Bebek Özlemi Çekenlere ‘Aşılama Tedavisi’

0
18
sağlık
sağlık

İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek, İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Op. Dr. Ozan Turgut, kısırlık tedavisinde uygulamış oldukları aşılama yönteminin gebelik ihtimalini arttırdığını belirterek, bebek özlemi çeken çiftlere müjde verdi.
Aşılama tedavisinin, normal yollarla uzun süre gebe kalamayanlara uygulandığını söyleyen Op. Dr. Ozan Turgut, bu tedavinin genç hastalarda daha etkili olduğunu vurguladı.

“Tedavide başarı şansı yüzde 20”
Her bir aşılama tedavisinin, yüzde 15 ile 20 arasında başarı şansını arttırdığını ifade eden Op. Dr. Ozan Turgut, “Aşılama yöntemi; uzun süre gebe kalamayanlara uyguladığımız basit, etkili ve tüp bebek tedavisine göre oldukça ekonomik bir yöntemdir. Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınıp, özel bir işlemden geçirilip, güçlendirilerek kadının rahminin içine verilmesidir. Aynı zamanda kadının yumurtalıklarının da ilaçlarla güçlendirilerek, birden fazla sayıda yumurta elde edilebilmekte ve yumurtlama zamanı (ilaçlarla sağlanan zamanda) belirlenerek gebelik ihtimali arttırılmaktadır. Aşılamayı uzun süre gebe kalamayan, yumurtlama problemi olan kadınlarda, çeşitli erkek kısırlığında (sperm sayı ve hareket azlığında) ve açıklanamayan infertilite durumlarında uygulamaktayız. Aşılama yöntemi, anestezi gerektirmeyen ağrısız bir yöntemdir. Aşılama tedavisi her bir aşılama için yüzde 15-20 gebelik başarısını arttırmaktadır ve ikinci aşılamada da bu oran yüzde 30-40 gibi yüksek değerlere çıkmaktadır. Erkek kısırlığında (sperm sayı ve hareket kısıtlılığı olanlarda ) swim- up ve gerektiğinde, dansite gradient gibi sperm hazırlama yöntemlerini kullanarak, yüz güldürücü sonuçlar alabilmekteyiz. Aşılama tedavisi, 40 yaş altı kadınlarda daha etkili bir tedavi olduğundan, vakit kaybetmeden tedaviye başlanması önem arz etmektedir” dedi.

Bebek Özlemi Çekenlere ‘Aşılama Tedavisi’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 2 =