Şeker hastalığı hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ender ÇOLAKOĞLU, ‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ kapsamında, şeker hastalığı hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

ŞEKER HASTALIĞINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Hayat boyu süren ve kontrol edilemediğinde vücutta pek çok sistemi bozabilen şeker hastalığı konusunda doğru bildiğimiz pek çok yanlış, hastalığın gidişatını olumsuz etkiliyor. Göz problemleri, dolaşım ve sinir sistemi bozuklukları, şeker komasına kadar giden ciddi tablolar şeker hastalığının tedavisinde bilinçli olmayı ve tedavi süresince uyum sağlanmasını zorunlu kılıyor.

YANLIŞ: ŞEKERLİ BESİNLERDEN UZAK DURDUĞUM İÇİN ŞEKER HASTASI OLMA
İHTİMALİM YOK!

Şeker hastalığı aşırı şekerli gıdalar tüketildiği için değil, pankreastan insülin salınımı eksikliği veya vücutta insülin direnci olduğu için ortaya çıkar. Şeker hastalığı olanlarda ilaç tedavisine ek olarak diyette şekerli besinler kısıtlanır ve bu durum tedaviye yardımcı olur.

YANLIŞ: SADECE KAN ŞEKERİ ÇOK YÜKSEK OLANLAR İNSÜLİN KULLANMALIDIR

Karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda, gebelerde, cerrahi operasyon geçirecek hastalarda, Tip 1 şeker hastalarında, tablet kontrolü sağlanamayanlarda ve şeker koması riski yüksek olanlarda kan şekeri düzeyinden bağımsız olarak insülin kullanılır.

YANLIŞ: ŞEKER HASTALIĞIMA RAĞMEN KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM İLAÇLARI BIRAKABİLİRİM

Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde hızla ilerleyen ve tüm organlara zarar veren bir hastalıktır. Tedavi için hastanın kendisini nasıl hissettiğinin çok fazla bir önemi yoktur. Önemli olan normal şeker düzeylerini sağlamak ve organlarda oluşacak tahribatları önlemektir.

YANLIŞ: İNSÜLİN TEDAVİSİ BÖBREKLERİME ZARAR VERİR, KÖRLÜĞE YOL AÇAR

İnsülin vücudumuzda zaten var, olan eksik olduğunda şeker hastalığı oluşan hormondur. Vücuda herhangi bir zararı yoktur. Vücuda zararlı olan körlük ve böbrek yetmezliğinin nedeni uzun süre yüksek seyreden kan şekeri düzeyleridir. Hastaların çoğu iğne korkusu nedeniyle insülin tedavisinden kaçınırlar ve yüksek seyreden kan şekeri düzeyleri böbrek ve göz gibi organlarda hasarlara neden olur.

YANLIŞ: ŞEKER HASTALIĞI BULAŞICIDIR

Şeker hastalığı da Hipertansiyon ve Kolesterol yüksekliği gibi, kronik bir hastalıktır. Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalık değildir kalıtsal olabileceği için aynı ailede birçok kişide görülebilir, ancak bulaşıcı özelliği yoktur.

YANLIŞ: İNSÜLİN BAĞIMLILIK YAPAR, TEKRAR TABLETE DÖNÜLEMEZ

Şeker tedavileri bağımlılık yapmaz, insülin tedavisi geriye dönüşü olan bir tedavidir. Örneğin, gebelikte insülin kullanan bir şeker hastası doğumdan sonra tablete dönebilir ya da cerrahiden sonra tabletlerine dönebilir. Yine insülin ihtiyacı azalan şeker hastalarında insülinden tablete dönebilir.

YANLIŞ: AİLEMDE ŞEKER VAR, BENDE ŞEKER HASTASI OLURUM, ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Tip 2 Şeker hastalığında ailesel geçiş oranı nispeten yüksektir. Bu kişilerde şeker gelişmeden önce bu hastalığı ortaya çıkaracak risk faktörlerinin ortadan kaldıracak, gerekirse de insülin hassaslaştırıcı tedaviler ile şekeri önlemek ya da geciktirmek mümkündür.

Kısaca özetlersek, tüm hastalıklarda olduğu gibi şeker hastalığında da bildiklerimizin doğru olup olmadığını uzmanınıza danışarak, tedavi ve takiplerimizi uzman hekimimizin önerilerine göre yönlendirmek sağlığımız açısından zorunludur.

HEPİNİZE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

gelisim

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here