Aydın Üç Boyutlu Yaya Geçidi Yaptı , Peki İskenderun?

Aydın’da, üç boyutlu yaya geçidi uygulaması hayata geçti. Kent merkezi ve farklı caddelerdeki uygulamada, üç boyut sayesinde, araç sürücüleri önlerinde bir yükseklik varmış gibi algılayıp hızlarını azaltıyor, yayalar da karşıya daha güvenli geçiyor.

2019 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edildi, yayalara öncelik vermeyenlere yönelik trafik cezaları yüzde 100 artırıldı. Aydın’da Sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayan yöntemde, yaya geçitleri üç boyut özellikli boyanıyor. Estetik görünüm de sağlayan yaya geçidine gelen sürücüler, ilk önce burada bir yükselti olduğunu düşünüp, yavaşlıyor, ardından duruyor. Böylelikle yayalar da güvenli bir şekilde karşıya geçiyor.

2019 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilanından sonra İskenderun cadde ve ana yollarında aynı uygulamanın neden olmadığını sorgulamamız lazım. Tabi ki önce düzgün kaldırım ve Asfaltımız olması lazım.. 

1 YORUM

 1. Yayalar için güzel bir fikir gibi gözüküyor lakin uzun vadede pek güzel ve emniyetli bir fikir değil:
  1. Buna alışmamış olan sürücüler bunu görünce ürküp hemen frene basabilirler ve arkadan gelen arabaların çarpmasına neden olabilirler.
  2. Üç boyutlu olan bu yaya geçitlerinin etkisi kısa sürecektir. Buna alışan sürücüler artık aldırmayacaklardır.
  3. İskenderun gibi bir yerde zaten yollar bozuk ve yol çizgileri hemen kirleniyor ve kaliteli olmadığı için siliniyor. Düzenli bakım yapılmadığı için bu 3 boyutlu yaya geçiş çizgileri zamanla iyi görünmeyecek ve etkisini kaybedecektir.

  Bence yapılması gereken en iyi şey araba sürücülerinin bilinçlenmesi ve yayalara saygı göstererek yol geçişlerinde çok dikkatli olmaları ve gerektiği yerde durarak yol vermeleri.

  Yapılması gereken diğer çok önemli bir konu ise yaya geçit yerlerinin iyi yerlere kondurulması, bakımı yapılması ve sürücüleriikaz etmek için sensorlü veya düğmeli akıllı trafik lambaları yerleştirilmesi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here