İskenderun’da Türk ve Suriyeli çocuklar için uçurtma şenliği düzenlendi

Sosyal uyum projesi kapsamında İskenderun Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çocuk Hakları Komitesi işbirliğiyle, İskenderun Anıt Alanı’nda, ‘Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ uçurtma festivali etkinliğiyle Türk ve Suriyeli çocuklar için uçurtma şenliği düzenlendi.

Türk ve Suriyeli çocukları kaynaştırma çalışmaları kapsamında 500 çocuk, ‘Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ uçurtma festivali etkinliğinde buluştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı, bakanlık olarak proje ile Suriyeli çocukların entegrasyonu kapsamında 250 Türk ve 250 Suriyeli çocuğun bir araya getirilerek uçurtma şenliği düzenlediklerini söyledi.

Türk ve Suriyeli çocukların ekranlarla değil, akranlarıyla oynamasını istediklerini ifade eden Sandıkçı, “Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya başta olmak üzere, etkinliğe desteklerinden dolayı da İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve ekibine de teşekkür ederim” dedi.

Belediyeciliğin doğumdan ölüme kadar, bulunduğu kente, yaşlısından çocuğuna kadar elinden geldiği kadar destek ve hizmet vermek olduğunun altını çizen İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Halim Öztaş ise, “Bu anlamda Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü’nün Suriyeli ve Türk çocukları kaynaştırıp, onların bir arada yaşamalarını sağlayacak bir adım atması çok önemli. Daha da önemlisi belki de hayatında hiç uçurtmayı uçurtmayan çocuklara uçurtma şenliği düzenlediler. Bizler de belediye olarak bu işin bir tarafından tutmaya çalıştık. Etkinlikte yaklaşık 500 kişilik dürüm, ayran ve su dağıtımı yaptık. Çok güzel bir etkinlik oldu” diye konuştu.

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yapılan etkinliğin çocukların kaynaşması için çok önemli olduğunu ifade ederek, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.
Rüzgarın az olması sebebiyle çocukların uçurtmalarını uçurtmakta zorlandığı gözlenirken, etkinlikte İskenderun Belediyesi tarafından katılan tüm çocuklara dürüm ve ayran ikramında bulunuldu.
İskenderun Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Türk ve Suriyeli çocukların yanı sıra İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları İl Komiteleri Türkiye Koordinatörü Muhammet Rüştü Aktaş, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Halim Öztaş, Özel Kalem Müdür Vekili Ali Çift katıldı.

İskenderun’da Türk ve Suriyeli çocuklar için uçurtma şenliği düzenlendi İskenderun’da Türk ve Suriyeli çocuklar için uçurtma şenliği düzenlendi

Önceki İçerikÇöken Yol Geçişi Yenilendi
Sonraki İçerikİSTE Rüzgârı Denizde de Esti
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.