İskenderun Zabıta Müdürlüğünden İzinsiz Asılan Afişe Yasal İşlem

İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri görüntü kirliliğine yol açan izinsiz afişlere müsaade etmiyor.
Şehir merkezinde duvarlara ve otobüs duraklarına gelişigüzel yapıştırılan afişlerin ortaya çirkin görüntüler çıkardığını belirten İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürü Bekir Aksoy, izinsiz asılan afiş sahipleri hakkında yasal işlem uygulandığını belirtti.
5326 sayılı Kabahatler Kanununda afiş asımıyla ilgili düzenlemelerin bulunduğunu vurgulayan İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürü Bekir Aksoy yaptığı açıklamada, konuyla alakalı olarak takiplerinin sürdürüleceği söyledi.
Kanuna göre izin alınarak asılan afişlerin yine verilen süre sonunda asanlar tarafından toplanması gerektiğinin altını çizen Zabıta Müdürü Aksoy, “Cadde, meydan, sokak, otobüs durakları, elektrik direkleri ve benzeri yerlere izinsiz afiş asmak yasaktır.5326 sayılı Kabahatler Kanunun 42. maddesi uyarınca 219 TL ile 6,732 TL arasında cezası uygulanıyor. Buna göre her isteyen vatandaş elindeki ilanı, reklam afişleri rastgele caddelere duvarlara otobüs duraklarına asma yoluna gitmemelidir. Zabıta olarak bundan sonra takiplerimizi sürdürerek, görüntü ve çevre kirliliğine sebebiyet veren bu olumsuzlukların önüne geçilecektir” ifadelerine yer verildi.

1

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here