Arsuz’a Hibe Tekne

Su Ürünleri ve Balık Popülasyonunun desteklenmesi amacı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen balıkçıların teknesinin satın alınarak balıkçı sayılarının artırılmasına yönelik proje kapsamında kaymakamlığımızın girişimleri ile Anamur ilçesinden ilçemiz kaymakamlığı gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüğüne 10,5 metre uzunluğunda bir adet balıkçı teknesi tahsis edildi. İlçemize getirilen tekne yaklaşık iki ay kadar kaymakamlık yanında karada bakıma alındıktan sonra bugün düzenlenen bir törenle kurban da kesilerek kullanıma açıldı. Baştan aşağı yenilenen teknenin ilk ve son halini görenlerle gittiği bir emeğin saf edildiğini, teknenin adı ta baştan sona yenilendiğini ve tanınmaz Hale geldiğini belirttiler. Programda konuşma yapan kaymakam Musa SARI teknenin ilçemize tahsisinde destek veren ve katkı sunan başta Hatay Valimiz Sayın Erdal ATA olmak üzere bakanlık bürokratları ile tahsisi için görüşmeler yaparak destek veren Milletvekilimiz Sayın Orhan KARASAYAR ‘a, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ’e, Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk SAKALLI’ya, emeği geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Şakir GÖK ve çalışma arkadaşlarına, bakım onarım için destek sunan Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent KAVSAK beye ve ilçemiz esnafından emeği geçen herkese, başından sonuna bakım onarımın koordinasyonunu yapan Kaptan Kerem GÖK’e teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.
Kaymakam SARI, teknenin hem Su Ürünleri ve Balık Popülasyonunun korunması için, kaçak avcılıkla mücadele de, dinamik ve kafes avcılığı ile mücadelede ve yine bir turizim şehri olan ilçemizde tanıtım maksatlı olarak ilçemize gelen misafirlerin gezdirilmesinde çok amaçlı olarak kullanılacağını belirterek büyük bir ihtiyacında bu sayede giderilmiş olduğunu ifade etti. Milletvekili Sayın Orhan KARASAYAR yaptığı konuşmada Kaymakam SARI’ya ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü yetkililerine teşekkürlerini sunduğunu belirterek kendisinin de bakanlık yetkilileri ile birkaç defa konu ile ilgili olarak görüştüğünü, bu şekilde gelen tüm talepleri elinden geldiği kadar Ankara’da yardımcı olma eğiliminde olduğunu ve olacağını ifade etti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ ise teknenin bölgedeki balık popülasyonunun korunması adına ciddi hizmetler vereceğini belirtti. Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket takdim edildikten sonra misafirlere bir tekne turu yaptırıldı.
Törene ayrıca Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan ALTINDAŞ, Kaymakamımızın daveti ile İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Mevlüt AKTAŞ ve Barboros Hayrettin Gemi yapımı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof Dr Güler Bilen ALKAN ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Tekne gezisi sırasında ülkemizin marina ihtiyacı ve Gözcüler sahili için dalgakıran ihtiyacı ile denizcilik fakültesinin yapılması için önerilen yerler üzerine bir dizi görüş alışverişi yapıldı.

Arsuz’a Hibe Tekne Arsuz’a Hibe Tekne Arsuz’a Hibe Tekne

Önceki İçerikZabıta Ekipleri Otobüs Terminalinde Denetim Gerçekleştirdi
Sonraki İçerikİgev’li Öğrencilerin Mezuniyet Coşkusu