ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM Projesi Başlıyor

0
10
11 1
11 1

 İskenderun Belediyesi olarak, 03/03/2017 tarihinde T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES(Sosyal Destek Programı) 2017 Teklif Çağrısı na “ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM” projesi ile başvuru yapılmıştır.
İskenderun Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES(Sosyal Destek Programı) ve Hatay Valiliği tarafından finanse edilen “ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM” projesinin açılış toplantısını gerçekleştirildi.
İskenderun Ramada Otelde düzenlenen toplantıya İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve eşi Feray Dingil,AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili ,sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.
Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından proje ile bilgiler veren Nur Bahar Sakcı engelli bireylerin toplumlardaki gerçekliğinin yadsınamaz olduğunuzu belirterek,”Ülkemizde devlet politikası bağlamında engellilere tanınan hakların Cumhuriyet dönemi itibariyle geliştirilmeye başlandığı görülmektedir“dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise engelli vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını belirterek, “Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Hatay Valiliğine sunulan ve Bakanlıkça uygulanması uygun görülen 2017-31-182 nolu ile “Engelliyim, Engel Tanımam “ projemiz ile Engelli bireylerimize halı/kilim, ahşap ve süs çalı yetiştiriciliği bölümlerinden oluşan engelsiz atölye Mayıs ayı içerisinde hizmete açılacaktır. Engelsiz atölyemizde düzenlenecek mesleki eğitimlerle engelli bireylerimizin istihdam edilebilirlikleri arttırılacak ve sosyo ekonomik yönden gelişmelerini sağlanacaktır. Engelsiz atölyemiz İskenderun da yaşayan tüm engelli bireylerimize yıl içinde sürekli hizmet sunacaktır “diye konuştu.
Daha sonra proje hakkında bir sunum yapan proje koordinatörlerinden Emine Gül ise “İskenderun belediyesi olarak engelli bireylerimizin sorunlarının farkında olup, sorunları gidermeye yönelik çalışmalarımız ve projelerimiz devam edecektir” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından proje ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

 2017/31/0182 referans numarası ile kaydedilen projemiz T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Hatay Valiliği tarafından 17/10/2017 tarihinde yapılan açıklama ile desteğe hak kazanmıştır.
 Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ortağımız .
 Proje Bütçesi 318 449 TL dir.
 Projemiz 28/11/2017 tarihinde başlamıştır. Proje süresi 12 ay
 Engelsiz atölye çalışmaları başlamıştır.
Engelsiz atölye Pendik belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir.
 Proje kapsamında 3 atölye oluşturulacaktır.
 Ahşap Atölyesi, Halı/Kilim Atölyesi ve Süs Çalı yetiştiriciliği Atölyesi
Atölyeler için yapılan çalışmalar ;
1- Binamız tarihi eser olması nedeni ile yazışmaları başlamıştır.
2- Kursiyerlerimiz tespit edilmiştir. 32 kursiyer kaydı alınmıştır. Tüm engel grubuna sahip bireylerimiz başvurmuştur. Özellikle kilim dokumacılığına görme engelli vatandaşlarımız yoğun ilgi göstermişlerdir.
3- Satınalma Süreçlerimiz devam etmektedir.
4- Eğitimler En geç Mayıs ayının ilk haftası başlayacaktır.

Projemiz Kasım ayında sona erecektir.

ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM Projesi Başlıyor ENGELLİYİM, ENGEL TANIMAM Projesi Başlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 9 =