Anne Bebek Dostu Sezaryen Nedir?

Normal doğumun imkânsız olduğu durumlarda, sezaryen doğumun annenin ve bebeğin sağlığı için tek seçenek olduğunu ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sinan Erdoğan, normal doğumun avantajlarını anne bebek dostu sezaryen doğumda da gerçekleştirebilmenin mümkün olduğunu vurguladı.
Op. Dr. Sinan Erdoğan, “Doğumların büyük bir kısmı sezaryen ile gerçekleşmekte ve biz bu doğumlarda anne-bebek dostu sezaryen ilkelerine uymaya özen göstermekteyiz. Annenin ve bebeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını gözeterek, imkânlar el verdiğince anne-bebek bağlanmasına olanak sağlayan anne ve bebeğin en özel anına saygı duyan bir sezaryen doğum yaklaşımıdır” açıklamasında bulundu.
Anne Bebek Dostu Sezaryenin Aşamaları
Anne bebek dostu sezaryenin aşamalarından söz eden Op. Dr. Sinan Erdoğan, “En önemli olan şey, anne adayına durumu ve seçenekleri ile ilgili onun anlayabileceği şekilde ayrıntılı bilgi veriyoruz. Burada anne adayı ve doktor arasında iyi bir iletişim ve güven çok önemlidir. Sezaryen kararı annenin içine sinmiş olmalıdır. Anne adayı elinden gelenin en iyisini yaptığı bilincinde olmalı, sezaryen doğum için kendini ya da doktoru suçlamamalıdır. Acil bir durum olmadığı sürece, genel anestezi yerine annenin uyanık olacağı spinal – epidural anestezi yöntemini tercih ediyoruz. Bebek doğarken ameliyathane ışıkları biraz kısmaya ve bebeğin ısı kaybını önlemeye çalışıyoruz. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu hemen kesmiyor birkaç dakika bekleyerek bebeğin plasentadan mümkün olduğunca fazla kan alması sağlıyoruz. Kordon kesildikten sonra, bebek ile annenin temasını ameliyat sırasında sağlıyoruz. Doğumdan sonra anne-baba ve bebek için sakin bir ortam sağlayarak, diğer aile fertleri izin verirse aile bağlanması destekliyoruz. Biz sezaryen doğumlarımız da bu ilkelere dikkat ediyor, bebek ve anneye saygılı bir doğum deneyimi sunmaya çalışıyoruz” dedi.

Anne Bebek Dostu Sezaryen Nedir?

Önceki İçerikKaynaklarını ve enerjiyi verimli kullanan İsdemir’e birincilik ödülü
Sonraki İçerikİçişleri’nden ‘sahte içki’ açıklaması
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.