İskenderun Devlet Hastanesinde PCR Laboratuvarı hizmete açıldı

Kısa bir sürede kuruluş çalışmaları tamamlanan PCR Laboratuvarı, İskenderun Devlet Hastanesinde açıldı.
Covid-19 moleküler tanısı kapsamında İskenderun Devlet Hastanesi bünyesine katılan PCR Laboratuvarında, Covit 19’dan başka daha birçok hastalığın moleküler tanısında PCR yöntemi kullanılıyor.
PCR Testi Nedir?
Polimeraz zincir reaksiyonu ( pcr testi ), DNA zincirlerinin tortu oluşturabileceği tüm yüzeylerde DNA (ve bazı durumlarda RNA) miktarlarının analizi için kullanılan bir testtir. Kısacası PCR testi oldukça küçük bir genetik örnekten çok sayıda kısa DNA kopyaları incelemeye izin veren bir laboratuvar yöntemidir. Bu sürece DNA arttırma adı verilir ve belirli genlerin tespit edilmesine veya ölçülmesine izin verir. Bundan yıllar önce ilk kez uygulanmaya başlayan bu test moleküler teşhis alanında önemli bir gelişme olarak öne çıkmıştır. En basit haliyle, DNA örneği ve DNA polimeraz, nükleotit, primer ve diğer belirteçler, örnek tüpüne eklendiğinde reaksiyon meydana gelir. Örnekteki hastalıkların belirlenmesine ek olarak PCR testi kişinin vücudundaki bir takım virüslerin veya virüs yüklerinin tespit edilmesini de sağlayabilmektedir. Hepatit C veya HIV enfeksiyonu gibi durumlarda virüs yüklerinin tespit edilmesi, ilaçların veya tedavinin işe yarayıp yaramadığını göstermeye yardımcı olur.
Bu bilgiler sayesinde doktorlar tedaviye ne zaman başlayacaklarına karar verebilir ve tedavileri kişiye özel şekilde tasarlayabilirler.
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi

İskenderun Devlet Hastanesinde PCR Laboratuvarı hizmete açıldı

Önceki İçerikHatay’daki Orman Yangını 93 Saat Sonra Kontrol Altına Alındı
Sonraki İçerikYarın tüm Türkiye’de koronavirüs tedbirleri denetimi gerçekleştirilecek
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.