Sanayici Feyruz Bağırsakçı kabri başında anıldı

Sanayici, merhum Feyruz Bağırsakçı, vefatının 40. günü münasebetiyle 9 Temmuz Pazar günü saat 10.00’da mezarı başında anıldı.

İskenderun Organize Sanayi eski başkan vekillerinden sanayici Feyruz Bağırsakçı, Çankaya Mezarlığındaki kabri başında anıldı ve ruhuna ithafen Kur’an-ı Kerim okutuldu. Anmaya, merhum Feyruz Bağırsakçı’nın eşi Hicran Bağırsakçı evlatları Gamze, Gaye ve Ethem Bağırsakçı diğer yakınları, akrabaları, dostları, bazı gazeteciler ve sevenleri katıldılar.

İki hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim sırasında duygusal anlar yaşandı. Okunan dualar öncesi ve sonrası merhum Feyruz Bağırsakçı’nın kabri başında dualar okundu.

Feyruz Bağırsakçı kimdir? (27 Ekim 1950 – 30 Mayıs 2017)

Feyruz Bağırsakçı 1950 İskenderun doğumludur. İlköğretimini İskenderun Mithat Paşa İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Ankara Yükseliş Koleji’nde öğrenimine devam etti. Yükseliş Koleji sonrası Almanya Heidelberg Üniversitesi’nde Yüksek Matbaacılık öğrenimi gördü. Almanya dönüşü 1970’lı yıllarda İskenderun’da ticarete atıldı. İskenderun ve Hatay’ı 1980’li yıllardan itibaren matbaacılık özellikle yerel basınına, yayın, gazete ve dergi baskıları ve gelişmiş ofset teknikleriyle öncü oldu. Matbaacılık bilgisini geliştirerek, bazı sanayi tezgâhlarının ek aparatlarını ve siparişle gelen özel sanayi tezgâhlarını üretmeye başladı. Makine, montaj sanayisindeki başarısı kısa zamanda ün saldı. İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 1996 -2003 yılları arasında 8 yıl, dönemin valilerinin başkanlığına, başkan vekilliği yaptı ve özellikle OSB altyapısına ve gelişimine önemli katkılar sağladı. İskenderun – Ankara arasında köprü oldu. İskenderun’a katkı sağlayan bazı hizmetlere yerel ve genel hizmetlere aracı oldu. Eğitime katkı sundu. Çeşitli yardım organizasyonlarında yer alarak; bazı hayır organizasyonlarına destek verdi. OSB Başkan vekilliği sonrası, Adana’da büyük matbaa baskı tesisleri yanı sıra, oluklu mukavva tesisi kurdu.

Yüksek Matbaa teknoloji bilgisi nedeniyle, matbaacılık ve makine montaj sektöründe, her daim kendisinden fikir alınan, bilgi ve deneyimlerinden faydalanılan bir isimdi. Sanayici Feyruz Bağırsakçı, Arapça ve Almanca haricinde, orta derecede İngilizce biliyordu.

Feyruz Bağırsakçı, bir süredir Adana’daki özel bir hastanede kalp tedavisi görüyordu. 30 Mayıs 2017 Salı günü, sabah erken saatlerde kalp ve solunum yetmezliği neticesi vefat eden Feyruz Bağırsakçı evli ve ikisi kız, birisi erkek üç evlat sahibiydi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here