Kadınların üreme sağlığının korunması ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmaları gelişen toplumlarda giderek daha fazla ele alınan konular arasında yer alıyor. Uzmanlar, normal bir adet dönemi geçirilmesi, düzenli kadın sağlığı kontrolleri ve etkili doğum koruma yöntemleri kullanılmasıyla her kadının sağlıklı bir süreç yaşabileceğine dikkat çekiyor.
Adet kanamaları gözlenmeli
Anormal adet kanamasının her 10 kadından 3’ünde görüldüğünü belirten Uzmanlar, kadınların adet dönemleri dışında aşırı ve düzensiz kanamayı normal olarak görmemesi ve rutin kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerektiğini dile getiriyor.
Çok şiddetli karın ağrısı da normal değil
Zaten sıkıntılı geçen adet dönemlerinde kadınların sıkça yaşadığı en önemli sorunlardan bir diğeri de karın ağrısı. Ancak adet dönemi içerisinde olsa dahi çok şiddetli karın ağrısı görülmesi normal değil. Sancı şiddetinde farklılık olması durumunda bu durumunun sebeplerinin uzman hekim tarafından mutlaka araştırılması gerekiyor.
Yılda en az bir kontrol şart
Rahim ağzı kanserine karşı her yıl 1 kere Pap Smear testi yaptırılmasının kadınlarda alışkanlık haline gelmesi gerektiğini söyleyen Uzmanlar, bu testin tıbbi açıdan korkulacak bir yanı olmadığını, aksine erken teşhis için hayati önem taşıdığını vurguluyor.Muayenelere ek olarak 40 yaş üstü tüm kadınların mutlaka yılda 1 kez mamografi yaptırmasının da göğüs kanserinde erken teşhisin, dolayısıyla kadın sağlığının anahtarı olma özelliği taşıdığına dikkat çekiliyor.
Doğru korunma yöntemleri tercih edilmeli
Kadınlarda cinsel sağlığı korumanın bir diğer yolu da doğru korunma yöntemlerini tercih etmek. Cinsel ilişki sırasında partnerin geri çekilmesi ve veya ertesi gün haplarının kullanılması gebelik ihtimalini tamamen ortadan kaldırmadığından uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Hem partnerinin hem de kadının üreme sağlığı için etkili doğum kontrol yöntemleri kullanılmasını öneren Uzmanlar, böylece mutlu bir cinsel yaşamın mümkün olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Jinekolojik Sağlık İçin 4 Önemli Konu

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + 10 =