SALGINDAN KENDİNİZİ VE SEVDİKLERİNİZİ KORUYUN

İskenderun Palmiye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, koronavirüs salgınının devam ettiği günlerde, salgına karşı dışarıdan eve geldiğinde neler yapılması gerektiği konusunda önemli bilgiler paylaştı.
“Mümkün olduğunca evde kalın”
Evde kalarak, dış ortamla temas etmemenin, salgından korunmada en etkili yöntem olduğunu dile getiren Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, “İş hayatı, alışveriş veya sosyal nedenlerle dışarı çıkmamız gerekiyorsa; maske, mesafe ve el hijyeni kuralını artık hepimiz biliyoruz. Peki, eve döndüğümüz zaman ailemizi ve yaşadığımız mekânı koronavirüsten nasıl uzak tutabiliriz? Eve geldiğimizde ilk olarak elimizi ve yüzümüzü su ve sabunla yıkamak ve sık sık banyo yapmak bizi pek çok enfeksiyon etkeninden koruyacaktır” açıklamasında bulundu.
“Çamaşırlarınızı en az 60 derecede yıkayın”
Dışarıda giyilen kıyafetlerin eve gelince çıkarılması ve ayrı bir bölgede havalandırılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor, “Kirli kıyafetler, en az 60 derece sıcaklıkta deterjanla yıkanmalıdır. Ayakkabılar dışarda çıkarılmalı veya evin ayrı bir bölümünde tutulmalıdır. Telefon, klavye, kumanda, masa, kapı kolu, ışık düğmeleri, tırabzanlar, musluk, lavabo, evye, mutfak tezgâhı, tuvaletler ve banyo armatürleri gibi temasın yüksek olduğu riskli bölgeler günlük olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Yer ve yüzey dezenfeksiyonu için çamaşır suyu kullanılabilir. Bunun için 100 ölçü suya 1 ölçü çamaşır suyu eklemek yeterli olacaktır (5 litre suya yarım çay bardağı çamaşır suyu). Telefon, klavye gibi nesnelerin dezenfeksiyonu için ise yüzde 70 alkol solüsyonu kullanılabilir. Kritik olmayan zemin ve mobilyaların temizliğinde ya da dışarıdan aldığımız paketli ürünleri eve getirdikten sonra dezenfektanla silmeye gerek yoktur. Böyle durumlarda su ve deterjanla temizlik yeterlidir” dedi.

SALGINDAN KENDİNİZİ VE SEVDİKLERİNİZİ KORUYUN

Önceki İçerikHatay’da, 2020 Haziran ayında 3.159 konut satıldı
Sonraki İçerikİskenderun Sahil Şeridi Asfaltlanıyor