Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Osmanlı döneminde yapılan tarihi Batıayaz Köprüsü’nü aslına uygun şekilde restore ederek tarihi yapılara verdiği değeri bir kez daha görünür kıldı.

Restorasyon çalışmaları 7 ay süren köprünün açılışına Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, Eriklikuyu Mahalle Muhtarı Hamit Aktaş ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Açılışta konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Böyle güzel ve güneşli bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu coğrafya havasıyla, suyuyla, toprağıyla, meyvesiyle, sebzesiyle insanları cezbediyor. Tarihte de bu böyle olmuş. Doğu’nun cengâverleri de Batı’nın cengâverleri de bu topraklar için savaşmışlar. Bu topraklar kıymetli topraklar. Turizmden beklentisi olan ve turizmden pay almak isteyen bir iliz. Elimizdeki tüm imkânları kullanarak turizmden pay almak istiyoruz. Bizim tarihimiz var, doğamız var, kültürümüz var. Biz on dakikada denize, on dakikada yaylaya gidilebilen bir iliz. Bu imkânlar başka illerde yok. Şu an tarihi bir köprünün başındayız. Bu köprüyü buraya inşa eden ecdadımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu köprünün ayakta tutulabilmesi adına gayret gösterilmiş. Ben bu gayreti gösteren başta Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Lütfü Savaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Köprümüz aslına uygun bir şekilde restore edilmiş ve güçlendirilmiş. İnşallah uzun yıllar halkımıza hizmet eder” ifadelerine yer verdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, tarihi bu köprünün restorasyon çalışmalarını gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Hatay’a 22 tane köprü kazandırdık. Bunlardan 3 tanesi Asi Nehri’nin üzerinde. Bu köprümüzle birlikte 23 köprü yapımını tamamlamış olduk. Osmanlı döneminden günümüze gelen ancak talihsiz bir kaza sonrasında zarar gören, mülkiyeti Karayolları’na ait olan köprümüzün restorasyon çalışmasını uzun bir uğraş sonrasında gerçekleştirdik. Bu köprünün üzerinden ağır vasıtaların geçişini engelleyecek bir düzenleme yapılacak. Muhtarlarımızın talebi üzerine büyük vasıtaların geçişini sağlayacak bir köprü çalışmamız olacak” açıklamalarında bulundu.

Hatay’ın geleceğe sağlam adımlarla taşınması yolunda çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Başkan Savaş, bu hususta mahalle muhtarlarından gelen taleplere önemle eğildiklerini belirtti.

HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, Osmanlı dönemine ait köprünün çelik askı sistemiyle güçlendirildiğini belirtti. Çalışmaların köprünün aslına sadık kalınarak gerçekleştirildiğini vurgulayan Hamidioğulları, restorasyon çalışmasının 7 ayda tamamlandığını ifade etti.

Eriklikuyu Mahalle Muhtarı Hamit Aktaş tarihi köprünün restorasyon çalışmasının Hatay için büyük bir kazanım olduğunu ifade ederek bu çalışmanın her aşamasında emeği geçen başta Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere herkese teşekkürlerini iletti.

Köprü açılışında kurban kesildi. Kurdele kesme töreni ile birlikte restorasyon çalışmaları tamamlanan köprü halkın hizmetine sunuldu.

Tarihi Batıayaz Köprüsü Eski Güzelliğine Kavuştu Tarihi Batıayaz Köprüsü Eski Güzelliğine Kavuştu

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 1 =