Sigara İçenlerde Risk Artıyor

Tüm dünyada kanserden ölümlerin yüzde 18’ine yakınından sorumlu olan ve sadece 2001 yılında 1 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan akciğer kanseri, ülkemizde bir salgın haline gelmek üzere. Türkiye’de sigara içme oranlarının kadınlarda yüzde 24, erkeklerde ise yüzde 63 olduğunu belirten Uzmanlar, gerekli önlemler şimdiden alınmazsa, toplumun büyük kısmını kapsayan yüksek sigara tüketimi nedeniyle çok yakın gelecekte bir akciğer kanseri salgını ile karşı karşıya olacağımız uyarısında bulundu.

Önlenebilir bir hastalık olan ve yüzde 94’ünden sigaranın sorumlu olduğu akciğer kanserinin görülme riski; sigaraya başlama yaşı, içilen sigara sayısı ve sigara tipi (filtreli, filtresiz, puro, düşük katran ve nikotin içeriği vb.) ile doğru orantılı olarak artıyor. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 24-36 kat daha fazla. Üstelik akciğer kanseri yalnızca doğrudan içenleri değil pasif içicileri de tehdit ediyor. Pasif sigara içicisi olanlarda akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 3,5 oranında artıyor. Sigara dışında kalan ve hastalığın gelişiminde payı olduğu belirtilen yaş, ırk, cinsiyet, meslek, hava kirliliği, radyasyon, geçirilmiş akciğer hastalığı sekeli, diyet, viral enfeksiyonlar, genetik ve immünolojik faktörlerin hepsinin toplamı ise yalnızca yüzde 6 oranında etkili.

Akciğer kanserine neden olan faktörler arasında yeme içme diyetinin de yüzde 5 oranında etkili olduğu düşünülüyor. Örneğin Vitamin A ve beta-karotenden fakir bir diyet akciğer kanseri riskini artırıyor. Yüksek yağlı diyetle beslenen sigara tiryakilerinde de aynı şekilde risk yüksek. Vitamin E ve selenyum ise antioksidan etkileriyle kanser riskini azaltıyor. Dengeli biçimde çay, özellikle yeşil çay tüketimi de koruyucu etki gösteren bir alışkanlık.

Kanserli hastaların birinci derece yakınlarında akciğer kanseri riski genetik faktörler nedeniyle 2,4 kat artıyor. Suçlanan genetik faktörlerden biri olan P-450 enzim sisteminde yer alan aril hidrokarbon hidroksilaz enziminin artmış aktivitesi akciğer kanseri riskini 8 kat artırıyor.

Bir numaralı şart sigarayı bırakmak

 

1 YORUM

  1. Sigara içmenin sağlığa ve cüzdana çok zararlı olduğunu sağır sultanlar bile duydu ama bizim Türk erkekleri hala duydum vurmaz modunda! Neredeyse her dört erkekten üçü sigara içiyor ve hem kendine hem de çevresine zarar veriyor! Size ne, içiyorsam zararı bana diyenlere: Hayır zararı sadece sana değil, zararı bütün topluma!
    Ciğer kanserine yakalandığın zaman hastahaneye gidip tedavi olmak isteyeceksin, erken tahtalı köyü boylarsan arkanda dul ve yetim bırakacaksın, senin sigara içtiğini gören gençlere kötü örnek olacaksın, pis sigara dumanınla etrafı zehirliyeceksin, izmaritlerinle sokakları kirleteceksin, kanalizasyonların tıkanmasına yol açacaksın, henüz daha doğmayan çocuğunu zehirliyeceksin, sigara içmeyin kapmanyaları ile devlet bütçesine zarar vereceksin, sigara üreticisi olan ve ülkemize baskı yapan emperyalist ülkelerin bütçesini zenginleştireceksin, kamu sektöründe çalışıyorsan sigara molası vererek iş verimliliğini düşüreceksin ve daha neler neler! Bütün bunlar sadece seni değil bütün toplumu etkiler.

    Ben de genç iken sigara içtim. Çok sükür 34 yıl önce ben ve eşim sigarayı bıraktık! Herkese candan gönülden tavsiye ederiz!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here