Küçük Metin’in Umudu ‘Uygun İlikte’

Antakya’da yaşayan Özgün Ailesinin çocukları minik Metin Özgün (4), uygun ilik bekliyor. Sürekli trombosit kana ihtiyaç duyan minik Metin’in, umudu bulunabilecek uygun ilikte. Baba Ahmet Özgün yaptığı açıklamada; Adana’da tedavi gören oğulları Metin’in sürekli Hatay – Adana arasına yolculuk yapmasının büyük sıkıntılar doğurduğunu vurguladı. Baba Ahmet Özgün: “Yorucu yolculuklar gerçekleştiren oğlumuz Metin’in yaşayacağı tehlikeli durumlarda Adana’ya kadar gitmemiz gerekiyor. Ne yazık ki mesafe çok uzak, geceleri endişe içerisinde gözlerimize uyku girmiyor” dedi.

Son yılların en büyük tehdidi olan Lösemi Hastalığı, Hatay’da da ayrı bir tehdit oluşturuyor. Yaşanabilecek acil durumların yanı sıra en ufak tedavilerde dahi Adana’ya veya çevre illere gitmek zorunda kalan hastalar, bu süreçte çok ciddi sıkıntılar atlatıyor. Çocuk Onkolojisi ile birlikte Çocuk Hematolojisi Bölümlerinin Hatay’da olmayışı özellikle küçük lösemi hastalarına büyük zorluklar yaşatıyor.
TROMBOSİT KAN BİLGİZLİĞİ
Lösemi Hastalarını bekleyen başka bir tehdit ise trombosit kan ihtiyacı. Halk dilinde beyaz kan olarak bilinen Trombosit kanın, lösemi hastaları için sürekli ihtiyaç olduğu bilinirken, beyaz kanın nasıl alındığını ve ne sonuçlar doğurduğunu bilmeyenler kan vermekten çekiniyor.
PEKİ TROMBOSİT KAN NEDİR VE NASIL ALINIR?
Trombositler kan içinde bulunan, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran hücrelerdir. İki şekilde elde edilir. Bir tanesi bir ünite taze kandan 6 saat içinde santrifüj yöntemiyle ayrılması ile 1 ünite trombosit süspansiyonu elde edilir. Diğer yöntem ise aferez cihazı ile 1- 1,5 saatlik bir işlemle elde edilen ürün taze tam kandan ayrıştırılan 6-8 ünite trombosit süspansiyonuna eşittir. Elde edilen trombosit süspansiyonları oda ısısında 5 gün saklanabilir. Trombosit vericisi ile alıcının aynı kan grubundan olması tercih edilen bir durum olmakla birlikte acil durumlarda farklı kan grubuna ait trombosit toplanabilir. Toplanan trombosit ürününe eritrosit karışmadıkça “cross match” yapılması gerekmez. Trombosit bağışı sırasında aferez cihazı ile gönüllünün bir kolundan kan alınır, içindeki trombositler ayrılarak diğer koldan gönüllüye geri verilir. Yani kişinin kan miktarında herhangi bir azalmaya neden olmaz. Vericinin trombosit sayısı yaklaşık 3-4 gün içinde eski seviyesine ulaşır. Aynı verici en erken 48 saat sonra tekrar trombosit bağışcısı olabilir. Bir verici en fazla haftada 2 ve yılda 24 kere trombosit vericisi olabilir. Tromboferez işlemi için gerekli setler steril ve tek kullanımlıktır. Her verici için yeni bir set açılır ve kullanılan set tıbbi atık olarak imha edilir. Trombosit vericisi için işlemden önce kan bağışı için gerekli kuralların tamamı geçerlidir. Özel olarak aspirin ve aspirin benzeri ilaçlar işlemden en az 48 saat önce kesilmelidir. Kan bağışından farklı olarak süresi yaklaşık 1,5 saate yakın sürer ve vericiye hiçbir zararı yoktur. Trombosit vericisinin 18-60 yaş aralığında ve 50 kg üzerinde olması gerekir. Ayrıca hemoglobin değerinin 13 gr/dl ve üzerinde trombosit sayısının ise 150 binin üzerinde olması gereklidir.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here