Hatay Üzümdalı Mezbahası’nda Sona Yaklaşıldı

Yeni ve modern mezbaha projesi ile insan beslenmesinde vazgeçilmez protein kaynağı et ve et ürünlerinin sağlıklı bir şekilde halkın hizmetine sunulacak. 20 dönümlük arazi üzerinde yapım çalışmalarına devam eden ve 6 Milyon TL’ye mal olan Üzümdalı Mezbahası’nda, 95 kesim ünitesi ile günde 70 büyükbaş, 160 koyun ile 50 keçi olmak üzere toplam 210 küçükbaş hayvan kesiminin yapılmasını planlıyor.
CANLI HAYVAN PAZARINDA HİJYENİK VE SAĞLIKLI KESİM

Hatay halkına kazandırılacak olan yeni proje ile mevzuatlara ve standartlara uygun olarak alım ve satım gerçekleştirip hayvancılık sektörünün gelişmesine ile hayvansal ürünlerin pazarlanmasına imkan sağlanacağının altını çizen Başkan Savaş, “ Yapılması planlanan hayvan pazarında kasaplardan getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, veteriner hekimler tarafından kesim öncesi sağlık muayenesinden geçirildikten sonra belge kontrolleri yapılacak. Hijyenik ortamda yapılan kesim sonrasında etler damgalanarak tüketilmek üzere içerisinde soğutucu ünitesi bulunan, ısı değişimine duyarlı araçlarla sağlıklı ortamda taşınacak. Yapımı devam eden mezbaha, Türkiye’nin en büyük 3’üncü hayvan borsası olacak. Amacımız hayvanları kendi bünyemizde besleyerek etin kilosunu daha ucuza mal etmek” açıklamasında bulundu.
HALK SAĞLIĞINI ÖN PLANDA TUTACAK OLAN YENİ MEZBAHANIN YAPIM İŞİNE EN KISA ZAMANDA TAMAMLANACAK

Amaçlarının halkın sağlık bakımından kusursuz etle beslenmesini sağlamak, hayvandan insana geçen hastalıkların yayılmasını sağlamak ve kasaplık, hayvan ile et pazarını kontrol altında tutarak et ekonomisinde dengeyi sağlamak olduğunun altını çizen yetkililer, en kısa zamanda mezbahayı hizmete sunacaklarını bildirdi.

hbb-1 hbb-2

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here