Uzmanlar Kansere Dikkat Çektiler

İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı’ etkinliği kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.

“Sigarayı bırakın, hayatınızda temiz bir sayfa açın”
İskenderun Park Forbes AVM’de gerçekleşen programda, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur ücretsiz SFT ölçümü gerçekleştirerek, ‘Sigara Bağımlılığı ve Bağımlılıktan Kurtulma Yolları’ hakkında vatandaşlara önemli bilgiler verdi.
Sigara bırakmak için asla geç olmadığını ve sigara bağımlılığın tedavi edilebileceğini ifade eden Uzm. Dr. Zuhur, “Dünya geneli her yıl yaklaşık altı milyon kişi, sigaranın yol açtığı hastalıklardan ötürü hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini, pasif içiciliğe bağlı gelişiyor. Bilinmelidir ki, sigara bağımlılığı tedavi edilebilir. Önemli olan bırakmaya karar vermektir. Bu konuda göğüs hastalıkları uzmanından yardım alabilir, sigarayı bırakarak hayatınızda temiz bir sayfa açabilirsiniz” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanlarından Önemli Tavsiyeler

Vatandaşların büyük ilgilisi toplayan etkinlikte kanserle ilgili önemli bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ise, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

“Mide ve Kolon Kanserinden Erken Teşhisle Kurtulmak Mümkün”
Konuşmasında, mide ve kolon kanserinin belirtileri ile ilgili önemli bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, “Kanser, dokudaki hücrelerin düzensiz olarak büyümesi ve çoğalmasıdır. Halk arasında kalın bağırsak olarak bilinen kolon kanseri hastalarında; kabızlık, dışkılama esnasında kanama, dışkının incelmesi, istemsiz kilo kaybı görülmektedir. 50 yaş sonrası bireylere ve bu şikâyetleri yaşayan hastalara, erken tanı amacıyla kolonoskopi yapılmaktadır. Mide kanseri ise; midede ekşime, yanma, karın ağrısı, erken doygunluk ve istemsiz kilo kaybı ile kendini gösterebilmektedir. Mide kanseri tanısı, endoskopi ile konmaktadır. Hem mide, hem kolon kanserlerinde erken tanı ile yüksek başarı ile sonuçlanmaktadır” dedi.

“Meme kanserinde erken teşhis için kontrol şart”
Meme kanserinin dünyada en sık rastlanan kanser türü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, “Kanser hücresi kendi bedenimizde geliştiği için, bedenimizin savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, kanseri hayatımızın bir parçası olarak görüyor. Kendi hücresi gibi gördüğü için de bu hücreyi yabancı olarak algılamıyor. Meme kanserinde erken tanı önemli olduğu için, mutlaka düzenli kontroller yapılmalıdır. Memede sorun varsa, biyopsi yapılır. Biyopsi yapılması ya da dokunun kesilmesi, hiçbir şekilde kansere dönüşmez. Kitle kanserse, yayılmasına neden olmaz” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here