Başkan Culha, “Basının Özgür Olması Gerekir”

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Gazeteciler Cemiyeti’nin, Arsuz Uluçınar Mahallesindeki Yeni Bina Açılışına katıldı.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha açılışa, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Emniyet Müdürü Halil Karabacak, CHP Hatay Milletvekili Adayı Riyat Kırmızıoğlu, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin ile birlikte katıldı.
Açılışa katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek başlayan Başkan Culha, “ Arsuz şekilleniyor. Şehir olarak şekilleniyor. Sivil toplum kuruluşları ile şekilleniyor. Modern kent olma yolunda imarıyla, sosyal projeleriyle hızlı bir şekilde yol alıyor. Gazetecilik ve basın çok önemli kavramlardır. Bu öncelikle cemiyetin kuruluşu bizim için çok önem arz etmektedir. Ve bu kuruluşun tarafımızca ciddi memnuniyet uyandırdığını da ifade etmek istiyorum. Ülkenin yönetiminde basının çok önemli payının olduğunu, ilçede yaptığımız her çalışmadan, halka ulaşmak adına gazetecilerin, gazeteci arkadaşlarımızın veya internet aracılığıyla bu işi yapan arkadaşlarımızın ciddi anlamda katkı sunduğunu biliyoruz. Çünkü sizde takdir edersiniz ki ilçenin her noktasına ulaştığımız gibi sürekli ulaşamıyoruz. Ama basın yoluyla özellikle sosyal medya, sosyal medya üzerinden basın hizmeti üreten arkadaşlarımız kanalıyla, kendimizi ifade etme şansı bulmaktayız. Ve onlar bizlere ciddi anlamda katkılar sunmaktadırlar. Dolayısıyla biz bu kenti belediyemizle, resmi kurumlarla, mülk amirlerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve basınımızla birlikte hak ettiği yere getirmek adına ciddi çalışma içerisindeyiz.
“Tabi ülkemizde basının çok iyi bir yerde olduğu, iyi bir durumda olduğu söylenemez”
Tabi ülkemizde basının çok iyi bir yerde olduğu, iyi bir durumda olduğu söylenemez. Ne yazık ki halen günümüzde çok sayıda gazetecimiz hapiste. Çok sayıda gazetecimiz sadece yazdığından dolayı yargılanmaktadır veya tutuklu durumdadır. Basının özgür olması gerekir. Basın yazdıklarından dolayı, düşüncesinden dolayı içeriye alınmaması gerekir. Basın halkla siyasetçiler arasında, halkla kurumlar arasında çok önemli bir görev yapmaktadır. Ben bu temennilerle önce cemiyetimizin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca basınımızın ülke genelinde daha iyi koşullarda çalışması benim yegâne temennimdir. Sayın cemiyet başkanımızın da ifade ettiği gibi bugün büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Ne yazık ki ülkemizde üç tane şehidimiz var. Ve bu şehitlerimizden biri kendi ilimizden, Dörtyol ilçemizden. Ben başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bugün şehit olan bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum. Hepinizi bu duygu ve düşünceyle selamlıyor saygılarımı sunuyorum,” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here