Başkan Savaş’tan Asi Nehri İle İlgili Gündem Yaratacak Çarpıcı Açıklamalar

0
13
hedefimizdeki asi
hedefimizdeki asi

Başkan Savaş Asi Nehri İle İlgili açıklama yaptı ; Asi Nehri ile ilgili çıkan haberler üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirerek, yapılan ve yapılacak çalışmalar ile ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur.
Bu açıklamayı yapmaktaki amacımız, mevzubahis konunun siyasi bir rant oluşturacak gündem olarak kullanılmasına fırsat vermemek, ayrıca çıktığımız halka hizmet yolunda toplumun ortak menfaatleri doğrultusunda kimseyi karşımıza almak gibi bir düşüncemizin olmadığının bilinmesi içindir.
“İNSAN HAYATINI ÖNEMSEYEN BİR DOKTOR, HALKIMIN REFAHINI DÜŞÜNEN BİR YÖNETİCİ VE SADE BİR VATANDAŞ OLARAK ŞEHRİMİZİN GÖZBEBEĞİ ASİ NEHRİ’NİN BU DURUMUNDAN HOŞNUT DEĞİLİM”
Tıp Fakültesi mezunu olarak diplomayı aldığım zaman insan hayatına mutlak suretle saygı göstereceğime dair namus ve şerefi üzerine yemin etmiş bir Doktor,
Yıllarca hoşgörü içerisinde sevgi, barış ve kardeşçe yaşanan bu şehirde halkımın teveccühü ile yetkili bir konuma taşınıp sorumluluk verilen bir Yetkili,
Bu görevimden önce olduğu gibi her zaman yüz yüze baktığım ve bu görevimden sonra da sade vatandaş olarak hemşehrilerimle birlikte yaşayacağım bu şehrimizin gözbebeği olan Asi Nehri’nin bu durumda olmasından benim de hoşnut olmadığımın öncelikle bilinmesini istiyorum.
“ŞİKÂYET HAKKI OLMAYAN BİR İDARECİ OLARAK, KANGRENLEŞEN BU MÜZMİN SORUN ÇÖZÜLENE KADAR ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”
Bu şehrin yetkili idarecilerinden biri olarak benim şikâyet hakkım olmadığını ve yılların kanayan yarası olarak kangrenleşen müzmin bu sorunun çözümü konusunda gerekli çalışmalar yaptığımız gibi çözülene kadar da yapmamız gerektiğinin bilincindeyim.
Bu yüzden de kıymetli hemşehrilerimin kamuoyunda dolaşan dedikodulara değil, tarafımızdan yapılacak doğru bilgilendirmeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum.
“ASİ NEHRİ’NİN SURİYE’DEN TÜRKİYE TOPRAKLARINDA DÖKÜLDÜĞÜ 236 KM’LİK KISMI, BİYOLOJİK VE KİMYASAL OLARAK 4. DERECEDEN KİRLİLİK BARINDIRMAKTADIR”
Öncelikle Asi Nehri ile ilgili bilgilerin kamuoyuna doğru anlatılması ve aktarılması gerektiğini düşünüyoruz.
Toplam uzunluğu 386 km olan 40 km’si Lübnan, 22 km’si Türkiye Suriye sınırı, 236 km’si Suriye içinde akan Asi Nehri, Lübnan Bekaa Vadisi’nin doğu kısmından doğarak Suriye’den geçip Türkiye topraklarında Antakya ve Samandağ’a kadar olan 88 km uzunluğu geçerek Akdeniz’e dökülmektedir.
İşte burada Asi Nehri ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus şudur ki Asi Nehri’nin 236 km’lik kısmında Suriye’den Türkiye topraklarına girdiğinde biyolojik ve kimyasal kirlilik yönünden en yüksek değerlerden biri olarak görülen 4. derecede yer almaktadır. Bu durum, Asi Nehri Türkiye topraklarına yani Hatay’a girdiğinde içinde canlı varlıkların yaşayamayacağı bir kirlilik oranına tekabül etmektedir. 4.derece kirlilikle şu anki görüntü kirliliğinin giderilememesinde, yılların birikimi olan ve bizlerden de kaynaklanan kanalizasyon atıklarının Asi Nehri’ne dökülmesi ile biz Hataylıların da katkısı olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
“YAPTIĞIMIZ VE YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARLA NEHRE AKITILAN KİRLİ SULARA ÇÖZÜM BULACAK VE ARITMA TESİSLERİYLE ASİ’YE TEMİZ SU VERECEĞİZ”
Bizler, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunun çözümü için ilk günden itibaren çalışmalar yapmaktayız. 1 buçuk yıl önce bu konu ile ilgili ulusal katılımlı bir çalıştay düzenledik. Yakın zamanda bu konu ile ilgili bir çalıştay daha düzenleyerek çözüm anlamında mesafe kat etme hedefindeyiz. Kısa vadede bizim amacımız Türkiye topraklarındaki 88 km’lik Asi’nin içine akıtılan kirli suları yapılacak arıtma tesisleriyle bertaraf etmek ve arıtma tesislerinden çıkacak temiz suyu nehre vererek Türkiye topraklarındaki kirlenen kısmı minimum düzeye indirmektir. Bu amaçla, Küçükdalyan’da HATSU tarafından 50 dönümlük yer satın alınmış olup yapılacak arıtma tesisi için proje ihalesine çıkılacaktır.
Ayrıca şu an Turunçlu’da daha önce yapılmış olan ve ihtiyacımıza cevap vermeyen arıtma tesisinin yerine son teknoloji ile donatılmış yeni arıtma tesisi yapılacaktır.
“GÖNLÜMÜZDEN GEÇEN, 3 ÜLKEYİ DOLAŞARAK 42 ÜLKEYİ ETKİLEYEN AKDENİZ HAVZASI’NA DÖKÜLEN ASİ NEHRİ’NDEKİ SIKINTILARIN AB PROJESİYLE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASIDIR”
Bunlar yeterli mi diye sorarsanız üzülerek söylemek gerekirse yeterli olmadığını ifade etmek isterim, bizim amacımız, uğraşında olduğumuz Asi Nehri’nin ıslah çalışmalarında gönlümüzden geçen doğduktan sonra 3 tane ülkeyi dolaşan ve daha sonra 42 tane ülkenin içinde olduğu Akdeniz Havzasına akan Asi’de yaşanan biyolojik- kimyasal kirlilik ile görüntü kirliliği sorununun Avrupa Birliği(AB) Projesi ile çözüme kavuşturulmasıdır.
Bu konuda Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bizim çabamızın yanında devlet desteğine de gereksinim olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
“HEMŞEHRİLERİM, SİYASİ RANT GÜDEN SPEKÜLASYONLARA KULAK VERMEYECEKTİR”
İnanıyorum ki Hatay halkı bu konuda yaptığımız titiz çalışmaları takip ettiği gibi yaratılmak istenen siyasi rant güden spekülasyonlara da kulak vermeyecektir.
Bu vesileyle şu ana kadar yapmış olduğumuz tüm çalışmalar sırasında hemşehrilerimize vermiş olduğumuz rahatsızlıklardan dolayı özür dileyerek, Hatay’ın 15 ilçesini bir bütün olarak değerlendirerek insanlarımızın huzur, refah ve mutluluğu için yapmış olduğumuz bu çalışmalarda gösterdikleri hoşgörü, anlayış ve sabırlı tutumlarından dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum.
“ASİ NEHRİ’Nİ İLİMİZE YAKIŞIR DURUMA GETİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu şehrin gözbebeği olarak gördüğümüz Asi Nehri’ni ilimize yakışır duruma getirmek için gece gündüz demeden çalışmalara devam edeceğimizi kamuoyunun dikkatine sevgi ve saygılarımla sunuyorum.

hedefimizdeki asi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 3 =