et, sebze ve meyveler gün içerisinde yeteri kadar verilmelidir. Özellikle C vitamini açısından; avokado, kivi ve turunçgiller açısından zengin besinler tüketilmelidir. D vitamini için çocukları, güneşten faydalandırmak gerekir. Çocukların yeterli su alması da çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

“Maske ve mesafeye dikkat!”
Uzm. Dr. Eser Taşçı, “Çocuklarınızı mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulundurmayın. Kapalı ya da açık alanlardaki yüzeylere dokunurken de çocuklarınıza dikkatli olmaları gerektiğini öğretin. Ailede hasta biri varsa çocuğunuza ve hasta kişiye mutlaka maske kullandırın. Hasta kişilerin çocuğunuzdan mümkün olduğunca temasını engelleyin” dedi.

Çocuklarınızı Koronavirüsten Nasıl Koruyabilirsiniz?

Önceki İçerikSağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs için ‘karantina süresi’ açıklaması
Sonraki İçerikBaşkan Lütfü Savaş “15 GÜNLÜK İZOLASYON ŞART”
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.