Parkinson’un Öne Çıkan 4 Belirtisi

İlk kez 1817 yılında James Parkinson tarafından “titremeli felç” olarak tanımlanan Parkinson hastalığı, beyinde hareket kontrolünü sağlayan merkezlerdeki hücre sayılarının azalması ile ortaya çıkan bir sinir sistemi hastalığı.

“Parkinson hastalığı; hareketlerin yavaşlaması, istirahat halindeyken ortaya çıkan kol ve bacaklarda titremeler, kaslarda katılık ve sertlik ve postür reflekslerinde azalma gibi 4 temel bulgusu olan ancak bunların yanında birçok diğer sistem bulgularının da olabildiği yavaş ilerleyici bir beyin hastalığıdır” diyen Uzmanlar, hastalarda bulguların büyük oranda tek taraflı başladığına ve yıllar içinde vücudun diğer tarafında da görülmeye başlayabileceğine dikkat çekiyor.

Parkinson hastalığındaki en önemli 2 belirtinin ellerde titreme ve hareketlerdeki yavaşlama olduğu, hastalık nedeniyle kişinin yürümesinin etkilenebileceğini ve yavaş yürüme ile beraber hastalığın ağırlıklı olduğu taraftaki kolu kullanmada da sıkıntı görülebileceğini belirtiliyor.

“Aynı bulgular yüzde olduğunda mimik hareketlerinin ve ifadelerin azaldığı ‘donuk yüz’ görünümü ortaya çıkar”.Titremelerin özellikle ellerde ve hasta istirahat halindeyken görüldüğünün; ayaklarda, çene ve dudaklarda ise titremeye daha az rastlandığının altını çiziyor. Ancak titreme çok önemli bir belirti olmasına karşın Parkinson hastalarının tümünde ortaya çıkmayabiliyor.

Ailede Parkinson hastasının varlığı, kırsal alanda yaşama, tarım ile uğraşma, sık kafa travmasına maruz kalma gibi durumlar Parkinson hastalığı için önemli risk faktörleri arasında yer alıyor.

Parkinson yaşam süresini kısaltan bir hastalık değil ve hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi de henüz bulunmuyor. Hastalığın tedavisindeki öncelikli hedef de hastanın yaşam kalitesini korumak. Uzman hekim tarafından nörolojik muayene sonrası hastalığın tanısının konulabileceğini belirten Uzmanlar, bu tanı işleminde herhangi bir laboratuvar tetkiki yapılmadığını ancak ihtiyaç görülmesi durumunda hekim tarafından belirlenecek bazı tetkiklerin tedaviyi destekleme amacıyla yapılabileceğini belirtiyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here