Kolesterol, Damarlarımız İçin En Büyük Tehdit

Kolesterol yüksekliğinin kalp damar hastalıkları için çok ciddi bir risk faktörü olduğunu ifade eden Özel İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ender Çolakoğlu, kan yağları yüksekliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Kolesterol düşüren ilaçların, kalp krizi riskini azalttığını belirten Uzm. Dr. Çolakoğlu, “Kolesterol, bilindiği üzere kalp ve damar hastalığı riskini artıran bir maddedir. Ancak kolesterol yüksekliği ve bunun tedavisi konusunda son 1-2 yıldır, ülkemizde yaşanan kavram kargaşası halkımızın sağlığını ciddi şekilde etkileyecek noktaya gelmiştir. Kolesterol düşüren ilaçların ölümü, kalp krizini, inmeyi azalttığında bilinen bir gerçektir. Bu gerçekler varken, ‘ben kolesterolün zararlı olduğuna inanmıyorum, kolesterol düşürücü ilaçlara da inanmıyorum’ demenin, bilimsel bir temeli yoktur. Bu kişiler kolesterol ilaçları ve kolesterolle ilgili yapılan çalışmaları çarpıtarak yorumlamakta ve bu yaklaşımlarıyla halkın sağlığıyla oynamaktadır” dedi.

“Kolesterol yüksekliği mutlaka tedavi edilmelidir”
Kolesterol yüksekliğinin, vücuttaki zararlı etkileri hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Çolakoğlu, “Kolesterol; şeker gibi, kan basıncı gibi vücudumuz için gerekli bir maddedir. Nasıl şeker fazla olunca şeker hastası, tansiyonumuz yükselince hipertansiyon hastası oluyorsak, kolesterol yükseldiğinde de damarlarımızda damar sertliği oluşuyor. 60 yıldır damar sertliğinin en önemli nedeninin kolesterol yüksekliği olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kolesterol yüksekliği damarlarımız için çok zararlıdır ve mutlaka tedavi edilmelidir” açıklamasında bulundu.

“Kolesterol tedavisi, kalp damar hastalıkları tedavisinin ana öğesidir”
Kolesterol düşüren ilaçların, kalp krizini ve felçleri önlediğini ifade eden Uzm. Dr. Ender Çolakoğlu, “Kolesterol tedavisi, kalp damar hastalığı tedavisinin ana öğesidir. Statinlerin kolesterolü düşürerek, sağlıklı bireylerde kalp damar hastalığı gelişimini engellediği, kalp hastalığı olanlarda ölümü, kalp krizlerini ve felçleri önlediği kesin olarak ispatlanmıştır. Kolesterol düşüren ilaçlar kalp krizi, ölüm ve felç riskini yüzde 45 olarak azaltmaktadır ve bu nedenle gereken hastalarda mutlaka kullanılmalıdır. Tüm ilaçların olduğu gibi kolesterol düşürücü ilaçlarında yan etkisi vardır. Ancak bu etkiler çok nadirdir. Bu nedenle güvenilir ilaçlardır. Bu konudaki spekülasyonlar, bu ilacı kullanması gereken on binlerce insanın sağlığı ile oynanmasına neden olmaktadır. Hatta kolesterolü düşüren ilaçlar, herkes tarafından kullanılan birçok ağrı kesiciden, aspirinden ve daha birçok ilaçtan birçok daha güvenilir ilaçlardır. Tüm bu nedenlerle kolesterol yükselmesi, hekimin uygun gördüğünde tedavisi mutlaka gereken bir durumdur” dedi.

ender-colakoglu

1 YORUM

 1. Demek ki doktorsun.Çıkıp beyanatlarda verebiliyorsun.Sayende tüm Türkiye aydınlandı.Gelişim hastanesine vizyon kazandırdın.Senin gibi doktorlar olmasa bu millet hastalıklardan kırılırdı.
  Peki doktor;sen dahiliye uzmanısın sana bir soru yoğun bakımda ki hastanın bir gün önceki şekeri 534 ertesi günü sadece 34 ise o hastaya ne olur.
  Bu konuda da milleti bir aydınlat.
  Hastanın, hastanede iki gün yatması lazım, gözetim altında tutalım diyen bir doktora; hasta yakınları güvenip hastayı yatırıyorsa ve otuz dört gün sonra cenazesi teslim ediliyorsa o doktor için ne demeli.
  Bu konuda da milleti aydınlat doktor.
  Beyanatlarını dört gözle bekliyoruz.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here