Kapsül Endoskopi İle Kolonoskopi Korkusu Sona Eriyor

Mide-barsak hastalıklarının tespiti için kullanılan ‘kapsül endoskopi’ yöntemi ile ilgili önemli bilgiler veren İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz; kapsül endoskopi yönteminin, kolonoskopi korkusu olanlar için avantaj bir yöntem olduğuna dikkat çekti.
Kapsül Endoskopi Nedir?
Kapsül endoskopinin kullanımı hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Kapsül Endoskopi, geleneksel endoskopi ve kolonoskopinin erişemediği mide-bağırsak alanlarının incelenmesinde kullanılan kameralı görüntüleme yöntemidir. İşlemden bir gün önce bağırsak temizliği yapılır ve kapsül bir bardak su ile yutulur. Bir süre sonra dışkı ile çıkan kapsül özel kaba aktarılarak, içinde kayıtlı sayısız resim birleştirilerek incelenir. Bu sayede özellikle incebağırsak ve kolon hastalıkları (polip, damarsal anomali, ülser, kanser gibi) tanımlanır. Açıklanamayan demir eksikliği anemisi, açıklanamayan karın ağrıları, kronik ishal ve kilo kayıpları kapsül endoskopinin temel gereklilik alanlarıdır” dedi.

Kapsül Endoskopi İle Kolonoskopi Korkusu Sona Eriyor

Önceki İçerikİstilacı Balon balığı Avlayana Para Verilecek
Sonraki İçerik5.2 şiddetinde Deprem Meydana Geldi
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.