Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü

0
10
sarıkamış 2
sarıkamış 2

TARİHE SIĞMAYAN DESTANIN ADI: SARIKAMIŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyemizin organize ettiği “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” bu yıl GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE” sloganıyla beşincisi düzenlendi.

Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarının yad edildiği yürüyüş, bu gün saat 11.00’de Belen Atik yol ayrımından başlayıp Radar mevkiine doğru 1 km boyunca devam etti.

Yürüyüşe; Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen İlçe Emniyet Amiri Baş Komiser Mehmet Karcı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl ve İlçe Müdürlüğü yetkilileri, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, Ak Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, sivil toplum kuruluşları ve geniş bir halk katılımıyla yapıldı. Yol buyunca Sarıkamış Türküsü başta olmak üzere kahramanlık destanını anlatan türküler eşliğinde yürüyen Kortejin yürüyüşü tören alanında, günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmalar, okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar taçlandırdı. Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve akabinde Hatay Milletvekili Orhan Karasayar’ın konuşmasının ardından İskenderun Gençlik Merkezi Üyeleri tarafından şiirler ve Sarıkamış türküleri okundu. Törende ki katılımcılara çorba, tatlı ve çay ikram edilen törenin bitiminde ise günün anlam ve önemine istinaden çam fidanları, protokol tarafından toprağa ekildi.

Belediye Başkanı Adnan Vurucu, günün önemine istinaden yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.
Bundan 103 yıl önce Başkumandan vekili Enver Paşanın, Kars’ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, kahraman Mehmetçiklerimiz, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerdir Sarıkamış.
Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden – 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır.
Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale’de, Yemen’de, Galiçya’da, Kutül Amare’de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış’ta Ak destana dönüşmüştür.
Kurmay subay Şerif bey Sarıkamış kitabında şöyle anlatıyor, “Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek feryat ederek dişleri ile kemiriyordu.
Rus Kafkas ordusu kurmay vekili ise Sarıkamışta gördüklerini şöyle anlatır.
“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman mavzerleriyle nişan almışlar. Tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar…
2. sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki kainattan hırslarını almak istiyor gibiler öylesine kaskatı kesilmişler…
Ve sağ başta Binbaşı Nihat dimdik ayakta, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda, Allahu Ekber dağlarındaki son Türk Müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel Allahlarına teslim olmuşlardı”dedi.
Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 2 =