Dikkat Uyuz Hastalığı Hızla Yayılıyor

Özellikle son dönemde uyuz hastalığının artış gösterdiğine, eczanelerde ilaçların tükenme noktasına geldiğine ve hastaların ilaç bulmakta zorlandığına dikkat çeken İskenderun Gelişim Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, tedavisi mümkün olan bu hastalığın hızlı bulaştığını, bu nedenle hastalığın yayılmadan tedavinin erken dönemde başlanmasının önemini vurguladı.
Uyuz hastalığına uygulanan yanlış tedavinin, tedavisizlikle eşdeğer olduğunu ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Yıldız, “Uyuz hastalığı, kaşıntılı döküntülerle seyreden, insandan insana bulaşın olduğu; her iki cinste, tüm yaş gruplarında, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilen parazitik bir hastalıktır. Bu parazit, insan gözü ile fark edilemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan Sarcoptes Scabie’dir. Bir cilt hastalığı olan uyuzun; özelikle geceleri ve sıcak ile artan kaşıntı, kızarıklık, tüneller ve döküntü belirtileri vardır. El ve parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge en sık tutulan alanlardır. Dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri, bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde saçlı deri ve yüzü de içerecek şekilde tüm vücutta tutulum gözlenmesidir. Uyuz, bulaşıcı bir hastalık olduğundan, mikrobu taşıyan insanlarla temas etmek hastalığın hızla bulaşmasına neden olabilir, bu nedenle toplu yaşanan yerlerde daha sık görülür” dedi.
“Tedaviyi tüm aile bireyleri uygulamalıdır”
Uyuz hastalığının tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Seda Yıldız, “Uyuz hastalığına yakalanan kişiler genelde bu durumu anlatmaktan çekinirler. Fakat bu durumda; hem kendilerine, hem de etrafındaki insanlara parazit bulaşmasına sebep olarak, hastalığı daha zor bir hale getirirler. Tedavi ile aile tedavisi şeklinde yapılmalıdır, yani kaşıntısı olup olmadığına bakılmaksızın, tüm ev halkının tedaviyi doktorunun anlattığı şekilde uygulaması gerekmektedir. Medikal tedaviyle birlikte; kıyafetler, çamaşırlar ve çarşafların yüksek sıcaklıkta yıkanmasına özen gösterilmelidir” açıklamasında bulundu.

Dikkat Uyuz Hastalığı Hızla Yayılıyor

Dikkat Uyuz Hastalığı Hızla Yayılıyor

Önceki İçerikPamuk Kreş öğrencileri Tiyatro izleyerek hayatı öğreniyor
Sonraki İçerikHbb Aralık Ayı Meclis Toplantısının İkinci Birleşimi Gerçekleşti
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.