4 Şubat “Dünya Kanser Günü” etkinliği gerçekleşti

4 Şubat “Dünya Kanser Günü” münasebetiyle İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nden anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nde görevli hekimler tarafından tertip edilen program kapsamında, bir dizi ziyaret ve konu ile ilgili farkındalık sağlayacak çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Program kapsamında; İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Dr. Volkan Yeter, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nde görevli hekimlerin nezaretinde, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGS), Akdeniz Sağlık Meslek Lisesi Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGS), Mithatpaşa Anaokulu Öğrencileri, Nene Hatun Anaokulu Öğrencileri, TEK Kampüs Okulları Okul Öncesi Öğrencileri ile Okul İdarecileri ve Öğretmenlerin katılımından oluşan bir grup eşliğinde İlçemiz Kaymakamı Sayın Recep Soytürk’e ziyarette bulunuldu.

Kaymakam Soytürk, kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu, bu doğrultuda gerek Sağlık Bakanlığımız gerekse taşra teşkilatlarında kanser ile ilgili farkındalık oluşturma ve kanserle mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların hızla ilerlediğini ifade ederek, tüm insanların birey, aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alacak gücünün var olduğunu ve Dünya Kanser Günü vesilesiyle “Yapabiliriz veya yapabilirim” gayreti çerçevesinde kansere karşı mücadelede bir fark yaratılabileceğini dile getirdi.

4 Şubat “Dünya Kanser Günü” ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr.Volkan Yeter ise şu ifadelere yer verdi; Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu konuyla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir.
Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Kanser hayatı tehdit edici, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken tespit edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında ilçemizde ücretsiz olarak hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) Rahim Ağzı(serviks), Kolon, Meme kanserlerinin taraması yapılarak bu kanserlere karşı erken teşhis edilmesi sağlanabilmektedir.

Kanserlerden korunmanın bir sonraki önemli basamağı kanser taramalarıdır. Bunun için Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında 30-65 yaş arasındaki tüm kadınları Serviks Kanseri Taraması, 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınları meme kanseri taraması ve 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkekleri kolon kanseri taraması ücretsiz olarak KETEM’de yapılmaktadır.

Şu ana kadar İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğümüze bağlı KETEM de yapılan taramalarımız sonucunda 49 kadının meme kanseri, 3 kadının Serviks Kanseri ve 1 kişinin de Kolon Kanseri için erken tanı alması sağlandı.

 

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR, TÜM HALKIMIZI KETEM’E BEKLİYORUZ”

İskenderun Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)

Adres: 4 Nolu Belediye Sosyal Tesisleri Yanı (Eski Bit Pazarı Mevkii)

İletişim: 0 326 616 79 89

4 Şubat “Dünya Kanser Günü” etkinliği gerçekleşti 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” etkinliği gerçekleşti 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” etkinliği gerçekleşti

Önceki İçerikRahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı
Sonraki İçerikSamandağ,İskenderun,Mersin,Kıbrıs ,Lübnan’a Deniz Yoluyla Ulaşım Geliyor
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.