Ramazan’dan sonra nasıl beslenmeliyim?

0
3
ramazanda beslenme
ramazanda beslenme

Bayram sonrası sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerde bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, öğünlerde yaz sıcaklarına uygun hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek; yağ, karbonhidrat ve basit şeker içeriği yüksek olan ağır hamur tatlıların tüketimine dikkat edilmesini önerdi.

Ramazan ayı süresince, uzun saatler boyunca açlığa ve susuzluğa adapte olan vücudu tekrar, yeterli ve dengeli beslenme düzenine sokmanın önemini vurgulayan Albayrak, “Ramazan Ayı dönemi boyunca, vücut kütle indeksi, kan şekeri, trigliserit, kolesterol gibi parametrelerde değişiklik gerçekleşebilmektedir. Ramazan döneminde öğün sayısının azalması, fiziksel aktivitedeki azalma, öğün saatlerindeki değişmeler tüm bu sonuçları ve daha fazlasını doğurabilmektedir. Bu gibi sonuçların gözlendiği ramazan ayı sürecinde metabolizmada yavaşlama görülür. Normal beslenme düzenine geçişte, özelikle bayramda şerbetli, hamurlu, kremalı tatlıların bol tüketilmesi ciddi yağlanma problemi, sindirim sisteminde sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle; tatlı seçiminde ve sunumunda hafif, sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Oruç tutulmasıyla birlikte posadan fakir beslenilen bir aylık süreç sonunda, günlük posa tüketimini arttırma yoluna gitmeli, kepekli/tam tahıllı ekmek, sebze, kuru baklagil yemekleri gibi yüksek oranda lif içeren besinlere sofrada yer verilmelidir. Böylece kabızlık sıkıntısı yaşayanlar için de bağırsak hareketleri arttırılmış olur” açıklamasında bulundu.

“Düzenli su tüketimi önemlidir”

Gerekli sıvı ihtiyacını karşılamak adına düzenli ve yeterli su içmenin önemine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, “Sıvı alımının arttırılması kabızlığa çözüm olacağı gibi, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi sıkıntıları da ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Öğün saatlerini tekrar düzene sokup, 3 ana ve 2-3 ara öğün beslenmek şartıyla, beslenme sıklığını arttırma yoluna gidilmelidir. Kan libido düzeylerini kontrol altında tutabilmek adına, çok yağlı besinleri öğünlerde tercih etmemeli, fırında/haşlama veya ızgara olarak pişirilmiş yağsız et ve günde 5-6 porsiyon olmak üzere bol sebze-meyve tüketilmelidir. Doymuş yağ içeriği yüksek katı yağlar yerine, yemekleri sıvı yağlarla (zeytinyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı) pişirmek doğru olacaktır. Gazlı-kolalı içecekler, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Mide rahatsızlıklarına sebebiyet vermemek adına aşırı yağlı, baharatlı ve acı yemeklerden uzak durulmalıdır. Yemeklerde acı, baharat ve tuz kullanımı sınırlandırılmalıdır. Herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip olan ve oruç tutan bireyler ramazan dönemi sonrası mutlaka doktor kontrollerine gitmelidir ve bir değerlendirilmeye tabi tutulmalıdırlar. En önemlisi, fiziksel aktivite arttırılma yoluna gidilmeli, her yaşa ve fiziksel duruma göre hareketli bir yaşam tercih edilmelidir” dedi.

thumbnail_2 (2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =