Çocuklarda Cinselliğin Keşfi

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, çocuklarda cinsel gelişim sürecinin 2,5 ile 6 yaş arası okul öncesi dönemde oluştuğuna dikkat çekti.
Çocuklarda cinsel gelişim sürecini anlatan Uzman Klinik Psikolog Gamze Uygun Ekenel, “Çocukların cinsel gelişim süreçlerinde ebeveynlerin zaman zaman paniğe kapıldığını gözlemliyoruz. Bu süreçte sakin olmak ve doğru bilgilenmek çok önemlidir. Aslında hepimiz cinsel kimliğimizle doğuyoruz ve cinsel dürtülerimiz yaşam boyu devam ediyor. Bu sürecin temellerinin çocukluk dönemine dayandığının pek farkında olamıyoruz. Çocuklarda cinsel gelişim 2,5 ile 6 yaş arasında okul öncesi dönemde gözleniyor. Hatta belki de cinselliğin en rahat ve açık yaşandığı yaş 3 ile 6 yaş arasında oluyor, merak edilen her konu rahatlıkla dile getirilebiliyor. Bu dönemi hemen hemen her çocuk yaşıyor. Yaşamayanlar ise bastırılmış çocuklar oluyor. Ebeveynler için endişe uyandırıcı bir durum gibi görünse de, aslında 6 yaşına kadar normal karşılanması gereken bir durum. Genellikle ebeveynler bunu teknolojik aletlerden veya birinden gördüğünü düşünse de bu kendi kendine de öğrenilebilen bir durumdur. Çocuklarınızda buna benzer tepkiler gözlemlediğinizde bu süreci doğru takip edebilmek için, mutlaka bir uzman desteğine başvurmanız gerekmektedir” dedi.

Çocuklarda Cinselliğin Keşfi

Önceki İçerikTrump ve eşi koronavirüse yakalandı
Sonraki İçerikElektrik fiyatına yüzde 5.6 ile yüzde 5.7 arasında zam yapıldı
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.