BADEMCİK AMELİYATINDA ‘THERMAL WELDING’ DÖNEMİ

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, bademcik ameliyatlarında uygulamış oldukları ‘Thermal Welding’ yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısaldığını ifade ederek, 500’üncü ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Çocukluk döneminin en sık karşılaşılan hastalıklarından birisinin bademcik iltihabı olduğunu belirten Op. Dr. Gökpınar, bu hastalığın antibiyotik kullanımıyla tedavi edildiğini, ancak hastalanma sıklığının yılda 4-5 kereden fazla olduğunda, bademcik ameliyatı gerektiğini açıkladı.

“Thermal Welding ile iyileşme süresi kısaldı”

Thermal welding sistemi sayesinde bademciklerin, çevre dokulara zarar vermeden kolaylıkla ayrılabildiğini ifade eden Op. Dr. Serkan Gökpınar, “ Bademcik ameliyatlarında klasik olarak en sık kullanılan yöntem, bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılmasıdır. Klasik yöntemde dokunun ayrılması aşamasında oluşan yara yüzeyleri kendiliğinden zaman içinde iyileşmektedir. İyileşene kadar belli bir süre hasta ağrıdan yakınabilir. Ameliyat esnasında kanama oluştuğunda, kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Bu yöntemler de güvenilirdir ve yaygın olarak kullanılmaktadır ancak ameliyat zamanını uzatabilir ve ameliyat sonrası ağrı daha fazla olabilir. Bademcik ameliyatında yeni dönem; klasik yöntemlerle yapılan bademcik ameliyatlarında, yaklaşık 2 hafta kadar sürebilen biyolojik yara iyileşmesi yeni yöntemle yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır ve hastanın boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi şikayetleri de, eğer olursa, birkaç günden fazla sürmez. Isı enerjisi kullanılan bu yöntemde, çevre dokuda oluşabilecek hasar, diğer yöntemlere göre çok azalmaktadır. Bu durumda diğer yöntemlerde görülen ameliyat sonrası ağrılar, bu yeni yöntemle oldukça azalmaktadır, ağrının da az olması nedeniyle, hastanede kalış süresi kısalır ve hasta aynı gün taburcu edilebilir” dedi.

BADEMCİK AMELİYATINDA ‘THERMAL WELDING’ DÖNEMİ

Önceki İçerikUsta Gazeteci Refik Kireççi’nin ruhuna ithafen Kur’an-ı Kerim okutuldu
Sonraki İçerikHatay’da Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Takdim Töreni Düzenlendi
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.