Uyku apnesi ani ölümlere yol açabilir

0
10
uyku apnesi
uyku apnesi

Uykuda bazı horlamaların ve geçici solunum durmasının ani ölümlere yol açabileceğini biliyor musunuz?

UYKU APNESİ OLANLAR DİKKAT!
En az şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite kadar ciddi bir hastalık olan uyku apne sendromunun, hayatı tehdit eden birçok hastalığa yol açtığını ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, bu sendromun acil tedavi gerektirdiğine dikkat çekerek; özellikle gündüz uyuklamaları, halsizlik ve konsantrasyon eksikliği olanların zaman kaybetmeden bir uzmana başvurması gerektiğini belirtti.

“Uyku apnesi ani ölümlere yol açabilir”

Uyku apne sendromunun, uyku sırasında solunumun bir süreliğine durması anlamına geldiğini belirten Uzm. Dr. Atilla Kara, “Uyku apne sendromu, son zamanlarda popüler olan ciddi bir rahatsızlıktır. Hem beyin damar hastalıkları, hem de kalp hastalıklarına neden olabilen uyku apne sendromu, en az şeker hastalığı, tansiyon, obezite kadar önemli ve ciddi bir risk faktörüdür. Gece, ani ölüm sebebine yol açabilen uyku apne sendromunda farkındalık çok önemlidir. Uyku apne sendromunu basit bir horlama, nefes durması ya da çok iyi uyku olarak düşünmemek ve ciddiye almak gerekmektedir” açıklamasında bulundu.
Hastada uyku apne sendromu tespit edildiğinde, geceleri kullanılan bir cihazla bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Atilla Kara, “Uyku apne sendromu belirtisi olan hastalara mutlaka uykudayken ‘polisomnografi’ dediğimiz incelemenin yapılması gerekiyor. Polisomnografi sonucuna göre de; bunun ciddi bir uyku apne sendromu mu, yoksa basit bir horlama mı olduğu ayırt edilebilmekte ve tedavisini ona göre uygulayabilmekteyiz” dedi.

Uyku apnesi ani ölümlere yol açabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =